Siły zbrojne

Sikorsky prezentuje King Stallion - nowy śmigłowiec dla amerykańskiej piechoty morskiej

Fot. Sikorsky Aviation
Fot. Sikorsky Aviation

Koncern Sikorsky zaprezentował pierwszy egzemplarz przedseryjny śmigłowca CH-53K, który ma zastąpić w służbie U.S. Marines kosztowne i trudne w eksploatacji CH-53E. Nowa maszyna otrzymała też oficjalna nazwę - King Stallion. W powietrze nowa konsktrukcja ma wzbić się przed końcem 2014 roku. 

Podobnie jak CH-53E Sea Stallion, nowe śmigłowce Sikorsky CH-53K mają stanowić wyposażenie amerykańskich okrętów desantowych. Maszyny mają trafić do jednostek Marines w 2019 roku, a więc cztery lata później niż planowano. Łącznie piechota morska ma otrzymać około 200 ciężkich śmigłowców transportowych CH-53K King Stallion. Będą one sukcesywnie zastępować wycofywane w tempie 15 maszyn rocznie CH-53E

Pomimo zewnętrznego podobieństwa, jak zapewnia producent, CH-53K to całkiem nowa konstrukcja o znaczenie lepszych osiągach. Maszyna otrzymała kompozytową konstrukcję, system cyfrowego sterowania lotem fly-by-wire, "szklany kokpit" wyposażony w wielofunkcyjne wyświetlacze i cyfrowo sterowane silniki General Electric T408-GE-400. Trzy jednostki napędowe tego typu poruszają wirnik o kompozytowych łopatach i elastomerowych łożyskach.

Oznacza to maszynę lżejsza niż CH-53E, ale posiadającą o 57% większą moc napędu i trzykrotnie większy udźwig przy zużyciu paliwa o 20% niższym. Dzięki temu CH-53K ma być zdolny do przenoszenia ładunku ponad 12 ton na dystans przekraczający 200 km. W każdych warunkach atmosferycznych i terenowych.

Znacznie prostsza i bardziej ekonomiczna ma być również obsługa King Stalliona, dzięki nowoczesnym systemom diagnostycznym, prostszej konstrukcji i rozwiniętemu systemowi wymiennych komponentów. Obsługa była piętą achillesową CH-53E, którego jedna godzina lotu wymagała ponad czterdziestu godzin obsługi. Przekładało się to na wydajność i koszty eksploatacji tych maszyn, które stanowią podstawowe wyposażenie operujących z okrętów desantowych jednostek transportowych US Marines.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.