Reklama

Siły zbrojne

Rosja: Testy lekkiego samolotu szkolnego

Fot. www.kb-sat.ru
Fot. www.kb-sat.ru

Na lotnisku w podmoskiewskiej Kubince rozpoczęły się testy nowego, odrzutowego samolotu szkolno-sportowego SR-10 opracowanego jako własna inicjatywa przez biuro konstrukcyjne KB SAT („Sowriemiennyje awiacionnyje technologii”).

Niewielki, dwuosobowy odrzutowiec został specjalnie zaprojektowany dla celów szkoleniowych. Jest to samolot z silnikiem odrzutowym AI-25TLSh, fotelami wyrzucanymi K-93 i zbudowany z kompozytów. Zastosowano skrzydła o ujemnym skosie (około 10°), co według konstruktorów ma zapewniać lepszą stabilność przy małych prędkościach i pozwoli złagodzić skutki błędów popełnionych przez początkujących pilotów.

SR-10 ma być zgodnie z założeniem wykorzystywany w pierwszym etapie szkolenia, uzupełniając obecnie wprowadzane do armii rosyjskiej samoloty Jak-130 - przeznaczone do kursu wyższego pilotażu. Może też zastąpić starsze i cięższe odrzutowce L-39.

Wprowadzenie drugiego typu samolotu odrzutowego do rosyjskiego systemu szkoleniowego tłumaczy się przede wszystkim zyskami ekonomicznymi. Już obliczono, że koszt jednej godziny lotu SR-10 (2500 dolarów) będzie prawie czterokrotnie mniejszy niż Jak-130 (8000 dolarów).

Czytaj też: Zjednoczone Emiraty Arabskie kupują rakiety BrahMos?

 

 

Reklama

Komentarze (4)

 1. Davien

  Ciekawa cena godz. lotu Jak-130 porównywalna z naszymi F-16 ciekawe ile wynosi w przypadku M-346.

  1. wsz

   Pewnie są podobne, w końcu M-346 to europejska kopia Jaka.

  2. Davien kłamie częściej niż oddycha!

   Buchachachachacha! Godz. lotu F-16 w Polsce to 8000$? A skąd masz takie "mondrości" Davien? To "wiadomość w Gazecie Wyborczej"? U nas obowiązuje przed podatnikami "tajemnica wojskowa" więc nie wiem skąd wziąłeś tą wartość dla Polski. W normalnych krajach, jak Czechy, w momencie wyboru Gripena (a więc sporo lat temu), godzinę lotu F-16 wyceniono na 35000$ a Gripena na 1/3 mniej. W latach 90. USAF wyceniało godzinę lotu F-16C na 25000$, ale to były dolary sprzed 20 lat i w Polsce na pewno nie jest taniej (biorąc pod uwagę np. ile za JASSM płaci USA a ile my, ile za Patriot płaci USA a ile chcieli od nas itd.). :-)))

 2. amigos

  Przypomina nasz projekt Grot 2

 3. hiena

  ...a nasz Bielik spokojnie stoi sobie w hangarze i czeka czeka czeka...!!!

  1. wwo

   Nie. Stoi w muzeum. I na nic nie czeka. Bielik specjalnie udany nie był. Niestabilny płatowiec i zabytkowy silnik (GE J-85) którego już nie produkowano, Pilot który leciał prototypem (latającym modelem) wypowiadał się nie pochlebnie.

 4. anaztazja

  tak, 2 samoloty to 2 linie serwisowe, chyba ze bedzie wiekszosc bebechow dzielil z jak130 lub jakims innym odrzutowcem...

Reklama