Reklama

Siły zbrojne

Słowenia odbiera kolejne JLTV

Słoweńskie JLTV z pierwszej dostawy w 2023 roku.
Słoweńskie JLTV z pierwszej dostawy w 2023 roku.
Autor. Ministerstwo Obrony Słowenii

Siły Zbrojne Słowenii odebrały drugą partię wielozadaniowych pojazdów opancerzonych JLTV w liczbie 37 egzemplarzy. Tym samy liczba tego typu wozów na stanie tamtejszej armii zwiększyła się do 75 sztuk.

Reklama

Dostarczone wozy pochodzą z drugiej partii JLTV, jakie zakupiono w październiku 2022 roku razem ze zdalnie sterowanymi modułami uzbrojenia CROWS. W ramach niej przekazanych jeszcze zostanie 10 pojazdów. Łącznie słoweńska armia otrzyma 161 egzemplarzy JLTV w tym kilka jako prezent od USA w ramach rekompensaty za część pomocy wojskowej przekazanej Ukrainie. Pozostałe 86 sztuk ma być dostarczana w roku obecnym i przyszłym. Pojazdy te zostaną częściowo wyposażone w zdalnie sterowane stanowiska strzeleckie Kongsberg RS4 z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR/LR2. Co ciekawe, Słoweńcy opracowują dla wspomnianych wozów bezzałogowy system wieżowy na bazie konstrukcji Mangart 25. Ma on stanowić wielozadaniowe rozwiązanie nie tylko do eliminacji celów naziemnych, ale także powietrznych. Zamawiany JLTV mają zastąpić m.in. dotychczas używane wielozadaniowe pojazdu HMMWV.

Reklama

Pojazdy rodziny JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) firma Oshkosh Defense opracowała na potrzeby programu pojazdu wielozadaniowego nowej generacji, mającego częściowo zastąpić obecnie używane przez U.S. Army i U.S. Marine Corps wielozadaniowe samochody terenowe HMMWV, które stanowią podstawowy model pojazdów tego rodzaju w obu tych formacjach. W związku z doświadczeniami konfliktów ostatnich kilkunastu lat i pomimo ciągłego uzupełnienia „floty” tych wozów zdecydowano się jednak na pozyskanie pojazdu nowej generacji. Pojazd ten może być wyposażony w szeroką gamę uzbrojenia, począwszy od karabinów maszynowych kal. 5,55/12,7 mm, poprzez wyrzutnie pocisków przeciwpancernych np. Javelin, kończąc na bezzałogowych systemach wieżowych wyposażonych w armatę automatyczną 30 mm.

Czytaj też

Autor. J.Sabak
Reklama
Reklama

Abramsy i K2 w Polsce, ofensywa w Syrii - Defence24Week 101

Komentarze (3)

  1. Chyżwar

    Zamówiliśmy 400 KLTV. Rosomak S.A. ma je produkować. Pierwsza dostawa tych pojazdów powinna mieć miejsce w bieżącym roku. Czekam na konkrety odnośnie uzbrojenia pojazdów i na to, kto je dostanie. Skoro do Bobrów kupujemy ZSMU od Kongsberga w przypadku tych pojazdów szansę powinien dostać Tarnów.

    1. Granat

      A dlaczego ten nasz KLTV taki drogi? W przeliczeniu na sztukę wychodzi dwa razy drożej niż JLTV. Cztery razy drożej niż Turecki podobny samochód opancerzony NMS.

  2. szczebelek

    Słowenia jest dumna, a u nas będą strategie będą tworzyć...

    1. Granat

      U nas będą je remontować, już kontrakt jest tak ustawiony żeby tylko jedna firma kwalifikowała się do jego wykonania.

  3. LMed

    Kupinie tych wozów to byłby dobry ruch. Oryginalność kosztuje, zabiera czas i niesie ryzyka różne. Obawiam się że w zakresie samochodów wojskowych trudno konkurować z Amerykanami (niezawodność, uniwersalność, koszty nabycia i eksploataci) nawet zawziętym azjatom.

Reklama