Siły zbrojne
Przeciwpancerne JLTV dla Słowenii
Siły zbrojne Słowenii otrzymały pierwsze dwa pojazdy wielozadaniowe JLTV, wyposażone w zdalnie sterowane stanowiska strzeleckie Kongsberg RS4. Pojazdy mają być zdolne do prowadzenia ognia również z zastosowaniem przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR.
W Słowenii resort obrony zaprezentował nowe pojazdy JLTV, zakupione od Stanów Zjednoczonych w procedurze FMS. Tamtejszy rząd zdecydował się na zakup 38 takich pojazdów wraz ze zdalnie sterowanymi stanowiskami strzeleckimi Kongsberg RS4/M153, za kwotę 26,7 mln euro netto (z uwzględnieniem uzbrojenia, pakietu szkoleniowego, ale bez podatku VAT).
Cechą charakterystyczną słoweńskich JLTV ma być zdolność do prowadzenia ognia z pomocą przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR/LR2, używanych przez tamtejsze siły zbrojne również na wyrzutniach przenośnych (w tym nowej generacji ICLU, dostosowanych do działań w środowisku sieciocentrycznym).
Strzelanie pociskiem Spike ze zmodyfikowanego modułu Kongsberg przeprowadzono w Słowenii już w ubiegłym roku. Słoweńskie pojazdy wielozadaniowe dzięki takiej integracji będą więc mogły – obok karabinów maszynowych 12,7 mm – wykorzystywać także przeciwpancerne pociski kierowane, pozwalające na zwalczanie nawet najcięższych czołgów podstawowych.
Słowenia nie jest jednak jedynym państwem, które zdecydowało się na integrację systemu przeciwpancernego Spike z popularnymi modułami uzbrojenia Kongsberga. W marcu br. za pośrednictwem NATO-wskiej agencji NSPA ppk Spike LR2, wraz z pewną pulą wyrzutni przenośnych, zakupiła Dania. Oprócz wyrzutni przenośnych, Duńczycy będą używać Spike także na wcześniej zakupionych modułach uzbrojenia RS4, przeznaczonych dla transporterów Piranha V i pojazdów wielozadaniowych Eagle V.
Zakup Spike przez Danię jest o tyle istotny, że wcześniej – po wycofaniu ppk TOW, z których część sprzedano Finlandii – tamtejsza armia nie miała w ogóle możliwości użycia przeciwpancernych pocisków kierowanych. Zmiana środowiska bezpieczeństwa spowodowała jednak, że Kopenhaga zdecydowała o odtworzeniu tej ważnej zdolności bojowej. Kontrakt na ppk Spike ma być realizowany w latach 2021-2025.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie