Siły zbrojne

Ratownicze Sokoły dla Krakowa? Podpisano kontrakt

Fot. J.Sabak
Fot. J.Sabak

Inspektorat Uzbrojenia zawarł z zakładami WSL PZL-Świdnik umowę o wartości 99,5 mln zł brutto, dotyczącą modernizacji czterech śmigłowców W-3WA Sokół do wersji poszukiwawczo-ratowniczej W-3WA SAR. Maszyny zasilą jedną z Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych znajdujących się w strukturach Sił Powietrznych RP. W uroczystości podpisania umowy wziął udział Marek Łapiński, sekretarz stanu w MON.

Umowa została zawarta w wyniku trwających oficjalnie od 7 sierpnia 2019 roku negocjacji Inspektoratu Uzbrojenia z jednym wykonawcą, gdyż PZL-Świdnik to jedyny podmiot posiadający odpowiednie kompetencje dla realizacji tego zadania.

Modernizowane do wersji W-3WA SAR śmigłowce zostaną wyposażone w sprzęt ratowniczo-medyczny przeznaczony do podnoszenia poszkodowanych z miejsca katastrofy, udzielania niezbędnej pomocy przy ratowaniu zdrowia i życia (włącznie z pomocą medyczną), transportu poszkodowanych do miejsc bezpiecznych oraz czytelnego oznaczania miejsca katastrofy przy słabej widoczności w ciągu dnia oraz w nocy. 

Modernizacja maszyn obejmować będzie również wykonanie biuletynów technicznych dotyczących:
-    unifikacji śmigłowca W-3 do standardu W 3WA SAR i doposażenia do zadań poszukiwawczo-ratowniczych,
-    zabudowy cyfrowego układu paliwowo-regulacyjnego, 
-    zabudowy sygnalizatora oblodzenia,
-    wymiany wskaźnika w układzie paliwomierza PPS-21,
-    zabudowy na śmigłowcu instalacji płukania sprężarek silników PZL-10W,
-    zabudowy ratunkowego automatycznego nadajnika radiowego ELT,
-    modernizacji momentomierza.

Dostawy zmodernizowanych maszyn będą realizowane w latach 2021-2022, po czym śmigłowce mają trafić do jednej z trzech Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych powołanych w 2008 roku w skład Sił Powietrznych RP. Jednostki te stacjonują w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie, 23. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim oraz w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Dwie pierwsze dysponują już śmigłowcami W-3RL i W-3WA SAR, natomiast 3. Grupa Poszukiwawczo-Ratowniczych (GPR) wyposażona jest w znacznie większe maszyny Mi-8RL, którym niebawem kończy się resurs techniczny. Najbardziej prawdopodobne jest więc, że cztery zmodernizowane maszyny trafią właśnie do Krakowa.

Komentarze