Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Słoweńskie wieże dla amerykańskich pojazdów

JLTV z ZSMU Midgard.
JLTV z ZSMU Midgard.
Autor. Valhalla.

Słoweńska firma Valhalla Turrets otrzymała od tamtejszej armii zlecenie opracowania demonstratora technologii lekkiego systemu wieżowego, który trafi na wielozadaniowe pojazdy JLTV. Konstrukcja ma opierać się na wieży Mangart 25 i służyć m.in. do zwalczania środków napadu powietrznego.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Wartość zleconego zamówienia ma wynosić 4 mln euro i pozwoli na opracowanie na bazie dostępnych rozwiązań systemu wieżowego, który zapewni ochronę pojazdom JLTV przeciwko różnego typu zagrożeniom, w tym powietrznym. W postępowaniu będą brały także inne firmy jak ASH, Carboteh Technologies, Leokom i Guardiaris, które swoim doświadczeniem i rozwiązaniami dołożą cegiełkę ku realizacji produktu końcowego. System wieżowy Mangart 25 został wybrany jako rozwiązanie bazowe z racji na swoją modułowość, chociaż słoweńska firma posiada już w swojej ofercie gotowe produkty tego typu jak Nimrod 300.

„Model techniczny Mangart 25 będzie miał imponujący zakres możliwości. Wyposażony w armatę kalibru 25 mm, będzie w stanie razić UAV i inne cele powietrzne lub naziemne na odległość do 3000 metrów. Ponadto system posiada karabin maszynowy kal. 7,62 mm, elektrooptyczny przyrząd celowniczo-obserwacyjny oraz radar AESA (Active Electronicly Scanned Array)
Słoweńskie Ministerstwo Obrony

Czytaj też

Mangart 25 to bezzałogowy system wieżowy opracowany przez słoweńskie przedsiębiorstwo Valhalla Turrets. Uzbrojenie główne może stanowić armata napędowa/automatyczna kal. 25/30 mm, jednak w przyszłości będą mogły to być także te kal. 50 mm. Jednostka ogniowa wynosić ma 300 naboi, co w opinii producenta jest większą liczbą względem rozwiązań konkurencyjnych. Z armatą sprzężony został uniwersalny karabin maszynowy FN MAG lub H&K MG5 7,62x51 mm. Oprócz tego na stropie możliwe jest umieszczenie uzbrojenia dodatkowego w postaci uniwersalnego lub wielkokalibrowego karabinu maszynowego kal. 7,62/12,7 mm w bezzałogowym module uzbrojenia. Z racji na modułową budowę możliwe jest integrowanie ze wspomnianym systemem wieżowym innych rodzajów uzbrojenia jak przeciwpancerne pociski kierowane czy rakiety przeciwlotnicze bardzo krótkiego/krótkiego zasięgu.

Reklama

Czytaj też

System wieżowy Mangart.
System wieżowy Mangart.
Autor. Valhalla Turrets.
Reklama

Komentarze (2)

  1. Andrzej 2022

    Dzień dobry Panowie. Do Coguara proponuję jako holowaną, ZU 23-2. Priorytet wysoki.

  2. Chyżwar

    HSW w "wolnej chwili" mogłoby się pokusić na skonstruowanie odchudzonej ZSSW-30. Niechby nawet prace miały niezbyt wysoki priorytet. Byle by były. Tym bardziej, że Waran jest ich i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby powstała wersja na sześciu kółkach.

Reklama