Reklama

Siły zbrojne

Rosja pracuje nad „inteligentnymi” grupami robotów. Mają działać bez kontroli człowieka

Rosyjski lekki robot typu Plastun - fot. Rostec
Rosyjski lekki robot typu Plastun - fot. Rostec

Rosjanie rozwijają autonomię robotów i zdolność do współpracy większych zespołów pod nadzorem pojedynczego operatora. Badania na zlecenie rządu są prowadzone w zakresie zastosowań wojskowych i cywilnych. 

Koncern „Sistemy Uprawlienia” opracował na zamówienie ministerstwa obrony Rosji system „Unicum”, którego celem jest zarządzanie grupami robotów. Może on obsługiwać grupy złożone z maszyn o różnym zastosowaniu, które będą ze sobą współpracować podczas wykonywania złożonych zadań.

Może to być znacząca rewolucja w zastosowaniu pojazdów bezzałogowych, które dotąd wymagały co najmniej jednego człowieka do sterowania każdym działającym robotem. Zgodnie z założeniami programu roboty „samodzielnie” mają dzielić między sobą zadania zlecone przez operatora. Będzie istniała też możliwość wyłączenia człowieka z procesu decyzyjnego podczas realizacji zaprogramowanych zadań, takich jak np. wyszukiwanie i niszczenie min, czy patrolowanie obszaru. Ma to zwiększyć wydajność wykorzystywania robotów, ale też skrócić czas reakcji w sytuacjach bojowych.

„Sistemy Uprawlienia” wygrał wiosną 2014 roku konkurs na opracowanie programu „Unicum”. Prace mają zostać zakończone w 2015 roku. System będzie można zastosować w nowych maszynach, ale też w obecnie wykorzystywanych, takich jak robot bojowy Platforma-M.

Rosjanie opracowali już rozwiązanie umożliwiające „zespołowe działanie” dwóch niewielkich robotów typu Plastun, wykorzystywanych przez FSB i Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Maszyny tego typu mogą służyć do wykrywania niebezpiecznych obiektów, odnajdywania min i snajperów oraz śledzenia ludzi. Plastuny były m. in. wykorzystywane podczas olimpiady w Soczi. Dzięki opracowanemu przez „Sistemy Uprawlienia” systemowi roboty tego typu mogą samodzielnie przeszukiwać wyznaczony teren i niszczyć niebezpieczne obiekty, również bez udziału operatora. 

Reklama

Komentarze (5)

 1. ja

  Rosyjskie roboty będą takie i to jest realne dla nich. http://www.youtube.com/watch?v=ihVszNrz6dQ

 2. abc

  Jeżeli te roboty będą miały inteligencję porównywalną z przeciętnym rosjaninem to możemy być spokojni...

  1. pinokio

   pokazales ,typowy rusofobiczny sposob myslenia,

 3. Jan S.

  Nie mają inteligentnych żołnierzy, to przynajmniej roboty bedą mieć inteligentne.

 4. pól źartem ,pól serio ale z prawej flanki

  one juź sa ,te roboty ; dzialaja od kilku tygodni na zachodzie Ukrainy poprzebierane za "zielonych ludzików" i nieprawda ,źe sa zdolne do samodzielnych decyzji - sa zdalnie sterowane z kremlowskiego centrum robotyki...

 5. alex

  Takie pytanie laika , zkad rosjanie biora mikroprocesory do swoich maszyn ???

  1. ekspert

   Stąd skąd USA bierze silniki rakietowe dużych mocy, pluton do termoogniw czy tytanowe komponenty, czyli z Rosji - mikroprocesorów w wersjach specjalnych - zabezpieczonych przed promieniowaniem i impulsem elektromagnetycznym na wolnym rynku nie da się kupić.

  2. noob

   z chin, tak jak wszyscy inni :)

  3. obywatel

   Wykuwają w zakładach ślusarskich :) Oczywiście niemieckich....

Reklama