Reklama

Siły zbrojne

Śmigłowcowiec „Canberra” wychodzi na próby morskie

Okręt „Canberra” wyszedł na swoje pierwsze próby morskie – fot. news.navy.gov.au
Okręt „Canberra” wyszedł na swoje pierwsze próby morskie – fot. news.navy.gov.au

„Canberra” - pierwszy z dwóch budowanych dla Australii śmigłowcowców wypłynął 4 marca br. rano na swoje pierwsze próby morskie.

Okręt „Canberra” jest obecnie budowany w stoczni BAE Systems w Williamstown w Australii. Próby morskie będą się odbywały podczas jego rejsu do Sydney, co ma zająć 12 dni. W sumie testy mają trwać ponad 240 godzin i obejmą większość systemów pokładowych oraz sam okręt. Sprawdzone zostaną m.in. jego właściwości manewrowe przy różnym stanie morza.

Badania będą przebiegały równolegle, co oznacza, że systemy będą sprawdzane zarówno kompleksowo, jak i indywidualnie. W Sydney okręt będzie stał na suchym doku w Garden Island, gdzie jego kadłub zostanie oczyszczony i pokryty farbą przed powrotem do Williamstown. To właśnie tam mają zostać przeprowadzone końcowe testy systemów walki i łączności.

Przechodząca pierwszy etap prób morskich „Canberra” zalicza się do okrętów klasy LHD (Landing Helicopter Dock). Jest to największy okręt (27800 ton), jaki kiedykolwiek był budowany dla australijskiej marynarki. Głównym kontraktorem w tej inwestycji była hiszpańska stocznia Navantia, ale ważną rolę mają również koncerny Saab i L3 Communications dostarczające systemy uzbrojenia i łączności.

Reklama

Komentarze

    Reklama