Reklama

Siły zbrojne

Rosyjskie bombowce Tu-160 w Wenezueli

Fot. Lorianna1978, Wikipedia, CC BY-SA 4.0
Fot. Lorianna1978, Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Wenezuela i Rosja przeprowadzą wspólne manewry wojskowe - zapowiedział w poniedziałek wenezuelski minister obrony Vladimir Padrino Lopez. Jak informuje AP, do Caracas przybyła już rosyjska delegacja, a na lotnisku w pobliżu stolicy kraju wylądowały dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-160.

"Musimy pokazać Wenezuelczykom i całemu światu, że podobnie, jak współpracujemy w różnych dziedzinach rozwoju, tak również wspólnie przygotowujemy się do obrony Wenezueli" - powiedział Lopez podczas powitania około 100-osobowej delegacji z Rosji.

AP pisze, powołując się na ministerstwo obrony Rosji, że na lotnisku Maiquetia w pobliżu Caracas wylądowały cztery rosyjskie samoloty, w tym dwa Tu-160, zdolne do przenoszenia broni konwencjonalnej oraz jądrowej. Towarzyszyły im samolot transportowy An-124 Rusłan oraz pasażerski Ił-62. Strona rosyjska nie podała, czy bombowce Tu-160 są uzbrojone i jak długo pozostaną w Wenezueli.

Rosyjska delegacja przybyła do Caracas tydzień po wizycie prezydenta tego kraju Nicolasa Maduro w Moskwie. Jak podkreśla AP, Moskwa jest ważnym sojusznikiem Wenezueli, która na świecie jest coraz bardziej izolowana poprzez sankcje nałożone na ten kraj przez USA i Unię Europejską.

image
Prezydenci: Wenezueli - Nicolas Maduro i Rosji - Władimir Putin w Teheranie, 2015 r.

Maduro, który w maju został wybrany na drugą prezydencką kadencję, jest oskarżany przez przeciwników i społeczność międzynarodową o odejście od demokracji i doprowadzenie zamożnej Wenezueli do stanu katastrofy humanitarnej, co w ostatnich miesiącach zmusiło setki tysięcy Wenezuelczyków do ucieczki do sąsiednich krajów.

AP przypomina, że rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu powiedział na zeszłotygodniowym spotkaniu ze swoim wenezuelskim odpowiednikiem Vladimirem Padrino Lopezem, że Rosja w ramach dwustronnej współpracy wojskowej jest zainteresowana dalszym korzystaniem przez jej lotnictwo wojskowe i okręty wojenne z wenezuelskich lotnisk i portów w tej części Karaibów. Lopez z kolei oświadczył, że Caracas jest zainteresowane modernizacją swego sprzętu wojskowego.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (29)

 1. inż.

  Hej - Palmel. Krym nie był Tatarów od wieków. Tatarzy przyszli na wyludniony półwysep razem ze Złotą Ordą. Wcześniej był Genueńczyków a jeszcze wcześniej Gotów a jeszcze wcześniej był Scytów czyli protoplastów Prasłowian.

 2. Palmel

  możemy pisać co chcemy a Rosja zrobi to co chce czy się nam to podoba czy nie, w ciągi 3 miesięcy jest wstanie wstrzymać produkcję amerykańskiego przemysłu lotniczego metalami rzadkim takimi jak tytan którego posiada 95% światowych zasobów, a Krym nigdy nie był Ukraiński wcześniej był tatarski a w 1772 roku zajęła go Katarzyna Wielka i nikt nie napisze historii na nowo i ma jeszcze Ałtaj

 3. robo

  zwłaszcza ten IL-62 powala :)) n.b. jak tam dolecieli ? musieli gdzieś lądować po drodze po paliwo?

 4. otto

  Jak wylądowali w Wenezueli to całowali ziemię?

 5. bender

  @xd: a mnie nieustannie intryguje jak władza utrzymująca się na powierzchni dzięki fałszerstwom, zbrodniom, kłamstwu i zdecydowanie wbrew własnemu narodowi jest z upodobaniem nazywana legalną. Czy to Rosja, czy Syria, czy Krym, czy Wenezuela wystarczyło, że bandyci raz doszli do władzy i łamiąc wszelkie prawa ludzkie i boskie nie chcą jej oddać, a kryptorosjanie już mówią, że to 'legalna władza'. Nieciekawy sposób rozumienia zgodności z prawem...

 6. As

  Postraszą USA, a w drodze powrotnej zabiorą biały proszek z tamtejszych plantacji

 7. bryxx

  Ja wszystkim chciałbym przypomnieć że nie tak dawno władzę w Wenezueli przejeli ludzie popierani przez USA . Co sie wtedy stało i dlaczego już nie rządzą może mi ktoś przypomni?

 8. Królik Rodżer

  @Michał Szymula: dowieźli, i dowiozą jeszcze więcej. Problemem jest interpretacja niektórych komentatorów. Według Rosjan humanitarne będzie dobicie Wenezueli strzałem w tył głowy...

 9. Michał Szymula

  Czy dowieźli pomoc humanitarną?

 10. Davien

  Panie gracz, przy Maduro ta zapaść tylko sie bedzie pogłebiac, zakładając że będzie miał wkrótce w ogóle cos do powiedzenia, Asad w Syrii juz nie ma:)

 11. Davien

  xd własnie że każde państwo do którego wlezie Rosja wychodzi na tym jak Zabłocki na mydle: Afganistan, Syria Kuba, kraje UW wiec sie juz nie osmieszaj:) Maduro rządzi jako dyktator, zignorował wybory które przegrał i przejał siła władzę wiec jest tak legalny.... A co do bliskości do USA to juz Kuba sie przekonała ile kosztuja zabawy Rosjan na jej terenie, teraz kolej na Wenezuele jak widac, ale czy wkrótce ktos tam poza Maduro zostanie jak wszyscy zwiewaja z tego " raju" szybciej niz kiedyś z ZSRS:))

 12. bmc3i

  Niech najpierw zrobią szpitale dla swoich obywateli, aby Wenezuelczycy nie musieli korzystać z amerykańskich szpitali polowych, prowadzonych dla nich przez lekarzy US Marine Corps na samej granicy z Kolumbią.

 13. Kiks

  @Yugol Fajnego sojusznika ruscy sobie znaleźli. Jeszcze większego biedaka niż oni sami, kraj na skraju upadku, któremu przewodzi kierowca autobusu. @Maras raczej jakie mieli rezerwy. A te są akurat na czarną godzinę i jak ta wybije szybko topnieją.

 14. autor

  A nasze polsko - ukraińskie biedaloty to gdzie ostatnio doleciały bo nie pamiętam.

 15. Johann

  Ciekawe czy umieszczą broń jądrową,wspólnie z Chinami ?

 16. Yugol

  A może Fort Putin powstanie w Wenezueli kto wie???

 17. Maras

  Taaa Rosja bankrut. Zobacz jakie Rosja ma rezerwy finansowe i praktycznie zadnych długów. To że duszą swoich obywateli nie oznacza ze sa bankrutami. Zresztą to jest odmienna mentalnosc i podejscie do zycia. Nawet jak bedzie wielka smuta to 90 % spoełczeństwa tego nie odczuje albo odczuje w małym stopniu. A teraz wyobraz sobie wielki krach finansowy świata zachodniego....

 18. Marcin

  A jakie sankcje nałożono na Arabię Saudyjską za mord w konsulacie obywatela mającego amerykańskie obywatelstwo? czy Saudyjskie państwo jest krajem demokratycznym? są tam powszechne wolne wybory? przestrzega się tam prawa człowieka ?

 19. Gracz

  @Davien pierwsze Wenezuela musi wyjść z zapaści gospodarczej, objęcia Rosjan to dla nich problem drugorzędnej kategorii.

 20. mosze

  Delegacja przyleciała samolotem Ił-62. Należy podziwiać Rosjan za brawurową odwagę.

 21. Adam S.

  Syria II, czyli nowe lotnisko strategiczne Putina. Wkrótce Wenezuelczycy przekonają się, że w porównaniu z Wagnerowcami, hiperinflacja wale nie była taka zła. Ale jest i plus tego zdarzenia - wzrost poparcia amerykańskiego społeczeństwa dla walki z Rosją.

 22. Fbnchks

  Ropniaki dwa. A tak poza tym to nie wiele.

 23. Saceg

  Dwaj ropniaki i nic więcej. Rosja oprócz ropy i gazu i wojska to nic nie ma. Nawet komórek żadnych czy dobrych lodówek itd itd. Państwa skandynawskie są bardziej rozwinięte niż Rosja ....dobrych samochodów brak,

 24. xd

  davienie i to, że tam są gwarantuje wenezueli, że nie podzieli losu iraku, afganistanu, czy libii. ps. i jeszcze jedno do w/w państw nikt usa nie zapraszał, a do wenezueli akurat legalny rząd rosjan zaprosił. ps2 można zrozumieć roztrzęsienie klęczących, z wenezueli do usa już bliziutko

 25. Kiks

  Śmiać się czy płakać.

Reklama