Reklama

Siły zbrojne

Rosjanie tracą kolejne Aligatory

Fot. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej

Siły Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej utraciły w środę 16 marca kolejnego Ka-52 z charakterystycznymi przeciwbieżnymi wirnikami. Według potwierdzonych strat jest to szósty wiropłat tego typu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W środę pojawiło się w mediach społecznościowych nagranie wideo pokazujące doszczętnie zniszczony śmigłowiec Ka-52. Jak czytamy w opisie filmu ten konkretny zestrzelony wiropłat posiadał numer identyfikacyjny RF-13411, numer boczny 76 i pochodził z 3. dywizjonu 55. samodzielnego pułku śmigłowego (JW 80600), stacjonującego w Korienowsku w Kraju Krasnodarskim. Piloci najprawdopodobniej zginęli na miejscu, gdyż łopaty wirników nie zostały odstrzelone i są doskonale widoczne na nagraniu, co oznacza, że załoga się nie katapultowała.

W trwającej od trzech tygodni wojnie Siły Powietrzno-Kosmiczne Federacji Rosyjskiej utraciły co najmniej sześć Ka-52. Pierwsze dwa z nich Rosjanie stracili pod Wyszogrodem i Hostomlem już pierwszego dnia wojny zaś kolejne w następnych dniach będąc celem dla ukraińskiej obrony przeciwlotniczej.

Reklama

Czytaj też

Z kolei całościowe straty Rosjan w lotnictwie bojowym wynoszą co najmniej 53 maszyny latające różnego typu. Spośród tej liczby SZ FR posiadają największe ubytki w wiropłatach - są to co najmniej 32 maszyny (Ka-52, Mi-8, Mi-24, Mi-24, Mi-35), z czego 28 zostało bezpowrotnie wyłączonych z użytku a pozostałe 4 porzucone lub uszkodzone. Następnie rosyjskie lotnictwo utraciło 13 samolotów w tym 6 szturmowych Su-25 (5 zniszczonych i jeden cięzko uszkodzony), 4 bombowce Su-34, 2 myśliwce przewagi powietrznej Su-30SM i jeden transportowy An-26.

Ponadto Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej zostały pozbawione 8 bezzałogowców: po 2 rozpoznawczych Orłan-10, Eleron-3, dwie sztuki amunicji krążącej Aero KUB-BLA, jeden dron-wabik E95M oraz jeden również rozpoznawczy Forpost.

Czytaj też

Nie sposób również pominąć ataku ukraińskiej artylerii, do jakiego doszło we wtorek i środę 15 i 16 marca na lotnisko tymczasowo użytkowane przez siły rosyjskie pod Chersoniem. Jego efekty w postaci słupa dymu nad lotniskiem zostały zauważone przez satelitę FIRMS (ang. Fire Information for Resource Management System). Atak potwierdziły również zobrazowania firmy Planet Labs, które uchwycił płonące śmigłowce, a także pojazdy logistyczne oraz najprawdopodobniej skład paliwa, który był głównym źródłem ognia i dymu. Kilka godzin później miał miejsce kolejny napad ogniowy, który dotknął kolejne maszyny. Rosjanie w ten sposób w krótkim interwale czasowym stracili co najmniej siedem wiropłatów (przy czym kilkanaście kolejnych zostało uszkodzonych), zaś portal Oryx podejmując się próby zliczenia spustoszeń podał, że Rosjanom ubyło szesnaście maszyn. Zniszczone śmigłowce to najprawdopodobniej Ka-52 (co najmniej 2), Mi-24 lub Mi-35M, a także transportowe Mi-8 (minimum 4).

Komentarze (6)

 1. Patrzący z boku

  Chyba wkrótce zabraknie im samogonu do świętowania wielkich zwycięstw kosmiczno-galaktycznych sił matuszki rossiji. Chociaż moja ironia jest trochę na wyrost, Trzeba przyznać, że sprawdzają się nieźle ... w mordowaniu cywilów w ich domach i dzieci w szkołach.

  1. Zniesmaczony

   @Patrzący z boku, po tym co pokazała ich armia, mam mieszane uczucia. Sądzę i mam taką nadzieję, że w Polsce możemy raczej spać spokojnie, gdyż mit ich super nowoczesnej armii prysł bezpowrotnie i w starciu konwencjonalnym z NATO nie maja najmniejszych szans, z powodu chociażby zacofania technologicznego. Z drugiej strony straszna jest ta ich bezwzględność i konsekwencja w atakowaniu cywili.

  2. Valdore

   Zniesmaczony, miałeś przedsmak tego w Syrii czy Czeczeni więc co się dziwisz. To zwykli zbrodniarze i tak powinni byc traktowani.

  3. Zniesmaczony

   @Valdorku ex Davienku, ty jak zwykle nie rozumiesz o czym jest dyskusja, ale jak zwykle musisz wtrącić swoje pięć groszy. Aż tak bardzo czujesz się ignorowany, aż tak bardzo chcesz zaistnieć?

 2. Zniesmaczony

  Coś cisza o użyciu Mi-28. Ktoś może się wypowiedzieć?

  1. JAGODA

   A Mi-28 w ogóle istnieje ?

  2. Valdore

   Mi-28 nie sa uzywane, uzyto ich jedynie w Syrii a obecnie maja byc modernizowane do Mi-28NM

  3. Gnom

   Valdore jak zwykle wie wszystko nawet to czego nie wiedzą twórcy lub użytkownicy uzbrojenia. Polecam filmy w necie z działań nad Ukraina i atakujące Mi-28 (wersja nieistotna). Do Ukraińcy twierdza że jednego zdjęli. Zatem są używane, o wielki pieniaczu.

 3. Zniesmaczony

  @Jagódko, Mi-28 istnieje. Doucz się.

 4. Małopolska

  A gdzie w zestawieniu transportowe IŁ-76 o zestrzeleniu których informowano w pierwszym tygodniu???

  1. papa lebel

   Cyganie i lokalni "jubilerzy" co do kawałeczka pozbierali dural i sprzedali na złom ;)

 5. Holub

  Rosjanie w koło swoich systemów uzbrojenia zrobili niezły mit, na który nabrali się wszyscy, łącznie z samymi Rosjanami. Ale rzeczywistość zweryfikowała ich niet analogi

  1. Jameson

   Nigdy nie byłem fanem ich technologii i to się świetnie potwierdziło. Najbardziej śmieszą mnie rosyjskie systemy ochrony czołgów Sztora / Arena, którymi straszono zachód przez 20 lat jak nie więcej. A jak widać na filmach, ruskie tanki mają dospawane na wieżach jakieś prowizoryczne konstrukcje, które mają chronić przed spadającymi z góry PPK. Prawie jak T-34 w Berlinie z dospawanymi siatkami z płotów, przeciw niemieckim granatnikom.

  2. Gracz

   Ja myślę że systemy nie są złe gorzej z dowództwem i organizacją.

 6. Gracz

  Dziwi mnie brak na Ukrainie mi 28 i BMPT

  1. Gnom

   Mi-28 można było zobaczyć, a jeden podobno spadł. Natomiast jeżeli BMPT maja być użyte to w miastach i widziano je od Białorusi. Zatem do wjazdu do Kijowa (a na to sie nie zanosi) raczej ich nie zobaczymy. No chyba, ze jak sławne już egzemplarze: haubicomoździerz 120 mm,czy Sprut (są zdjęcia w sieci),po przejęciu przez Ukraińców.