Siły zbrojne

Rosyjska załoga Mistrala popłynie do Francji

Rosyjska załoga Mistrala przybędzie do Francji 1 czerwca br. – fot. DCNS
Rosyjska załoga Mistrala przybędzie do Francji 1 czerwca br. – fot. DCNS

Francuskie media potwierdziły informację, że 1 czerwca br. czterystu rosyjskich marynarzy z załogi okrętu śmigłowcowo - desantowego „Władywostok” przybędzie do portu Saint-Nazaire.

Rosyjscy marynarze mają przybyć do Francji na pokładzie okrętu szkolnego „Smolnyj”, który będzie również służył do jesieni br. jako ich miejsce zakwaterowania. Załoga Mistrala „Władywostok” ma brać udział w uruchamianiu wszystkich systemów okrętowych, trzech próbach morskich, szkoleniu specjalistycznym, jak również przygotować się do przeprowadzenia okrętu do Rosji – co jest planowane na październik br.

Decyzja o przyjęciu czterysta rosyjskich marynarzy jest potwierdzeniem tego, że Francuzi zamierzają się wywiązać z kontraktu na budowę dwóch okrętów śmigłowcowo – desantowych. Wcześniej informowali, że decyzja ta może ulec zmianie jedynie w przypadku, gdy sankcje w odniesieniu do Rosji zostaną zaostrzone.

Po wpuszczeniu do stoczni STX w Saint – Nazaire tylu rosyjskich marynarzy jest mało prawdopodobne, by zatrzymanie okrętu we Francji było w ogóle możliwe. Zresztą Francuzom już raz uprowadzono okręty w czasie prób morskich - 24 grudnia 1969 r., komandosi izraelscy przebrani za norweskich marynarzy przejęli 5 okrętów rakietowych typu Saar-3 i nie zatrzymywani przez nikogo po 8 dniach przyprowadzili je do Izraela. Cztery lata później topiły one kutry rakietowe egipskie i syryjskie w czasie wojny Yom Kippur.

Rosjanie będą mieli o tyle łatwiej, że będą na miejscu i by dostać się na Mistala nie muszą się za nikogo przebierać. A tam wystarczy tylko, że podniosą rosyjską banderę.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.