Reklama

Siły zbrojne

Ślązak na ostatniej prostej? Niepewne scenariusze [OPINIA]

Okręt patrolowy „Ślązak”– zdjęcie z 15 czerwca 2018 r. Fot. M.Dura
Okręt patrolowy „Ślązak”– zdjęcie z 15 czerwca 2018 r. Fot. M.Dura

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Obrony Narodowej, Inspektorat Uzbrojenia podpisał 29 czerwca 2018 r. umowę z konsorcjum - Polska Grupa Zbrojeniowa  S.A i PGZ Stocznia Wojenna S.A., na dokończenie budowy okrętu patrolowego „Ślązak”, przeprowadzenie prób portowych, morskich oraz zdawczo-odbiorczych. Podobną umowę Inspektorat Uzbrojenia już raz podpisał – 23 września 2013 r.

To że zawarto kontrakt na dokończenie „Ślązaka” to bardzo dobrze. To, że Ministerstwo Obrony Narodowej się tym chwali, to już bardzo źle. Wina za nieterminowe zrealizowanie umowy na ten okręt spada bowiem również na obecną ekipę rządzącą, ponieważ to ona przez dwa i pół roku nie potrafiła doprowadzić do oddania patrolowca, a podany przez nią - już po objęciu władzy - termin jego oddania (lipiec 2018) nie został zachowany. I wcale nie ma pewności, że i tym razem uda się go dotrzymać.

Przypomnijmy, że kontrakt na dokończenie budowy korwety „Gawron” jako okrętu patrolowego „Ślązak” został zawarty pomiędzy Stocznią Marynarki Wojennej a Inspektoratem Uzbrojenia 23 września 2013 r. – w obecności ówczesnego Premiera Donalda Tuska i ówczesnego Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka. Zgodnie z przekazanymi wtedy informacjami, na dokończenie prac przez SMW przeznaczono 115,91 miliona złotych, a oddanie okrętu miało nastąpić do 30 listopada 2016 roku - przy założeniu, że nie wystąpią problemy w czasie prób morskich.

Jak się później okazało problemy wystąpiły o wiele wcześniej, jednak ich nie ujawniano do października 2015 r. zaprzeczając, by miało dojść do jakiegoś opóźnienia. Co więcej ówczesny MON informował wtedy wyraźnie, że „Nie planujemy wzrostu wartości umowy zawartej ze stocznią MW”.

Ostatecznie po pojawieniu się nowego Ministra Obrony Narodowej Antoniego Macierewicza poinformowano, że przekazanie patrolowca „Ślązak” nastąpi z opóźnieniem – w lipcu 2018 r. zrzucając winę na poprzednią ekipę. Ale czy słusznie?

Pretensji by w ogóle nie było, gdyby ktoś zechciał wyciągnąć wnioski z tego, co się działo wcześniej zarówno w programie „Gawron”, jak i później w programie „Ślązak”. Powołanie na początku 2017 roku PGZ Stoczni Wojennej stworzyło idealną sytuację. Wtedy można było zlecić niezależny audyt okrętu połączony z jego próbami morskimi, a dopiero później zawrzeć kontrakt na jego dokończenie wiedząc już: co trzeba na nim zrobić, ile to zajmie czasu i ile to będzie kosztowało. Tymczasem MON wyraźnie poinformował w obecnym komunikacie, że „Ramowy harmonogram przewiduje rozpoczęcie prób okrętu w lipcu 2018 r., a ich zakończenie, połączone z przekazaniem okrętu Marynarce Wojennej RP do końca marca 2019 r.”.

Z deklarowanego bez prób morskich konkretnego terminu widać wyraźnie, że nie tylko takich wniosków w MON nie wyciągnięto, ale brnie się dalej w niejasno ustalane harmonogramy oraz nie sprawdzające się wcześniej procedury. I to prawdopodobnie deklarowane cały czas przez tych samych ludzi. Tymczasem prawda jest taka, że dopóki okręt nie wyjdzie na morze i to w trudnych warunkach atmosferycznych nie można podać ceny i daty oddania okrętu. I znając długą historię budowy korwety „Gawron” nie powinno się o to mieć do nikogo pretensji.

Teraz jest już inaczej, ponieważ ktoś znowu ustalił kolejną, konkretną datę i kolejną, konkretną sumę pieniędzy na dokończenie prac. Jak to jednak zrobiono i w oparciu o jakie ekspertyzy – tak naprawdę nie wiadomo. PGZ Stocznia Wojenna, jako nowa spółka ma pełny kredyt zaufania i nie można wątpić, że uda się jej zrealizować podpisany właśnie kontrakt. Jednak bez prób morskich nie da się przewidzieć co się stanie na morzu w czasie silnego sztormu. I jak widać, przez dwa i pół roku obecny MON nie potrafił się przed taką ewentualnością zabezpieczyć.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (38)

  1. dropik

    pora rozbroić jednego orkana przenosząc rakiety na Ślązaka. I zamienić orkana w okręt patrolowy

  2. Absolwent AMW

    Niema juź MW a twór ktoremu blizej do skansenu. Jezeli w AMW na studiach ucza ze cyt. Okret to czołg tylko nie ma gąsienic. . . To mówi to samo za się

  3. shv

    to chyba największy patrolowiec na świecie.

  4. arona

    A w dniu 3 lipca w chińskiej stoczni w Dalian odbyła się uroczystość równoczesnego wodowania dwóch w pełni wielozadaniowych niszczycieli rakietowych Typu 055. Zazdroszczę Chińczykom.

  5. face to face

    Nakłady zostały wydane ale może warto zainwestować w jednostkę 90 m uzbrojenie , które było zaplanowane przed patrolowcem? RBS-y, RAM Mk 31itd. Jakie macie zdanie?

  6. Trzcinerro

    Niszczyciele min patrolowce okręty nawodne do zwalczania OP ratownictwo morskie. To na początek. Potem większe jednostki i OP.

  7. Anty 50 C-cali przed 500+

    nie rozumiem Autora. Wina za nieterminowe wykonanie umowy spada na...\" 24 February 2012 it as announced by the Polish Prime Minister Donald Tusk that the project was cancelled.\"...To jak angielska wiki Widzi (bo PL \"zaciemniona\"). Narzekanie na pierwszy o \"zmniejszonym\" echu radiolokacyjnym...a w tle \"krata\" masztu typu OHP- jak magnes dla radaru/rakiet p/okr!! Nawet armata dopracowana na dziobie...Na co czekali? Dociera do Czerniachowska Su 30SM????

  8. Gts

    Proby odbeda sie w Radomiu, TW Trwam nada program z uroczystosci wodowania, GPolska napisze ze wszystko jest ok i mamy sukces. Patrolowca zacumuje sie gdzies i zostawi na swiety nigdy, az zardzewieje i zeobi sie wtedy co? Protokol zniszczenia.

  9. SZACH-MAT

    odnowa MW powinna zacząć się od budowy tanich ,szybkich systemów modułowych w pierwszym etapie budowa zespołu 4- ZMOR w oparciu o zaniechany projekt planu Murena ( zaczerpnąć z Orkanów ,Visby,Haminy jako okręty szybkiego reagowania) drugi etap budowa 1000-1200 tonowego uniwersalnego systemu bojowego opartego o izraelski okręt Saar 5/6 (potrafi wszystko może pełnić rolę statku patrolowego lub brać udział w działaniach zbrojnych ma morzu z polowaniem na okręty podwodne poza tym może pełnić rolę jako przestrzeń dla dowodzenia, zakwaterowania sił specjalnych, misji zwiadowczych, wojskowych czy antyterrorystycznych lub szybkich akcji ratunkowych. dzięki niewielkiemu hangarowi na zdalnie sterowanego robota ratunkowego/bojowego i lądowisku dla helikopterów nie mówiąc o rzeczach tak oczywistych jak dźwig do obsługi lekkich łodzi motorowych i zdalnie sterowanych jednostek pływających i to wszystko mieści się na 1200 tonach i są to jednostki nie po to by epatować ale być skutecznym uniwersalnym środkiem bojowym bo Izrael z jego \"niekończącą się historią\" nie może sobie pozwolić na iluzje )..natomiast Ślązaka przeznaczyć na okręt dowodzenia lub okręt rozpoznania elektronicznego i wpakować w niego program \"Delfin\"

  10. Kris

    To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi? Protokół zniszczenia...

  11. magazynier

    Jaka szarża będzie dowodzić tym cudem? Bosman?

  12. Marek

    \"W stanie w jakim ten okręt jest to niech lepiej sprzedadzą kadłub i kupią MEKO 200, MEKO 130 ale w Niemieckiej stoczni. \" @Ja Gdy doszło do finału zatapiania korwety, w myśl zasady, że \"motorówki tej wielkości nie są Polsce potrzebne\" usiłowano sprzedać kadłub. Tyle tylko, że nie znalazł się taki głupi, których chciał by kupić. Podobnie zresztą jak obecnie długo trzeba było szukać kogoś, kto wziąłby na siebie odpowiedzialność za ukończenie Ślązaka. Trudno się dziwić. Choćby dlatego, że to co już zostało zamontowane i z biegiem czasu utraciło gwarancję producenta. Teraz też nie znajdziesz chętnego na kupno, a zatapianiem Gawrona powinien zająć się pan prokurator.

  13. KrzysiekS

    Powtórzę niech ten okręt zacznie w końcu pływać! Sprawdzić jak się zachowuje i dozbrajać przy okazji testować uzbrojenie dla nowych jednostek. @SZACH-MAT czy inni - say69mat ma 100% racji modułowe uzbrojenie już było testowane nie sprawdziło się Koszty modułowych okrętów były wyższe okazało się, że moduły są nieużywane i niszczeją a okręty pływają w zasadzie ciągle na jednej konfiguracji.

  14. Pio_64

    Gawron (Ślązak) jest jak bankomat bez limitu...Można na zawołanie wypłacać ile się chce...Smutne to :-(

  15. gru

    Niech mnie ktoś oświeci: do czego będą używane te gromiki? Do zawalczania latawców może? Jest zdaje się miejsce na VLS.

  16. Frank

    Ile to pływadło już kosztowało polskiego podatnika?

  17. ryszard56

    to sa jaja tyle lat ,miało być 6 fregat ,a jest jedna skorupa do plywania ,bez uzbrojenia,gdzie są Nasze pieniadze?????/

  18. kubuskow

    \"Powołanie na początku 2017 roku PGZ Stoczni Wojennej stworzyło idealną sytuację. Wtedy można było zlecić niezależny audyt okrętu (...).\" Takie cuda to raczej nie w kraju nad Wisłą. Państwowa firma (u nas: odsadzana przez rząd) nie może z definicji zrobić niezależnego audytu inwestycji rządowej (wojskowej)! Dlatego należy utrzymywać prywatny przemysł zbrojeniowy, a nie wszystko nacjonalizować. Tylko prawdziwie niezależna stocznia może przeprowadzić niezależny audyt.

  19. Maraton uśmiechu

    Co ile wykonuje się remont generalny tego typu jednostek? Bo jeżeli co 20 lat to niebawem trzeba rozpisać przetarg... Co do uzbrojenia tego patrolowca to ZGROZA!! Zero możliwości zwalczania okrętów podwodnych oraz środków napadu powietrznego, bo nie wierzę aby na pełnym morzu Gawrona atakowały śmigłowce szturmowe z odległości 4km, które można byłoby strącić Gromem/Piorunem.

  20. say69mat

    @SZACH-MAT: ....jako wstęp do odnowy MW widzę 1000-1200- tonowe jednostki uniwersalne których specyfika działań oparta byłaby o specjalistyczne kontenerowe moduły ..które w zależności od zadań miałyby montowane systemy uzbrojenia czy też specjalistycznej aparatury,techniki, czy nawet razem naraz zespół systemów i efektorów konfigurując daną jednostke jako system o wielorakim-uniwersalnym zastosowaniu... say69matz: Przyjacielu, czy zdarzyło ci się - przez przypadek - zmieniać w biegu ... skarpetki. Życzą powodzenia i udanej zabawy

  21. podatnik

    po odebraniu okrętu i przeszkoleniu marynarzy, kilku misjach może uda się kupić rakiety OPL (np. CAAM) i zmodernizować to cudo nieudolności polityczno-stoczniowej

  22. Trzcinerro

    Szach+mat _Pełna zgoda toba

  23. -CB-

    @mc. Obecna ekipa rządzi już 3 lata. Nic nie stało na przeszkodzie, by pierwotne uzbrojenie przywrócić, bo samego projektu kadłuba nie zmieniono i miejsce oraz możliwości są. Tym bardziej, że śmigłowców też nie kupiono...

  24. SZACH-MAT

    ....jako wstęp do odnowy MW widzę 1000-1200- tonowe jednostki uniwersalne których specyfika działań oparta byłaby o specjalistyczne kontenerowe moduły ..które w zależności od zadań miałyby montowane systemy uzbrojenia czy też specjalistycznej aparatury,techniki, czy nawet razem naraz zespół systemów i efektorów konfigurując daną jednostke jako system o wielorakim-uniwersalnym zastosowaniu... jednostki te jako nośniki powinna charakteryzować jednolitość w zakresie parametrów i danych technicznych powinny być niczym klony których odróżnia w zależności od specyfiki zadania zamontowane zdejmowalne moduły/kontenery operacyjne ..ktoś powie że te jednostki charakteryzuje mała dzielność morska ..więc dopowiem po świecie myka wiele małych okrętów charakteryzujących się dużą dzielnością morską zbudowanych w oparciu o koncepcje .. air support vessel ,inverted bow czy surface effect hull ….idąc dalej system takich jednostek skonfigurowanych w układ sieciocentryczny i spięty z Dywizjonem Obrony Wybrzeża a w przyszłości z lotnictwem /dronami zabezpieczałby \"interesy\" Polski na obszar Bałtyku i realizowałby zobowiązania wobec sojuszników na misjach a jako wsparcie i zabezpieczenie dorzuciłbym dla tych okrętów jako im towarzyszące uzbrojone drony latające /pływające będące \" psami gończymi czy obronnymi\" po prostu uzupełnić taktykę morską o tzw idę walk zwaną \"rojenie\".…i zakończyć przynajmniej pierwszą faze odnowy MW w oparciu o niewielkie jednostki –których projekty potrafimy wykonać czy kiedyś wykonywaliśmy mam tu na myśli ORP Kaszub ,czy ORP Orkana a połączone z projektami okrętów Visby i Hmainy dałyby \"novum\"..które byłoby zalążkiem odnowy MW.....natomiast ORP„Ślązak”.. przekazać jako okręt pomocniczy MW np \"okręt dowodzenia\" czy \"okręt specjalny ,rozpoznania radioelektronicznego \"....

  25. zły

    Żeby cokolwiek zbudować trzeba najpierw wiedzieć co się chce zbudować. Ale po pokazowym położeniu stępki pod prom, którego projektu nadal nie ma to po obecnej ekipie spodziewam się jeszcze mniej niż po poprzednich.

Reklama