Siły zbrojne
Stingery dla indyjskich Apache
Indyjskie Ministerstwo Obrony podpisało umowę z Departamentem Obrony USA w celu nabycia 245 pocisków powietrze-powietrze AIM-92H Stinger. Podpisana umowa jest częścią kontraktu na dostawy wybranego przez wojska lotnicze Indii śmigłowca AH-64E, o całkowitej wartości 3,1 mld dolarów.
Indie zdecydowały się w ubiegłym roku na zakup 22 śmigłowców bojowych AH-64E Apache. Na ich uzbrojenie, oprócz przeciwpancernych pocisków kierowanych Hellfire trafią też rakiety Stinger w wariancie powietrze-powietrze. Wyposażenie wiropłatów będą stanowić m.in. radary AN/APG-78.
Czytaj więcej: Indie kupują Apache i Chinooki. Podpisano umowę
Stingery mogą być wykorzystywane przeciwko niskolecącym statkom powietrznym, w tym systemom bezzałogowym czy śmigłowcom. Zamówione przez Indie pociski to odpowiednio dostosowana wersja pocisków wystrzeliwanych z naramiennych wyrzutni. Stingery są produkowane przez koncern Raytheon.
Rakieta o długości 1,52 m i średnicy 70 mm, jest odpalana w dwóch etapach. W pierwszej fazie uruchamia się mały silnik odrzutowy, który wyrzuca pocisk na odległość bezpieczną dla operatora (wyrzutni naramiennej). Dopiero wtedy uruchamiany jest drugi silnik na paliwo stałe, który nadaje pociskowi przyśpieszenie do prędkości około 2,2 Macha. Oprócz ręcznych wyrzutni stanowią też wyposażenie zestawów przeciwlotniczych (Avenger, Ozelot), a także – w dostosowanej wersji – śmigłowców.
Zestawów typu Stinger używa 19 państw na całym świecie. Były używane bojowo między innymi w Afganistanie, w tym przeciwko rosyjskim śmigłowcom szturmowym i wielozadaniowym.