Reklama

Siły zbrojne

Rosyjska załoga Mistrala popłynie do Francji

Rosyjska załoga Mistrala przybędzie do Francji 1 czerwca br. – fot. DCNS
Rosyjska załoga Mistrala przybędzie do Francji 1 czerwca br. – fot. DCNS

Francuskie media potwierdziły informację, że 1 czerwca br. czterystu rosyjskich marynarzy z załogi okrętu śmigłowcowo - desantowego „Władywostok” przybędzie do portu Saint-Nazaire.

Rosyjscy marynarze mają przybyć do Francji na pokładzie okrętu szkolnego „Smolnyj”, który będzie również służył do jesieni br. jako ich miejsce zakwaterowania. Załoga Mistrala „Władywostok” ma brać udział w uruchamianiu wszystkich systemów okrętowych, trzech próbach morskich, szkoleniu specjalistycznym, jak również przygotować się do przeprowadzenia okrętu do Rosji – co jest planowane na październik br.

Decyzja o przyjęciu czterysta rosyjskich marynarzy jest potwierdzeniem tego, że Francuzi zamierzają się wywiązać z kontraktu na budowę dwóch okrętów śmigłowcowo – desantowych. Wcześniej informowali, że decyzja ta może ulec zmianie jedynie w przypadku, gdy sankcje w odniesieniu do Rosji zostaną zaostrzone.

Po wpuszczeniu do stoczni STX w Saint – Nazaire tylu rosyjskich marynarzy jest mało prawdopodobne, by zatrzymanie okrętu we Francji było w ogóle możliwe. Zresztą Francuzom już raz uprowadzono okręty w czasie prób morskich - 24 grudnia 1969 r., komandosi izraelscy przebrani za norweskich marynarzy przejęli 5 okrętów rakietowych typu Saar-3 i nie zatrzymywani przez nikogo po 8 dniach przyprowadzili je do Izraela. Cztery lata później topiły one kutry rakietowe egipskie i syryjskie w czasie wojny Yom Kippur.

Rosjanie będą mieli o tyle łatwiej, że będą na miejscu i by dostać się na Mistala nie muszą się za nikogo przebierać. A tam wystarczy tylko, że podniosą rosyjską banderę.

Reklama

Komentarze (10)

 1. adleR

  Podobno w Saint – Nazaire jest duża mniejszość rosyjska ...przewiduje zajecie budynku mera, szybkie referendum i ...pozamiatane ...i wtedy na znak poparcia rządu w Paryżu ... zapalimy świeczki w oknach ...albo wyślemy im 4 nasze Leopardy

  1. no five

   dałbym lajka za wypowiedź :)

 2. Mirosław Znamirowski

  Pisałem to już kiedyś, ale napiszę ponownie. Umów należy dotrzymywać. Przypomnijmy sobie sytuację kiedy to nasza Polska Marynarka Wojenna była w podobnej sytuacji. Pod naciskiem rządu III Rzeszy Holandia opóźniała wydanie okrętu podwodnego ORP Sęp. I co zrobili nasi marynarze? Oczywiście "porwali" okręt podczas prób stoczniowych i przyprowadzili do Polski. I było to działanie jak najbardziej słuszne. Więc teraz nie możemy się kierować mentalnością Kalego i odmawiać Rosjanom prawa do zastosowania podobnego rozwiązania.

  1. oskarm

   Umow dotrzymuje sie z tymi, ktorzy sami dotrzymuja umow...

  2. Zgryźliwy

   Niby racja, ale... możemy! Taka zasada obowiązywałaby wśród ludów cywilizowanych (a raczej Rządów tych ludów) i do tego na zasadzie wzajemności. Więc, zwaźywszy to co zrobiła Rosja... i dalej robi (!) -wobec nich ta zasada nie obowiązuje!

 3. Anty Rusek

  Sadzę , że tych 400 rosyjskich wojaków zdobyła by francuski port w mgnieniu oka.

 4. ito

  Ja to bym tym "porwaniem" kutrów przez Izraelczyków ni e przesadzał- Francuzi bardzo się starali, żeby się to "porwanie" udało, ale oczywiście potem się strasznie oburzali i w ogóle to nie my, to oni- nawet się skarżyli Arabom, jacy ci Izraelczycy okropni... Jak na razie nie ma żadnego powodu, żeby nie szykowali się do przekazania okrętów. Amerykanom się to nie podoba bo najchętniej wyrznęli by w pień całą konkurencję na rynku broni, ale to sprawa Amerykanów (Żabojady, w odróżnieniu od naszych włazidupców potrafią tak powiedzieć). Nie ma co się wyrywać przed szereg- Amerykanie i tak nie cenią takich co po palcu i pod prąd, a na zbytniej wyrywności można najwyżej stracić.

 5. stach

  jak można dozbrajać agresora? ano można, elegancja francja srancja.

  1. sean 07.05 2014

   Przeciez Francja nie dozbraja USA!?.

  2. Rozbawiony

   No jak Francja pomagała agresorom napadającym na Irak, Afganistan, Libię, Jugosławię to czemu w przypadku Ukrainy ma robić wyjątek? Bo tym razem zarobi ponad miliard € a poprzednimi razami musiała dopłacać? :-)))))))

 6. Flap

  Wczesniej jednak odwiedza kilka miejscowych sklepow survivalowych w celu dozbrojenia! Francuzi Hitlera tez sponsorowali, potem ich najechal zeby nie oddawac pieniedzy. USA rowniez sponsorowaly faszystowskie Niemcy do 7XII1941r. kiedy to Japonia zaatakowala Pearl Harbour. Czy teraz jest inaczej? Tak wiele panstwa na swiecie sprzedaje Rosjanom najnowoczesniejszy osprzet.

 7. Randy

  Ilość marynarzy wystarczająca do podbicia całego francuskiego wybrzeża ;)

 8. Pablitto

  sojusznicy ....tu żaden komentarz nie jest potrzebny

 9. krzysiek2103

  Może byłoby dobrze gdyby uprowadzili. Te okręty ze strategicznego punktu widzenia nie są aż tak istotne a niektórym może by oczy otworzyło.

 10. janko

  Tak można liczyć na sojuszników ! Słuchać się dalej "Mediów głównego" nurtu gdzie mówią że patriotyzm i zbrojenie Polski to nie modne bo nas obsmarują w mediach zagranicznych.

Reklama