Siły zbrojne

Rosja opóźnia testy arabskich dronów, ale podtrzymuje zakup maszyn klasy MALE

Maszyna bezpilotowa typu United 40 . –fot. Adcom Systems
Maszyna bezpilotowa typu United 40 . –fot. Adcom Systems

Rosyjskie ministerstwo obrony zdecydowało się opóźnić badania możliwości dronów United 40 produkowanych przez koncern Adcom Systems ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wstępne testy zaplanowane na początek lutego zostały przesunięte na "termin późniejszy", co jednak ma pozostać bez wpływu na plan zakupu tych maszyn. 

United 40 to dron typu MALE (Medium Altitude - Long Range), zdolne dzięki hybrydowemu napędowi i tandemowym skrzydłom pozostawać w powietrzny do 120 godzin. Mający trafić do Rosji wariant United 40 Block 5 może przenosić wyposażenie rozpoznawcze o wadze do 100 kg z prędkością 220 km/h. Maszyna może też zostać uzbrojona w kierowane pociski rakietowe.

Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło w grudniu zeszłego roku decyzję o zakupie maszyn tego typu do prób państwowych, które miały się rozpocząć w lutym i zdecydować o wielkości ewentualnych zamówień. Jak poinformowali zarówno przedstawiciele rosyjskiego ministerstwa obrony jak i producenta, firmy Adcom Systems z ZEA, decyzja o przesunięciu tekstów nie wpłynie na realizację podpisanych umów. Żadna ze stron nie podała przyczyn opóźnienia. Wnioskowała o nie strona rosyjska. 

Producent ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich liczy na sukces dronów United 40 na rosyjskim rynku. Premiera najnowszego wariantu miała miejsce podczas moskiewskiego salonu zbrojeniowego MAKS 2013. Rosjanie starają się obecnie podnieść jakość bezzałogowców krajowej produkcji, ale dokonują też zakupów maszyn i licencji za granicą. Dotąd głównie w Izraelu. 

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.