Reklama

Siły zbrojne

Słowenia: Wojsko wesprze ochronę granicy. "Kontrola napływu migrantów"

Fot. Public Affairs Directorate, U.S. European Command
Fot. Public Affairs Directorate, U.S. European Command

Parlament Słowenii zgodził się w poniedziałek późnym wieczorem na wysłanie wojska na granicę z Chorwacją. Armia pomoże policji i innym służbom w kontroli napływu migrantów - poinformował premier Miro Cerar.

Z wnioskiem, by wojsko zyskało tymczasowo uprawnienia takie jak policja i pomogło służbom granicznym kontrolować napływ migrantów, zwrócił się do parlamentu rząd.

Przez najbliższe trzy miesiące żołnierze mają m.in. zatrzymywać migrantów przechodzących przez zieloną granicę, a następnie przekazywać ich do centrów rejestracyjnych.

Słowenia jest najmniejszym krajem na tzw. szlaku bałkańskim, wykorzystywanym przez migrantów. Od października zeszłego roku, kiedy Węgry zamknęły swe granice dla migrantów, do Słowenii przybyło ich blisko 500 tys. Niemal wszyscy wyruszali w dalszą podróż, do Austrii, Niemiec lub do krajów Europy Północnej. Jednak w ostatnich dniach Wiedeń, mimo krytyki ze strony Komisji Europejskiej, wprowadził limit wpuszczanych osób - do 80 ubiegających się o azyl dziennie i do 3 200 udających się dalej tranzytem.

W związku z kryzysem migracyjnym również Austria zwiększyła zaangażowanie sił zbrojnych w ochronie granic państwa. Z kolei w ochronie granicy Słowenii i Chorwacji uczestniczyli także funkcjonariusze polskiej Straży Granicznej.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (3)

 1. ijon

  Czyli w Słowenii (jak chyba w całej UE) wojsko standardowo nie chroni granicy. Trzeba ustawy aby wysłać żołnierzy na granicę. Co za paranoja !!!!

  1. oko

   Paranoją to jest twoje pojmowanie świata. W żadnym normalnym państwie na świecie wojsko nie pilnuje granicy. Armia jest od prowadzenia wojny, a nie od pilnowania płotów. Kontrole graniczne są z definicji działaniami cywilnymi, opartymi o ministerstwo spraw wewnętrznych.

 2. Franky

  W tle super couguar a żołnieże mają fn f2000s zaiste hędogo!

 3. Ziom

  Zastanawiam się jak ci kolesie na pierwszym planie zdjęcia strzelają w pozycji leżącej... Hełmy jak w "Żołnierzach kosmosu" ale jak widać nie wszystko co efektowne jest efektywne. :D

  1. KevinLomax

   też mi się tak skojarzyło i jeszcze będą siedzieć na wieżach i walczyć z watahami Obcych :)

  2. gość

   Nie ma się co czepiać mundury i wyposażenie lata świetlne wyprzedzające naszą armię...

Reklama