Chiny: bezterminowo zawieszono dialog gospodarczy z Australią

6 maja 2021, 12:40
1440px-Entrance_to_the_Chinese_Embassy_in_Canberra_June_2014
Ambasada Chin w Canberze, fot. Nick-D/Wikimedia/CC BY-SA 3.0
Reklama

Władze Chin ogłosiły w czwartek bezterminowe zawieszenie strategicznego dialogu gospodarczego z Australią w związku z „obecną postawą” i „zimnowojennym sposobem myślenia” jej rządu. Decyzja wpisuje się w narastające napięcia polityczne na linii Pekin-Canberra.

„Ostatnio niektórzy urzędnicy Związku Australijskiego uruchomili szereg środków, by zakłócić normalną wymianę i współpracę pomiędzy Chinami a Australią, co wynika z zimnowojennego sposobu myślenia i dyskryminacji ideologicznej” – napisano w komunikacie Państwowej Komisji Rozwoju i Reform (NDRC), naczelnego organu gospodarczego Chin.

Decyzję o „bezterminowym zawieszeniu wszelkich działań w ramach chińsko-australijskiego strategicznego dialogu gospodarczego” podjęto „w oparciu o obecną postawę rządu Związku Australijskiego wobec współpracy chińsko-australijskiej” – dodała NDRC.

Zawieszenie dialogu wpisuje się w narastające tarcia w relacjach Canberry z Pekinem. Rząd Australii unieważnił niedawno dwie umowy zawarte przez australijski stan Wiktoria w ramach lansowanej przez władze ChRL Inicjatywy Pasa i Szlaku, której głównym założeniem jest budowa i modernizacja korytarzy logistycznych łączących Chiny z innymi krajami.

Wcześniej chińskie władze sięgnęły już po gospodarcze środki nacisku wobec Australii, gdy rząd tego kraju nawoływał do niezależnego dochodzenia w sprawie genezy koronawirusa wywołującego Covid-19. Pekin wprowadził szereg formalnych i nieformalnych restrykcji dotyczących importu australijskich towarów, w tym wina, wołowiny, drewna i jęczmienia.

Reklama
Reklama

Chińskie MSZ przedstawiło pod koniec ubiegłego roku długą listę zarzutów pod adresem władz Australii. Znalazły się na niej rzekome „błędy w sprawach dotyczących kluczowych interesów Chin, takich jak Hongkong, Sinciang czy Tajwan”, w tym działania podejmowane w Radzie Praw Człowieka ONZ oraz wsparcie dla idei członkostwa Tajwanu w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W odpowiedzi na te zarzuty premier Australii Scott Morrison podkreślił, że jego kraj ma wolne media, wybranych demokratycznie posłów i zabiera głos na temat praw człowieka na forum międzynarodowym. „Jeśli to jest przyczyną napięć w tych relacjach (z Chinami), to wydaje się, że te napięcia wynikają po prostu z tego, że Australia jest Australią” – powiedział.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 18
Reklama
fbuci
piątek, 7 maja 2021, 00:31

Chiny wyrastają na kolejną III Rzeszę.....

Ech
czwartek, 6 maja 2021, 23:51

Najpierw wybicie Aborygenow, potem po czesci 2 Wojsna Swiatowe to przez Australie. Na Forum Ligi Narodow (Poprzednik ONZ) Australia wielokrtnie odnosili sie z pogarda do Japonczyow. Niektrzy uwazaja ze jest to jedena z przyczyn militaryzmy Japoinii. W kazdym razie Australia to nie taki moid malina.

Davien
niedziela, 9 maja 2021, 09:15

IIWŚ to wywołała twoja Rosja wiec skończ już rosyjskie.....

xxx
środa, 12 maja 2021, 00:37

To prawda, ona zaczęła tę wojnę na Zaolziu.

Davien
piątek, 14 maja 2021, 09:14

Nie, wojne na Zaolziu zaczeła czechosłowacja w 1919r kiedy Polska walczyła z bolszewikami.

Eee tam
czwartek, 6 maja 2021, 16:38

Padł kolejny miraż świetnych interesów i kontaktów z Chinami Ludowymi. Kto następny?

Ghjkk
czwartek, 6 maja 2021, 19:42

Amerykanie napuszczania Australijczyków na Chiny, inaczej się nie mogło skończyć.

Kiks
piątek, 7 maja 2021, 10:12

Tak tak. Wszystko przez złych Amerykanów. Tak jakby Australia nie miała własnego rozumu.

sobota, 8 maja 2021, 15:42

Rozum moze i maja ale sa tak bardzo zalezni od pastuchow ze nie maja wyjscie.

zenek m
czwartek, 6 maja 2021, 15:05

Chiny wstrzymały import węgla z Australii, drugiego lub trzeciego co do ważności sojusznika USA. Jednocześnie zaczęły importować węgiel z USA w wysokości do 40 % zakupów wypełniając tym samym zapisy porozumienia z USA co do zwiększenia importu towarów amerykańskich. Jak znajdą zamiennik na rudę żelaza, to może być całkowity ban na zakupy w Australii - ok 50 % australijskiego eksportu. Ciekawa rozgrywka największej gospodarki, a US w przymusowej sytuacji - czy warto naruszać własne interesy ( firm sprzedających węgiel ) w imię stosunków sojuszniczych.

Xyz
czwartek, 6 maja 2021, 20:34

Chiny jeszcze nie są największą gospodarka, przez jakiś czas nie będą. Po drugie trzeba temperować smoka i kto tego nie rozumie jak np Fanklub który jak zresztą widać po wypowiedziach jest fanem czerwonych skończy jako dostawką komuchów i autorytarnych reżimów wide Rosja

Alfret
czwartek, 6 maja 2021, 20:18

Nie slyszalem o tym 40% imporcie wegla z USA. Wydaje mi sie, ze Australia lezy blizej i drogi logistyki sa tansze. Ponadto Australia ma plytkie poklady wegla wydobywane metodami powierzchniowymi. W teorii z tego powodu wegiel australijski jest tanszy. Jedyny aspekt, ktory w teorii mozna rozwazyc to zrownowazenie przeplywow finansowo-towarowych. Czytaj wymiana barterowa. Wiele lat temu Chiny posiadaly nadwyzke USD ok 4 bilionow (10e12 wg terminologii SI). Z powodu nieograniczonego dodruku dolara Chinczycy zaczeli niewielkimi kwotami dywersyfikowac wymiany miedzynarodowe produktow, aby maksymalnie uplynnic te swoje "zaskorniaki zielone". Stad ich inwestycje w panstwa afrykanskie, czy kraiki ameryki srodkowej, poludniowej etc... Jesli okaze sie, iz zdecydowali sie importowac wegiel z USA, to moze oznaczac jakis specyficzny deal. PRL eksportowal wszystko do Moskwy, dlatego w Polsce zylo sie za kilka dolarow miesiecznie. Oczywiscie produkowalo sie wtedy na potrzeby glownego, polskiego "sojusznika" w Ukladzie Warszawskim. Dawno temu USA oferowaly swiatu High Technology. Oferowanie swiatu przez USA: wegla, ropy, gazu dobrze nie wrozy... Aha eksportowali jeszcze bardzo duzo zywnosci, teraz GMO i moze to stanowi problem, plus wyeksploatowany areal rabunkowa polityka uprawna.

Fanklub Daviena i GB
czwartek, 6 maja 2021, 18:08

Rudę z Australii nie przestaną importować, bo ma najlepszą relację cena/jakość. Ale mogą wymusić na Australii obniżkę cen groźbą zaprzestania importu. Tak się kończy wasalizm Australii względem USA, który można porównać jedynie z Polin. Zaczęło się od tego, że na żądanie USA Australia WCZEŚNIEJ NIŻ USA ZABANOWAŁA HUAWEI a to był tylko początek, bo zaraz po tym Australia, która mordowała nielegalnie muzułmanów np. w Iraku czy Afganistanie i popełniała przy tym głośne zbrodnie wojenne... zatroskała się o "ludobójstwo na Ujgurach", choć Arabia Saudyjska twierdzi, że nic im się nie dzieje... Wszystko to były jakieś stricte polityczne awanturnictwo Australii, gdy Chiny stanowiły ich najważniejszego partnera gospodarczego i nie mieli z Chinami żadnych zatargów gospodarczych czy politycznych - te ostatnie to tylko te wymyślone w USA. Z drugiej strony taka Nowa Zelandia potrafi zakazać amerykańskim okrętom z bronią atomową zawijać do Australii i nie tylko nie przyłączyła się do amerykańskich sankcji, ale jeszcze na naciski USA odpowiedziała, że politykę zagraniczną i gospodarczą będą Nowej Zelandii kształtować Nowozelandczycy a nie USA... :D

Anatol
piątek, 7 maja 2021, 09:19

Nie słyszałem aby Australia miała jakie obozy koncentracyjne w Iraku czy Afganistanie. Jak masz na ten temat informacje chętnie poznam. Natomiast Chiny zamykają Ujgurow w obozach reedukacyjnych co jest tylko inna nazwą do koncentracyjnych.

Eee tam
piątek, 7 maja 2021, 08:48

Może Australia nie chce być chińską kolonią surowcową w przeciwieństwie do Rosji ?

AB
czwartek, 6 maja 2021, 22:17

Fanklubie. Jakby to wytłumaczyć, żebyś nawet ty to zrozumiał? Australia naprawdę ma nie najlepsze doświadczenia z ambitnym azjatyckim mocarstwem, które zbudowało potężna marynarkę wojenną i rozpoczęła ekspansję na basen Pacyfiku. Wtedy to USA uratowały Australii tyłek. Teraz kiedy pojawiło się nowe ekspansywne azjatyckie mocarstwo, które zaczęło budować potężna marynarkę wojenną i zaczęło agresywne działania w basenie Pacyfiku, to Australia... cóż, robi co robi.

Rex
czwartek, 6 maja 2021, 19:11

Jeżeli u wybrzeży NZ pojawi się flota inwazyjna Chin to nagle będą błagać o pomoc USA. Sorry, ale jak na dzielni tak i w wymiarze międzynarodowym, życie jest brutalne. Jesteś słaby to musisz się dołączyć do silniejszego aby zapewnił ci bezpieczeństwo. Rzeczywistość to nie Civilization na łatwym poziomie gdzie się możesz spokojnie rozwijać i nikt cię nie zaatakuje :)

Bartholem
piątek, 7 maja 2021, 13:34

A po co ta flota ma się tam zjawić? Kiedyś straszono czarną wołgą!!!

Tweets Defence24