Siły zbrojne

Saperzy z Gliwic zniszczyli amerykańską bombę

Fot. st. chor. sztab. Tomasz Znojkiewicz / DGRSZ
Fot. st. chor. sztab. Tomasz Znojkiewicz / DGRSZ

Saperzy z patrolu rozminowania gliwickiego batalionu powietrznodesantowego zniszczyli amerykańską bombę pochodzącą z czasów II wojny światowej.

Saperzy z gliwickiego patrolu rozminowania nr 28 we wczesnych godzinach porannych 16 lutego otrzymali zgłoszenie o znalezieniu bomby lotniczej w odległym o 45 kilometrów Kędzierzynie Koźlu. Po dokonaniu rozpoznania w ramach działań w zakresie interwencyjnego oczyszczania kraju z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego dowódca patrolu określił znalezisko jako bombę armii USA z okresu II Wojny Światowej o oznaczeniu AN-M59 i wadze 450 kg, gdzie sama masa materiału wybuchowego to prawie 150 kilogramów.

Z historii wojennej wynika, że bomba AN-M59 pochodzi z okresu bombardowań jakie prowadziła armia USA na strategiczne obiekty nazistowskiego przemysłu naftowego. Naloty z użyciem bombowców B-17 i B-24 rozpoczęły się latem 1944 roku i trwały do grudnia 1944 r., a celami były rafinerie w Blachowni (dzisiejsza dzielnica Kędzierzyna-Koźla) i Zdzieszowicach. Zniszczenia amerykańskiej bomby dokonano po przewiezieniu do stałego miejsca niszczenia na terenie poligonu w Nowej Dębie.

undefined
Fot. st. chor. sztab. Tomasz Znojkiewicz / DGRSZ

Jak informuje ppłk Jacek Zaniewski, było to już 29 zgłoszenie w bieżącym roku przyjęte przez saperów z 6 Batalionu Powietrznodesantowego stacjonującego w Gliwicach. W wyniku przeprowadzonych  procedur przez dwa patrole rozminowania znajdujące się w strukturach batalionu  (nr 28 – dowodzony przez st. chor. sztab. Ryszarda Szymkiewicza i nr 29 -  dowodzony przez st. chor. sztab. Tomasza Znojkiewicza) podjęto i zneutralizowano ponad 50 szt. przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, a w tym granaty moździerzowe, bomby lotnicze, pociski i amunicję zużywając 18 kilogramów materiału wybuchowego i środki inicjujące.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.