Reklama

Siły zbrojne

Spotkanie medyków KFOR

Spotkanie medyków KFOR - fot. PKW KFOR
Spotkanie medyków KFOR - fot. PKW KFOR

Spotkanie medyków w bazie Camp Bondsteel było okazją do skonfrontowania polskiego i amerykańskiego zaplecza medycznego.



W ostatnich dniach z inicjatywy oficera ds. treningów Wielonarodowej Grupy Bojowej – Wschód por. Pawła Lewandowskiego oraz dzięki przychylności dowódcy Oddziału Ratunkowego amerykańskiego szpitala w Camp Bondsteel, pułkownika Tomasa Stein, polski zespół medyczny PKW KFOR miał możliwość zapoznania się ze sprzętem i organizacją pracy amerykańskiego personelu medycznego.

W trakcie wizyty przedstawiono m.in. szczegółowe wyposażenie FLA (Front Line Ambulance) na podwoziu HMMWV oraz wyposażenie cywilnej karetki (poza rejonem misji realizującej zadania w Stanach Zjednoczonych). Następnie polscy ratownicy zostali zapoznani z pomieszczeniami Izby Przyjęć, salami operacyjnymi, sprzętem do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych i pozostałym sprzętem medycznym.

Spotkanie z lekarzem i ratownikami zespołu medycznego USA było ciekawym przeżyciem opartym na wymianie poglądów, doświadczeń, jak również polscy medycy mieli przyjemność szczegółowo obejrzeć szpital i pojazdy ratunkowe (w tym sprzęt medyczny, którym amerykański personel posługuje się na co dzień) – stwierdziła pani Marzena Żołna, ratownik medyczny na co dzień pracujący w strukturach Katowickiego Pogotowia Ratunkowego. Podczas wymiany poglądów z Amerykanami kilkukrotnie zaznaczono, że Polska już od kilkunastu lat zdecydowanie podąża w kierunku modułu anglo-amerykańskiego w zakresie ratownictwa medycznego. Przyglądając się temu od wewnętrznej strony, znając realia kilka lat temu i teraz mogę stwierdzić, że zdecydowanie nie zostajemy w tyle w zakresie ratownictwa medycznego od krajów zachodnich – podsumowała Marzena Żołna.

Lekarz PKW Wojciech Kuźniak podsumował zebranie Spotkanie polskiego zespołu medycznego z medykami amerykańskiego szpitala polowego, pozwoliło ocenić znakomitą organizację amerykańskiej placówki, kompletne wyposażenie pozwalające na zaopatrzenie większości przypadków oraz co istotne z naszego punktu widzenia, zupełnie bezproblemową chęć współpracy z polskim personelem.

Pułkownik Tomas Stein, kierownik oddziału ratunkowego szpitala amerykańskiego w Camp Bondsteel był mile zaskoczony faktem, że pomimo różnic w wyposażeniu oraz filozofii prowadzenia pierwszej pomocy można odnaleźć wiele punktów wspólnych w codziennym działaniu. „Mówimy różnymi językami, mamy różne zwyczaje oraz fundamenty. Jednak kiedy żołnierze potrzebują pomocy medycznej, zatrzymanie krwawienia jest zrozumiałe we wszystkich językach”.

W trakcie wspólnych rozmów na temat ratownictwa obie strony, zauważyły potrzebę większej kooperacji nie tylko pomiędzy stroną polską a amerykańską, ale także wszystkich zespołów medycznych Wielonarodowej Grupy Bojowej - Wschód. Spotkanie otworzyło nową drogę rozwoju i wymiany doświadczeń dla polskich medyków realizujących zadania w rejonie misji w Kosowie.

por. Paweł Lewandowski/M. Żołna
Reklama
Reklama

Komentarze