Reklama

Siły zbrojne

Ślązak na manewrach Okrętowej Grupy Zadaniowej [FOTO]

Fot. Michał Pietrzak/3.FO
Fot. Michał Pietrzak/3.FO

Zakończyły się manewry Okrętowej Grupy Zadaniowej (OGZ). W szkoleniu na Morzu Bałtyckim uczestniczyły siły okrętowe 3. Flotylli Okrętów z Gdyni wraz z zespołem niemieckich okrętów.

To typowe ćwiczenia osłony strategicznego transportu morskiego i utrzymania panowania na morzu w sytuacjach kryzysowych. W szkoleniu w dniach 16--20 listopada br., uczestniczyły jednostki 3. Flotylli Okrętów sformowane w tzw. Okrętową Grupę Zadaniową, lotnictwo morskie oraz jednostki brzegowe. OGZ tworzyło pięć okrętów gdyńskiej Flotylli: fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, okręt podwodny ORP Bielik, korweta patrolowa ORP Ślązak, okręt rakietowy ORP Piorun oraz okręt ratowniczy ORP Maćko.

image
Fot. Michał Pietrzak/3.FO
image
Fot. Michał Pietrzak/3.FO

W skład komponentu lotniczego wchodziły: śmigłowiec poszukiwawczo — ratowniczy W-3WARM Anakonda oraz śmigłowiec pokładowy Kaman SH-2G Super Seasprite, a także samoloty F-16 i SU-22. Na lądzie operowały siły Komendy Portu Wojennego Gdynia, Morskiej Jednostki Rakietowej, 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego oraz 43. Batalionu Saperów FOW z Rozewia.

image
Fot. Michał Pietrzak/3.FO
image
Fot. Michał Pietrzak/3.FO

Główne zadania jakie wykonywały szkolące się na morzu, jednostki polegały na prowadzeniu operacji zwalczania okrętów podwodnych oraz celów nawodnych i powietrznych. Załogi okrętów wykonywały strzelania artyleryjskie do celów morskich i powietrznych. Równolegle do zadań typowo bojowych załogi okrętów ćwiczyły obronę przeciwawaryjną polegającą na walce z pożarami i z przebiciami kadłuba.

image
Fot. Michał Pietrzak/3.FO
image
Fot. Michał Pietrzak/3.FO

W ramach szkolenia morskiego odbyło się także ćwiczenie PASSEX, w którym oprócz sił narodowych uczestniczyły okręty Niemieckiej Marynarki Wojennej: dwie korwety rakietowe FGS Erfurt i FGS Ludwigshafen oraz zaopatrzeniowiec FGD Donau. W ramach manewrów na morzu polscy i niemieccy marynarze współdziałali w zakresie wykonywania symulowanych ataków rakietowych, obrony powietrznej, manewrowania w szykach oraz doskonalenia procedur łączności.

image
Fot. st.chor. szt. mar. Piotr Leoniak/3.FO
image
Fot. st.chor. szt. mar. Piotr Leoniak/3.FO

Marynarka Wojenna RP regularnie przeprowadza ćwiczenia z krajami sojuszniczymi i partnerskimi w celu zwiększenia zdolności współpracy i interoperacyjności w zakresie bezpieczeństwa morskiego naszego kraju. Ćwiczenie na morzu to doskonały sprawdzian wyszkolenia sił morskich RP w działaniach zabezpieczających interesy państwa oraz doskonalenia współdziałania z wykorzystaniem procedur operacyjnych i taktycznych.

Reklama

Komentarze

    Reklama