USA zakazują inwestycji w firmy powiązane z chińską armią

4 czerwca 2021, 08:21
chiny moskwa
fot. mil.ru
Reklama

Prezydent Joe Biden rozszerzył w czwartek restrykcje dotyczące amerykańskich inwestycji w chińskie firmy podejrzane o powiązania z wojskiem i aparatem inwigilacji. Dodał 59  firm do objętych wcześniej 48 zarządzeniem administracji Donalda Trumpa.

Zakaz wchodzi w życie 2 sierpnia. Podlegają mu m.in. Aero Engine Corp. of China, Aerosun Corp., Fujian Torch Electron Technology i Huawei Technologies. Niektórzy obserwatorzy widzą w tym kontynuację twardej polityki Trumpa wobec Pekinu.

"E.O. (rozporządzenie wykonawcze) pozwala Stanom Zjednoczonym zakazać – w sposób ukierunkowany i wyselekcjonowany amerykańskich inwestycji w chińskie firmy, które podważają bezpieczeństwo lub wartości demokratyczne Stanów Zjednoczonych i naszych sojuszników" - wyjaśnił Biały Dom.

Uzasadnił to obawą o popieranie przez te firmy geopolitycznych ambicji chińskiego rządu. "Decyzja zabrania Amerykanom finansowego wspierania m.in. chińskiego sektora obronnego. Wzmacnia rząd USA w zakresie przeciwdziałania zagrożeniu ze strony chińskich firm zajmujących się technologiami nadzoru przyczyniających się do inwigilacji mniejszości religijnych, etnicznych lub w inny sposób ułatwiające represje i poważne naruszenia praw człowieka w Chinach i gdzie indziej" - informuje prezydencka administracja.

CNBC ocenia ogłoszenie restrykcji, jako jedno z najbardziej zdecydowanych posunięć przeciwko głównemu rywalowi USA i kolejny znak, że ekipa Bidena może przyjąć lub rozszerzyć wiele strategii stosowanych przez Trumpa w wysiłkach, aby USA sprostały konkurentowi.

Reklama
Reklama

„Biden i jego doradcy ekonomiczni muszą również określić, co zrobić z szeregiem taryf celnych, a także czy zwiększyć sankcje przeciwko chińskim urzędnikom zaangażowanym w ograniczaniu na masową skalę praw muzułmańskich mniejszości etnicznych w regionie Xinjiang” – twierdzi CNBC.

Rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin zakwestionował posunięcie administracji Bidena. Argumentował też, że wcześniejsze decyzje administracji Trumpa zostało egzekwowane z "całkowitym lekceważeniem faktów".

"Stany Zjednoczone powinny szanować rządy prawa i rynek, korygować swoje błędy i zaprzestać działań, które podważają porządek globalnego rynku finansowego oraz zgodne z prawem interesy inwestorów" – twierdził Wenbin.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Fanklub Daviena i GB
sobota, 5 czerwca 2021, 11:48

To tak jakby Sowiety zakazywały obywatelom kupna akcji Apple czy Microsoft w latach 80... Nie zaszkodzi to chińskim firmom, tylko amerykańskim obywatelom. Jako inwestor jakbym miał do wyboru kupować akcje Huawei lub np. amerykańskie Oracle to wolałbym Huawei... :D

stary wojak
niedziela, 6 czerwca 2021, 12:02

Nie tylko zakazują,ale kierują na wczasy w obozach reedukacji.

Jabadabadu
sobota, 5 czerwca 2021, 11:32

Powinien jeszcze dopisać Apple, które bez "made in PRC" po prostu nie istnieje. A to tylko przykład, jeden z wielu. Świat iluzji imperialnej jak widać trzyma się dobrze.

Ass
sobota, 5 czerwca 2021, 08:06

I tak wszystko co na deskach kreślarskich komputerów w USA najpierw wyświetli się w Pekinie.

Tak uważam
sobota, 5 czerwca 2021, 07:18

Wenbin ma rację. USA to światowy terrorysta gospodarczy

MobilnyPL
piątek, 4 czerwca 2021, 15:15

.... Joe powinien jeszcze m. In. Googla Facebooka Apple i NSA ukarać ale wiadomo jak jest....

Jx
piątek, 4 czerwca 2021, 14:35

10 lat za późno, amerykanie wyraźnie przegrywają wojnę handlową.

Anonim
sobota, 5 czerwca 2021, 22:04

Tak przegrywają, że w wysokich technologiach nadal mają miażdżącą przewagę. Może w okolicach 2050 sytuacja będzie zgoła odmienna (już przed 2030 CHRL może nas zaskoczyć konkurencyjnymi pamięciami i mikroprocesorami), ale na razie to Chiny są w tyle.

taka prawda
piątek, 4 czerwca 2021, 12:26

O kilkadziesiąt lat za późno !!!

Tweets Defence24