Reklama

Siły zbrojne

Rosyjski zwiad ćwiczy zwalczanie dywersji w Abchazji. Wsparcie Tigrów i dronów

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjscy żołnierze wchodzący w skład pododdziałów rozpoznania stacjonujących w bazie w Abchazji zaprezentowali podczas ćwiczeń nowe metody działań antysabotażowych realizowanych na obszarach wyżynnych, górskich i leśnych.

Te specjalne ćwiczenia taktyczne miały na celu  sprawdzenie nowo opracowanych metod walki z terrorystami czy nielegalnymi ugrupowaniami zbrojnymi oraz sposobów reagowania na różnego rodzaju sytuacje kryzysowe i te z pogranicza stanu wojny.

Żołnierze w realizacji powierzonych im zadań wykorzystywali etatową broń strzelecką indywidualną i zespołową jak np. 9 mm karabin snajperski VSS Wintoriez, rgppanc. RPG, 30 mm granatniki automatyczne AGS-17, 7.62 mm km Pieczenieg, granaty ręczne czy standardowe  w SZ FR 5.45 mm  karabinki szturmowe AK-74.

Jednym  z elementów ćwiczeń był 150 km przemarsz z wykorzystaniem wielozadaniowych samochodów opancerzonych GAZ-233014 Tigr-M do rejonów, gdzie zgodnie z otrzymywanymi danymi pojawiły się oddziały nielegalnych formacji zbrojnych.

Rosyjski resort obrony podkreśla, że system pozyskiwania danych został uzupełniony o rozpoznanie powietrzne i naziemne. W tym pierwszym przypadku chodziło o większe niż dotychczas użycie BSP (m.in. aparaty Orłan, Zastawa czy Eleron) a w drugim o  Strielca, czyli systemu rozpoznania, dowodzenia i łączności (tzw. KRUS). Strielec spełnia wymagania sieciocentryczności (Network-Centric Warfare, 4ISR). Już na najniższym szczeblu pododdziału rozpoznawczego (indywidualne wyposażenie pojedynczego żołnierza) integruje elementy podsystemów rozpoznania, dowodzenia i łączności.

Dokładna lokalizacja oraz śledzenie w czasie rzeczywistym ruchów wrogich formacji pozwoliła na szybkie ich izolowanie i ostateczną likwidację.

Podsumowując ćwiczenia, rosyjscy wojskowi podkreślili efektywność wspólnych działań różnych formacji, dużą szybkość w przekazywaniu i analizie zgromadzonych danych oraz właściwe wykorzystanie przez żołnierzy powierzonego im sprzętu uzbrojenia.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.