Siły zbrojne

Rosomaki pływają na Defenderze [FOTO]

Fot. kpt. Błażej Łukaszewski/12 BZ
Fot. kpt. Błażej Łukaszewski/12 BZ

Żołnierze pododdziałów 12 Brygady Zmechanizowanej doskonalą umiejętności w zakresie pływania kołowymi transporterami opancerzonymi Rosomak i pokonywania zbiorników wodnych pod okiem amerykańskich kolegów.

Informacje o prowadzonych ćwiczeniach w zakresie pokonywania przeszkód wodnych przekazał oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej kpt. Błażej Łukaszewski. Przez blisko 3 tygodnie żołnierze dywizji będą brali udział w tym międzynarodowym ćwiczeniu, które odbywa się na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko Pomorskie.

Obszar Europy Środkowo-Wschodniej charakteryzuje się licznymi mniejszymi i większymi przeszkodami wodnymi takimi jak jeziora i rzeki. W Polsce znajduje tysiące różnej wielkości zbiorników wodnych głównie na północy kraju, a także kilka większych i kilkadziesiąt mniejszych cieków wodnych rozsianych na terenie całego państwa. Z tego właśnie powodu pokonywanie przeszkód wodnych jest jednym z najważniejszych zagadnień podczas międzynarodowego ćwiczenia pk. DEFENDER-Europe 20 Plus.

image
Fot. kpt. Błażej Łukaszewski/12 BZ
image
Fot. kpt. Błażej Łukaszewski/12 BZ

Mobilność operacyjna, czyli szybkość i sprawność przemieszczania, w tym także pokonywania różnych przeszkód jest niezwykle istotna na współczesnym polu walki. Wielokrotnie może nawet mieć kluczowe znaczenie podczas działań w trudnym terenie w dynamicznie zmieniających się warunkach działań. 

Nabycie niezbędnych umiejętności oraz doświadczenia w zakresie pokonywania przeszkód wodnych poprzez ich przepłynięcie ma wielkie znaczenie dla załóg wozów bojowych ze zdolnością do pływania. Pozwala to na znaczące podniesienie ich kompetencji i zdolności bojowych, a także uniknięcie nieprzewidzianych problemów i wypadków w potencjalnych przyszłych działaniach bojowych.

image
Fot. kpt. Błażej Łukaszewski/12 BZ
image
Fot. kpt. Błażej Łukaszewski/12 BZ

Ćwiczenie Defender – Europe 20 jest międzynarodowym przedsięwzięciem organizowanym przez Dowództwo Sił Zbrojnych USA w Europie (USAREUR). Łącznie udział w tym ćwiczeniu miało wziąć około 37 000 żołnierzy z 18 państw. Ostatecznie jednak, z uwagi na pandemię koronawirusa, jego skala zostanie znacznie ograniczona.

Ze strony amerykańskiej weźmie w nim udział 2 Brygada Pancerna 3 Dywizji Piechoty, która przybyła do Europy jeszcze w styczniu (przed wprowadzeniem ograniczeń w poruszaniu się, związanych z pandemią), należąca do tej samej dywizji 3 Brygada Lotnictwa Bojowego oraz wysunięte dowództwo dywizyjne na bazie 1 Dywizji Kawalerii.

image
Fot. kpt. Błażej Łukaszewski/12 BZ
image
Fot. kpt. Błażej Łukaszewski/12 BZ

Ze strony Wojska Polskiego, obok jednostek 12 Brygady, w ćwiczeniu uczestniczyć będą spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej i czołgiści z 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa — zapewne wraz z szerokim spektrum innych jednostek wsparcia. Równolegle do Defendera, na polskich poligonach realizowane będzie ćwiczenie Anakonda-20.

Amerykanie zapowiadają z kolei, że oprócz zrestrukturyzowanego Defendera (pod nazwą Defender Europe-20 plus) planują w nadchodzących miesiącach w rejonie Morza Bałtyckiego ćwiczenia z udziałem jednostek artylerii rakietowej i obrony przeciwlotniczej. Planowane jest również wykorzystanie zestawu wyposażenia Army Prepositioned Stock — sprzętu rozmieszczonego w zachodniej Europi

Komentarze