Reklama

Siły zbrojne

Fot. A.Hładij/Defence24.pl

Rosjanie remontują czeskie śmigłowce

Koncernem Russian Helicopters podpisał umowę dotyczącą remontów śmigłowców Czeskiej Armii, które zakończone mają być do końca 2016 roku. Porozumienie dotyczy obsługi maszyn typu Mi-8T, których kilkanaście nadal znajduje się na wyposażeniu. Odrębny dokument dotyczy dostaw części zamiennych dla maszyn Mi-24 i Mi-171. 

Zgodnie z podpisanym dokumentem rosyjski holding będzie współpracował z czeską państwową firmą LOM Praha w zakresie wsparcia eksploatacji, a przede wszystkim dostaw części zamiennych do końca 2016 roku. Umowa dotyczy maszyn Mi-8T Ministerstwa Obrony Republiki Czeskiej.

Czytaj też: Modernizacja Mi-8/17 – zaprzepaszczona szansa czy konieczność?

Odrębna umowa została zawarta podczas targów HeliRussia 2016 w zakresie dostaw części zamiennych, silników i agregatów dla maszyn typu Mi-24 i Mi-171, operujących w ramach czeskich sił zbrojnych. Maszyny typu Mi-24 mają być w najbliższym czasie zastąpione przez lżejsze, uzbrojone śmigłowce wielozadaniowe produkcji zachodniej. Decyzja w kwestii wyboru konkretnej konstrukcji ma zapaść w najbliższych miesiącach.

Czytaj też: Czesi kupią nowe śmigłowce. Więcej niż planowano

Jeśli chodzi o maszyny Mi-171, są to stosunkowo nowe śmigłowce, które zostały w ubiegłych latach zmodyfikowane. Koszty ich modernizacji w znacznym stopniu sfinansowali Amerykanie. Pozwoliło to na znaczne unowocześnienie systemów łączności i nawigacji oraz wyposażenie części czeskich Mi-171 w wielolufowe karabiny maszynowe. Można się więc spodziewać dalszej współpracy czeskiego ministerstwa obrony i firmy Russian Helicopters w zakresie podtrzymania ich zdolności operacyjnych. 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. 45

    Chłopak Rosja nie sprzeda Ci tych samolotów i czołgow.Zaglądnij do starej prasy i tam znajdziesz jakie wersje T-72,Mig-29,OP ZSRR sprzedawał do sojuszników,to nie było tajne.Ostatnia sprawa jesteśmy w NATO i broń pochodzenia rosyjskiego nie jest standartem i tu nie chodzi o jakość tylko o logistyke.Miga 35 nie sprzedadzą Białorusi a nam by sprzedali.?Zanim cokolwiek napiszesz pomyśl i poczytaj.Ja znam ruska technikę wojskową,jest dobra ale cudem napewno nie jest.

  2. Luck

    W Petersburgu zostanie zwodowany szósty okręt podwodny projektu 636.3...Dieselowo-elektryczny okręt podwodny nazwany w NATO „czarna dziura” zostanie zwodowany 31 maja. „31 maja 2016 roku w Admiralskich Stoczniach odbędzie się uroczystość zwodowania finalnego okrętu podwodnego „Kołpino” z serii okrętów projektu 636 dla Floty Czarnomorskiej marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej” głosi oświadczenie Admiralskich Stoczni. W ceremonii planowany jest udział głównego dowódcy marynarki wojennej Rosji Władimira Koroliewa, gubernatora Petersburga Georgija Połtawczenko i dyrektora generalnego Admiralskich Stoczni Aleksandra Buzakowa. Okręty podwodne „Warszawianka” to trzecia generacja okrętów mająca wyporność 3,95 tysiąca ton, prędkość podwodną 20 węzłów, możliwość zanurzenia do 300 metrów i przeznaczona dla 52 osób załogi. Okręty zmodyfikowanego projektu 636 mają zwiększoną efektywność bojową. Na ich uzbrojeniu znajdują się torpedy kalibru 533 mm (sześć aparatów), miny, sprawdzony w walce uderzeniowy kompleks rakietowy „Kalibr”. Okręty mogą wykrywać cel na dużej odległości, trzy- cztery razy przewyższającej tą, na której mogą same zostać wykryte przez przeciwnika. Za swoją niewidoczność okręt otrzymał w NATO nazwę „czarna dziura”. Czołowy okręt podwodny „Noworosyjsk” został przekazany marynarce wojennej Federacji Rosyjskiej w sierpniu 2014 roku, „Rostów nad Donem” – w grudniu 2014 roku, „Stary Oskoł” w lipcu 2015 roku, a „Krasnodar” w listopadzie 2015 roku. Okręt podwodny „Wielki Nowgorod” piąty z sześciu okrętów podwodnych – został zwodowany 18 marca 2016 roku. Ps..Taki biedny Wietnam już kupił 6 okrętów tego typu za 1,8 miliarda $ uzbrojonych w "kalibry", wychodzi po 300 milionów za okręt. Wg fachowców są to najcichsze i najnowocześniejsze okręty podwodne o napędzie diesel-elektrycznym. Dla porównania, w ponoć bardzo bogatej Polsce za 1,5 miliarda zł. zbudowano "korwetę" "Gawron" obecnie przerobioną na patrolowiec "Ślązak", tak się to to jeszcze nieukończone obecnie nazywa, żeby zrobić na złość Ślązakom:), zrobiony z włoskich turbin i niemieckiego kadłuba uzbrojony w modernizacje radzieckiej "strzały-2" czyli GROM (to się daje na ramię i strzela, piechury/marynarze pełnią wachty). A teraz Polacy wystarczy pomyśleć jak potężnie uzbrojona byłaby Polska gdyby nie była "wolna" pod butem amerykańskim, rakiety S-400/500, Kalibry, okręty warszawianka z Kalibrami, myśliwce Su-30, 35,37, czołgi T-90...etc..etc..

    1. Max Mad

      Za to "wolna" pod butem Rosyjskim to już pewnie kraina miodem i mlekiem płynąca by była i potęga że ho ho.

  3. Kamil

    Tak potężna jak Białoruś czy potezniejsza?

  4. bubu

    to już nie ma sankcji dla ruskich ? i czesi wspólpracują, odsyłając im zmodernizowane przez usa śmigłowce do przebadania ?

    1. gosc

      Czytaj ze zrozumieniem. Do rosji sa wyslane Mi-8T a zmodernizowane przez Amerykanow Mi-171 nie neda wysylane ale tylko zakupione czesci zamienne i montowane w Czechach.

  5. 5 groszy

    Gdybyśmy my sami nie mieli dziwnych oporów moglibyśmy dysponować czterdziestoma zmodernizowanymi migami-29 zamiast żebrać po całym nato o używane f-16 albo odkładać na czas nieokreślony zakup f-35 i kanibalizować w między czasie maszyny.

    1. NORD

      Mig 29 przy dzisiejszych konstrukcjach to mało przydatny kukuryżnik. No lata, jest nawet manewrowy , może posłużyć do szkolenia pilotów lub jako ruchomy cel. Nadaje się też do walki z wojskami nie posiadającymi lotnictwa i słabą opl.

    2. Tigr

      a po co nam rosyjska technologia i problemy z serwisowaniem ? Rosja jest naszym wrogiem, a dlaczego tak się stało, to już nie ma znaczenia. Mleko zostało wylane i nie czas nad nim płakać panie 5 groszy. Z wielu przyczyn lepsze stare F-16 od amerykańców, niż nowiutkie mig-29 z fedreracji.

Reklama