Reklama

Siły zbrojne

Sto milionów na samobieżne zestawy przeciwlotnicze

Fot. por. Bartłomiej Kulesza
Fot. por. Bartłomiej Kulesza

1 Wojskowy Oddział Gospodarczy poinformował o udzieleniu zamówienia na naprawy i modyfikację Przeciwlotniczych Rakietowych Wozów Bojowych OSA-P.

Powyższa jednostka przyznała zamówienie o wartości 102 mln zł brutto Wojskowym Zakładom Uzbrojenia z Grudziądza. Będzie ono polegało na przeprowadzeniu w latach 2021-2023 napraw głównych, połączonych z modyfikacją Przeciwlotniczych Rakietowych Wozów Bojowych (PRWB) 9A33BM2/3-P (OSA-P), możliwe, że prace na poszczególnych zestawach będą rozliczane w zależności od ich zakresu.

Z wcześniejszych informacji, zamieszczanych w Dzienniku Urzędowym UE, wynika że modyfikacja ma na celu utrzymanie zdolności funkcjonowania przez te zestawy w systemach obrony powietrznej NATO.

Czytaj też

PRWB Osa na stanie Wojska Polskiego znajduje się od połowy lat osiemdziesiątych. Ze względu na mobilność, ich główną domeną jest obrona przeciwlotnicza w pobliżu trwających operacji lub przerzutu wojska. W trakcie swojej historii przeszły modernizację do standardu Osa-P, dysponują m.in. głowicami optoelektronicznymi, nowymi środkami łączności i nawigacji. Uznaje się, że jako jedyne spośród systemów przeciwlotniczych pochodzenia radzieckiego zachowały pewien potencjał modernizacyjny, jednak warunkiem byłaby wymiana pocisku rakietowego. Docelowo mają zostać zastąpione przez zestawy Narew i SONA.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (7)

 1. ito

  Jak na zestaw OPL, gwałtownie bardziej potrzebny niż nowe czołgi, nie wspominając już o MRAPach, dość symboliczne finansowanie. Nowy pocisk trzeba kupić, ale sensory polski przemysł robi. A i pojazdom modernizacja, do zrobienia w Polsce, zdecydowanie by nie zaszkodziła. Czeka je całkiem długa służba nawet kiedy już pojawi się mityczna Narew, bo jak na dzisiejsze pole walki zaplanowana została ona w ilościach nader powściągliwych.

 2. andys_2

  Ustawiłem w wyszukiwarce DF24 haslo - Osa. Zgłosił sie materiał z 2015r "WZU proponuje modernizacje zestawów przeciwlotniczych 9K33 Osa-P 08.09.2015 10:49 " Ciekaw jestem, jakie sa losy propozycji WZU? Moze ktoś, cos wie o tym?

 3. Darek S.

  Ciekawe czemu 8 lat temu tego nie zrobiono, jak proponowali to nasi specjaliści, którzy byli do tego już wtedy przygotowani. Nikt z nimi nawet nie chciał gadać na MSPO

 4. andys_2

  "Uznaje się, że jako jedyne spośród systemów przeciwlotniczych pochodzenia radzieckiego zachowały pewien potencjał modernizacyjny, jednak warunkiem byłaby wymiana pocisku rakietowego. Docelowo mają zostać zastąpione przez zestawy Narew i SONA." Oto gospodarskie podejscie!!

  1. Monkey

   @andys_2: Pytanie co oznacza słowo"docelowo" w tym kontekście? Bo jeśli chodzi o odległą przyszłość, to niestety wymiana pocisku w Osie jest tak samo potrzebna jak modernizacja BWP-1. Ponieważ Borsuk też nam nie zostanie wprowadzony w wielkich ilościach. Jak to się mówi: lepiej późno niż wcale. A u nas dalej króluje metoda "wcale" w oczekiwaniu na nowe produkty.

 5. Wojtek_3

  Panowie za nim Narew popłynie szerokim strumieniem do armii, zanim nasycimy jednostki odpowiednią ilością baterii (a ma być min.23) z odpowiednim zapasem efektorów w jednostkach i w magazynach- przypominam że produkcja ma być w Polsce. To Osy przejdą na pewno jeszcze jeden przynajmniej remont generalny o ile nie modernizację. Prywatnie uważam że podana ilość 23 baterii to ciut za mało ( chyba że tuż za rogiem czai się już gotowa Sona ), nawet wtedy gdy będą spięte w sieć, to musimy się liczyć ze stratami. A nas nie stać na nie bronienie sporych połaci kraju. Wisła i tak będzie miała co robić.

 6. Był czas_3 dekady

  Był czas... trzy dekady na unowocześnienie obrony p/lot. Biała (21szt), Poprad z 4+4 pociski bardzo krótkiego zasięgu (79szt), Pilica (6zestawów po 6 armatek za kilka lat) to za mało. Reszta sprzętu jest iluzoryczna.

 7. DA(łn)VIEN

  Za Black hawki,które w drabinie hierarchii kraju są raczej gdzieś w drugim lub trzecim rzędzie idzie 1,2 mld złotych a właściwie 2 mld złotych razem z policyjnymi cywilnymi goliznami a na opl,które są wręcz kluczowe dla istnienia biologicznego narodu oraz istnienia funkcjonowania państwa i rządu idzie 100mln złoty...ciekawe,że tam gdzie usraelska broń to idą grube miliardy a tam gdzie Polski sprzęt to idą drobne....hmmm. zbieg okoliczności. Tak jak zbiegiem okoliczności była wypowiedź Obamy 17 września 2009 roku odnośnie bazy rakietowej w Radziłowie do Rosjan.

  1. VVV

   koleszko niestety twój nick będzie zbanowany oraz osy to relikty i nalezy je zastąpić

  2. Vixa

   Trzeba jednak być dałnem, żeby wydawać miliardy na Osy, jak za rogiem jest Narew. Ale czego spodziewać się po ruskich trolach, jak nie siania zamętu...

  3. Mickey93

   A ta Narew będzie mogła się poruszać z kolumnami wojskowymi czy tak jak patriot?

Reklama