Reklama

Siły zbrojne

Rosja zaprasza kraje NATO do udziału w „wojskowej” olimpiadzie

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o zaproszeniu żołnierzy z ponad dziewięćdziesięciu państw, w tym natowskich, do udziału w „Międzynarodowych Igrzysk Wojskowych 2020”. W poprzednich latach tylko jeden kraj NATO zgodził się przysłać swoich reprezentantów. Była to Grecja.

O zaproszeniu dziewięćdziesięciu państw na „Międzynarodowe Igrzyska Wojskowe 2020” („ArMI 2020”) poinformował osobiście rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu. Zrobił to w czasie posiedzenia komitetu organizacyjnego 24 stycznia 2020 r. Szojgu podkreślił przy tym, że wśród zaproszonych są również kraje NATO.

Zachętą ma być fakt, że w ciągu pięciu ostatnich lat w „Międzynarodowych Igrzyskach Wojskowych” wzięli udział żołnierze z sił zbrojnych czterdziestu krajów. W tym roku zakłada się przybycie aż 250 drużyn w składzie około sześciu tysięcy osób. Obecnie w Rosji trwają eliminacje związane z wyborem reprezentacji rosyjskich siłach zbrojnych. Bierze w nich udział aż 50 tysięcy żołnierzy

„Międzynarodowe Igrzyska Wojskowe 2020” mają trwać od 23 sierpnia do 5 września 2020 r. Ministerstwo obrony już się chwali, że by tegoroczne zawody będą bardziej spektakularne: „zwiększyliśmy złożoność torów i wymagania sędziów, połączyliśmy niektóre testy, wprowadziliśmy do zawodów nowe elementy”. By cała impreza przebiegała bez zakłóceń, w pracach nad jej organizacją mają być zaangażowane również federalne organy wykonawcze oraz organizacje społeczne. W ten sposób mają być zapewnione nie tylko bezpieczeństwo, ale również logistyka i opieka medyczna.

Największą niewiadomą jest tylko liczba krajów, jakie odpowiedzą na rosyjskie zaproszenie. W 2016 roku było tych państw aż dziewiętnaście. W tym roku będą wśród nich na pewno Chiny, Białoruś, Kazachstan Azerbejdżan, Armenia, Indie, Kirgizja i Tadżykistan. Jak na razie jednak wiadomo, że nowym krajem będzie jedynie Sri Lanka. Jest natomiast mało prawdopodobne by w „Międzynarodowych Igrzyskach Wojskowych 2020” wzięły udział reprezentacje państw NATO.

Podobnie było zresztą w 2019 roku, gdy Szojgu również rozesłał wszędzie swoje zaproszenie. Przypominał on wtedy, że kiedy konkurs został opracowany w formacie międzynarodowym to kraje NATO były nimi początkowo bardzo zainteresowane. Byłaby to bowiem okazja do „pokojowego” porównania zarówno umiejętności żołnierzy, jak i wykorzystywanego przez nich sprzętu wojskowego. W 2016 roku próbowali z tej okazji skorzystać Grecy wysyłając swoich reprezentantów do konkursu snajperów.

Formuła zawodów przewiduje bowiem szeroką gamę „dyscyplin” – nie tylko „biathlon czołgowy”, od którego wszystko się tak naprawdę zaczęło. Przy takiej różnorodności coraz częściej zdarza się, że Rosjanie nie zajmują pierwszych miejsc i są wyprzedzani przede wszystkim przez reprezentantów Chin.

Podstawową cechą wyróżniającą igrzyska rosyjskie od wydarzeń sportowych są „specyficzne dyscypliny”, w których „zawodnicy” wykorzystują standardowy sprzęt wojskowy, na co dzień eksploatowany w jednostkach: samoloty, czołgi, śmigłowce, zestawy rakietowe i artyleryjskie, broń strzelecką, systemy inżynieryjne, itd.

Opracowano specjalne regulaminy i zasady, które później zostały oficjalnie zatwierdzone. Ustalono symbolikę (nawet z flagą – na podobieństwo olimpijskiej) oraz uznano, że językami oficjalnymi igrzysk są: rosyjski i angielski. Opracowano specjalny sposób oceny zawodów, rozpatrywania protestów a także skład i sposób pracy komisji sędziowskich oraz tzw. „sędziów polowych”.

Reklama

Komentarze (23)

 1. Wojciech

  A mnie sie podoba pomysl i. CHcialbym zobaczyc obszerna relacje z tych igrzysk

 2. Wpr

  Czego oni nie wymyślą... może zawody w kopaniu kartofli ?

  1. carter

   W styczniu nie mają sobie równych,

 3. Wppr

  Pytanie laika: czy czołg może być na dopingu?

  1. Rhotax

   Tak . Podkręcony silnik , lepsze paliwo , mniej uszkodzone/lepiej ustawione przyrządy celownicze . Pocisk/ładunek prochowy nie zmanipulowany.

 4. AWU

  Kontrolę antydopingową zapewni "słynna" ROSADA, a całość pod honorowym patronatem Najwyższego Przywódcy Putina oraz zawieszonej Rosyjskiej Federacji Lekkoatletycznej. Ironicznie właśnie 2 dni temu rada Athletics Integrity Unit zarekomendowała aby zawieszoną Rosyjską Federację ostatecznie wykluczyć ze światowych struktur, w uzasadnieniu stwierdzono że "pomimo dania im wielu szans Rosjanie nie okazują skruchy a jedynie brną dalej w kłamstwa i matactwa". Typowo rosyjskie podejście które możemy zaobserwować w przypadku zbrodni popełnianych przez Moskwę, agresja na Ukrainę, MH017, bombardowanie konwoju MCK czy szpitali w Syrii, morderstwa i próby morderstw z użyciem broni chemicznej w UK i Bułgarii. A co do igrzysk wojskowych to MUSI być dyscyplina "bombardowanie celów cywilnych z użyciem bomb niekierowanych z zapasów ZSSR" dodatkowe 50 punktów za trafienie szkoły a 100 punktów za szpital ?

  1. gnago

   No ostatnie trafienia to dzieło jankesów i bronią precyzyjną . Nawet i nas to dotyczy . Od Kadafiego mieliśmy w Libii dwie misje katolickie , obie celnie i precyzyjnie zniszczone przez siewców demokracji, oczywiście w ramach jasnej dla wszystkich "pomyłki" Nie wiedziałeś ? To zrozumiałe wchłaniasz jedynie oficjalna propagandę

  2. Rhotax

   Strzelanie do ptaków z 30mm podwójnych armat , holowanie Kuzniecowa na czas , dziedowszczyzna {fala } , no i kto ma więcej promili we krwi a jeszcze strzela z AK seriami nikogo nie trafiając z publiki ten wygrywa .

 5. gnago

  Ustalmy że większość jest transmitowana a możecie wszystkie obejrzeć na Yt . Natowskie tez się przynajmniej czołgowe odbywały. Zatem żadnej tajemnicy poza szczegółami się nie ukryje

 6. Jonas

  Szatana mają i rekiny ponaddzwiekowe. Więc po co z 2 wojny polepszenie uzbrojenia pokazywac. Natura problemy niedługo sama rozwiąże bez broni. Jonas ostrzega czas nawracania się kończy

 7. ekonomista

  gospodarka kuleje więc szukają igrzysk

  1. elbrus

   Panie ekonomisto, ta gospodarka już kuleje i kuleje a mi w najjaśniejszej żyje się coraz gorzej , ceny nad Wisłą mordują, koszty życia to kosmos więc proszę , popatrz na swoje podwórko.

  2. Trzeźwomyślący

   Patrzę i widzę że większości żyje się coraz lepiej. Zdarzają się przypadki że niektórym - jak Panu - żyje się gorzej. Tak jak w Rosji zdarzają się przypadki, że żyje się lepiej

 8. JÓzek uzupełnił

  NATO nie wyśle swoich bo klęska byłaby potężna no i pogoda NATO nie walczy gdy pada deszcz i śnieg i jak jest plus 30 i minus 10 bo przepisy BHP zabraniają i odporność żołnierzy na choroby jest dużo mniejsza niż było to lat 15 czego było przykładem wypowiedź rzecznika prasowego podczas ostatnich ćwiczeń Anakonda wojsko nie ćwiczy bo pada deszcz

  1. rydwan

   hehe dobre jak jest faktycznie pokazuja ostatnie konflikty :)

 9. AgJ

  Ciekawe czy hiper amerykański Abrams wygrałby te zawody..., niektórzy z tutejszych, wykrzyczą, że na pewno.Tyle, że skoro najlepszy, to powinien startować..

  1. Jacek

   On nie ma wygrać, on ma przeżyć w przecieństwie do wroga.

 10. orca

  Nikt z NATO nie będzie startować i pokazywać ruskim swoje umiejętności mobilne aby były nagrywane i analizowane. Cwani ale zachód cwańszy.

 11. BUBA

  Ale wymyslili. Chca kasowac.

 12. kamyk

  A drużyny reprezentacyjne po ile będą miały dywizji czołgów? Bo Rosjanie pewnie wystawia swoją Gwardyjska!

  1. Kapustin

   Ruska formuła F72B

 13. Jurek

  Warto zawczasu znać dokładnie jakie będą testy sprawności. Słoń nie wejdzie na drzewo...

 14. Rosomak

  Zimbabwe chyba jeszcze podejmie rekawicę walki zawodniczej z Rosjanami. Wtedy "zwycięstwo" Rosjan będzie bardziej spektakularne nad 20-stoma państwami :). W propagandzie Rosyjskiej będzie to ładnie brzmiało, zwycięstwo w zawodach "ojczyźnianych" nad 20 państwami świata.

  1. Hanys

   Chiny

  2. Strażnik Teksasu

   Każdy może startować (!) I pokazać ruskim gdzie ich miejsce...

  3. Oki

   Dzis to potegamilitarna

 15. robo

  Czy zestrzeliwanie neutralnych samolotów pasażerskich jest już oficjalną dyscypliną rosyjskich "igrzysk"? Bo w tym nikt im nie dorówna? Również bieg z 30kg workiem pełnym zrabowanych "trofiejnych" dóbr na 5 km z przeszkodami.

  1. Dobre

   Hahahs

  2. putinokio

   Nie, nie robo, to nie bieg na 5 km ze zrabowanymi dobrami, ale konkurencja w przemieszczaniu dóbr kultury Bratnich Narodów z bliskiej zagranicy do własnych muzeów oraz konkurencja odwracania kota ogonem aż do skutku.

  3. Oki

   A co dziwne

 16. Hanys

  Zawsze to lepsza forma rywalizacji, niż wojna :) A Grecja jeszcze nie dostała "sankcji" za wyłamanie się z NATO i branie w tym udziału, czy coś mi umknęło ? :) Natomiast reszta NATO potrafi "rywalizować" z Rosją a raczej ich opluwać w komentarzach, nazywając wszystko co stworzyli - złomem, zamiast jak mężczyźni po prostu podnieść rzuconą rękawicę :) No ale mężczyzn to na zachodzie coraz trudniej znaleźć, nic dziwnego że nie tylko Niemki, Francuzki, Angielki itd., ale nawet Polki szukają mężczyzn w Egipcie itp. krajach i różnie sie to potem kończy ;)

  1. essm

   Oj Hanys, lepiej pomyśl. Gdyby nie było inkorporacji Krymu, to pewnie i państwa NATO wzięłyby w tym udział. Teraz to impreza jest mocno polityczna. Wiadomo, że Rosjanie wystawią najlepszy sprzęt i najlepiej wyszkolonych ludzi. Żeby mieć szansę z nimi wygrać trzeba by wystawić jeszcze lepszy sprzęt i lepiej wyszkolonych ludzi. A wtedy daje się im okazję do podglądania i kopiowania nowoczesnych rozwiązań, co w obecnych czasach nie jest bezpieczne. Jeśli nie wystawi się najlepszego sprzętu i żołnierzy i da się wygrać Rosjanom, to zrobi się pożywkę dla propagandy kremlowskiej na rosyjski rynek wewnętrzny, co również nie jest obecnie wskazane. Do tego dochodzą sankcje nałożone na Rosję i cała heca z "normalną" olimpiadą sportową, z której Rosjan wyrzucono – kontekst do tych faktów jest oczywisty. Dlatego, mimo niewątpliwych pozytywów takiej rywalizacji, państwa NATO raczej nie wezmą w niej udziału. A jeśli, to takie, których siły zbrojne nie mają dużego potencjału. Ewentualnie Turcja, którą i tak Rosjanie w dużej części zinfiltrowali.

  2. Clan of Xymox

   @ Hanys. Polki w Egipcie nie szukają mężczyzn, tylko łatwych pieniędzy. I jak słusznie piszesz różnie to się kończy. Co do tej śmiesznej para olimpiady, również masz rację. Niech NATO wyśle jakąś ekipę, będziemy mieli jasność, czyj sprzęt jest lepszy, i kto jest lepiej wyszkolony. Oczywiście sędziowie międzynarodowe, możliwość zapoznania się z pasem taktyczny. Z dopingu dozwolony ewentualnie samogon.

 17. Natowiec

  A moze NATO wystawi drużynę rumuńsko grecką coby im pokazała Oba te kraje jeszcze nie jechały w maratonie czołgów NATO To sie sprawdzą

 18. Leopardzik

  Czym tu pojechać jak większość naszych czołgów w BUMARZE albo stoi po różnych warsztatach braniewskich Mam pomysł Trzeba wziąć te kopcące graty co je Youtube pokazuje jako zasłonę dymna

 19. mobilny

  Nie da rady. Polegną

 20. wyrazy współczucia

  Niby stosunkowo niewinna informacja a złość, zawiść i frustracja z wiadomych trollików aż kipi.

 21. Marcin z KR

  WADA wykluczyła tych oszustów i łgarzy z organizowania międzynarodowych imprez sportowych to kombinują teraz inaczej.

 22. Darek

  Chcą pozyskać świeżą agenturę?

 23. werte

  Czyżby trudniej było razwiedce uzupełniać informacje techniczne na bieżąco? Zaproszenia na manewry też ostatnio nie dostają i kombinują...

Reklama