Siły zbrojne

Rosjanie przyśpieszają modernizację systemu radarowego

Rosja postanowiła przyśpieszyć o rok oddanie radaru wczesnego ostrzegania na dalekim wschodzie – fot. topwar.ru
Rosja postanowiła przyśpieszyć o rok oddanie radaru wczesnego ostrzegania na dalekim wschodzie – fot. topwar.ru

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało o przyśpieszeniu o rok prac nad budową stacji radiolokacyjnej nowej generacji, która ma wypełnić lukę jaka pojawiła się po wycofaniu starszych radarów na dalekim wschodzie.

Uznając wagę tej inwestycji w systemie obrony powietrznej i rakietowej dalekiego zasięgu postanowiono zmienić harmonogram prac i oddać ten radar do eksploatacji nie tak jak planowano w planach modernizacji rosyjskich sił zbrojnych - w 2015 r. ale jeszcze w tym roku. Przy czym znaleziono zarówno nowe fundusze, jak i sposób na zintensyfikowano prac wykończeniowych.

Sprawa tego radaru stała się tak ważna, że informację o przyśpieszeniu jego oddania ogłoszono w większości rosyjskich mediów. Jego usytuowanie sugeruje, że chodzi o zagrożenie jakie może pojawić się ze strony Korei Północnej, ale specjaliści podkreślają, że chodzi również o Chiny.

Być może właśnie z tego powodu jak dotąd nie ujawniono dokładnej lokalizacji nowej stacji. Przypuszcza się jedynie, że chodzi o radar wczesnego wykrywania  „Woroneż”, który w rosyjskich siłach obrony powietrznej i kosmicznej systematycznie zastępuje przestarzałe stacje radiolokacyjne „Dniepr”, „Wołga” i „DTV”. Ma on zasięg do 6000 km i może śledzić jednocześnie do 500 obiektów.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.