Reklama

Siły zbrojne

Słowacja kupi nowy BWP. Kluczowy koszt-efekt

Fot. MO Słowacji
Fot. MO Słowacji

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Republiki Słowackiej, rozpoczęto procedurę pozyskania nowych bojowych wozów piechoty, które zastąpi obecnie eksploatowane bojowe wozy piechoty BVP-1 i BVP-2, które stanowią obecnie podstawowe uzbrojenie słowackich poddziałów zmechanizowanych.

Głównymi kryteriami wyboru w tym programie mają być na pierwszym miejscu wymagania techniczne zdefiniowane przez słowacką armię, a także zaraz potem maksymalne zaangażowanie spółek rodzimego przemysłu zbrojeniowego w produkcję (połączonej zapewne z transferem technologii) oraz dalszych rozwój docelowo pozyskanej konstrukcji. Minister Obrony Republiki Słowackiej Jaroslav Nad' dodał też, że duży nacisk zostanie położony na rzeczywisty stosunek jakości do ceny nowego BWP. Pierwszym krokiem na drodze do wyboru następcy BVP-1/BVP-2 ma być wstępna selekcja dostępnych na rynku i oferowanych wozów tego typu.

Słowacki resort obrony w najbliższych miesiącach ma przeprowadzić negocjacje z potencjalnymi oferentami połączone z prezentacją ich konstrukcji proponowanych w tym programie. Pierwszą z nich, która właśnie została poddana wstępnym próbom przez słowackich żołnierzy jest bojowy wóz piechoty KF41 Lynx oferowany przez niemiecki koncern Rheinmetall Defence. Dynamiczny i statyczny pokaz tego wozu na słowackim poligonie mieli okazję zobaczyć m.in. wspomniany minister obrony Jaroslav Nad', sekretarz stanu Marian Majer, szef Sztabu Generalnego gen. Daniel Zmeko, a także przedstawiciele krajowego przemysłu obronnego. W czasie tej demonstracji omówiono także przemysłową część niemieckiej oferty w zakresie współpracy kooperacji w produkcji i dostawach tych wozów z lokalnym przemysłem, a także zdolności produkcyjnych państwowej spółki DMD Holding.

Pojazdy pancerne powinny w przyszłości być w centrum zainteresowania ciężkiej brygady zmechanizowanej, której budowa jest jednym z podstawowych zobowiązań sojuszników w zakresie ulepszania naszych sił zbrojnych. Do tego, jak i innych zobowiązań podchodzimy z pełną odpowiedzialnością - naszym celem jest wybór i zakup w pełni odpowiedniej, nowoczesnej i niezawodnej technologii dla Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej przy aktywnym udziale słowackich firm w tym procesie

- Minister Obrony Republiki Słowackiej Jaroslav Naď 
image
Reklama 

W ubiegłych latach słowacki resort obrony zdecydował się na modernizację partii próbnej 35 egzemplarzy bojowych wozów piechoty BVP-1 i rozpoznawczych BPzV Svatava (znanych w Polsce szerzej pod nazwą BWR-1S) odpowiednio do standardu BVP-M i BPsVI. Główny nacisk położono na zwiększenie ich zdolności bojowych oraz dostosowanie do warunków współczesnego pola walki, a co za tym idzie poprawę siły ognia oraz świadomości sytuacyjnej. Z tego powodu głównym jej elementem jest bezzałogowy system wieżowy Turra-30 z zupełnie nowym uzbrojeniem w postaci armaty automatycznej kal. 30 mm sprzężonej z karabinem maszynowym oraz podwójną wyrzutnią ppk, a w przypadku wersji rozpoznawczej także rozszerzonym zestawem sensorów optoelektronicznych.

Na uzbrojeniu słowackich wojsk lądowych obecnie znajduje się trzy różne typy wozów bojowych lokalnej produkcji na podstawie sowieckich licencji na BMP-1/BMP-2. Wśród nich można wymienić: 69 egzemplarzy bojowych wozów piechoty BVP-1 (ponad 200 w rezerwie magazynowej), 91 bojowych wozów piechoty BVP-2, 60 gąsienicowych transporterów opancerzonych OT-90 (BVP-1 z wieżyczką z BTR-60/BRDM-2), a także 18 zmodernizowanych bojowych wozów rozpoznawczych BPsVI oraz 17 zmodernizowanych BVP-1 do standardu BVP-M. Dodatkowo planowano pozyskać kilkadziesiąt egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych z rodziny Patria AMV jednak zakup ten jak na razie nie został zrealizowany. Rozpoczęcie programu pozyskania następcy BVP-1/BVP-2 może z kolei zahamować program ich modernizacji do standardu BVP-M.

Co ciekawe, Słowacja jest uczestnikiem projektu stałej współpracy strukturalnej PESCO, dotyczącego pojazdów opancerzonych, w tym między innymi bojowego wozu piechoty. Program jest koordynowany przez Włochy, a obok Bratysławy uczestniczy w nim także Grecja (Węgry, Czechy i Hiszpania mają rolę obserwatorów). 

Reklama

Komentarze

    Reklama