Reklama

Rosja: Minister obrony organizuje ekspedycję wokół bieguna północnego

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjski minister obrony, a jednocześnie prezes Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego (RGO) zapowiedział zorganizowanie podróży wokół bieguna północnego. Jest to kolejny projekt świadczący o zainteresowaniu Minoborony eksploracją Arktyki, zarówno na powierzchni, jak i w głębinach morskich.

Deklaracja zorganizowania podróży wokół bieguna północnego została złożona podczas ceremonii wręczenia Nagrody Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego, która odbyła się 19 października 2021 roku w Moskwie. Ma to być jeden z wielu projektów, jakie Rosja planuje przeprowadzić w rejonach arktycznych.

Pomysł zorganizowania takiej wyprawy miał pochodzić od szwedzkiego naukowca i podróżnika Fredericka Paulsena, który się spotkał z Szojgu dwa lata wcześniej. Zdecydowano się jednak nie na podróż dookoła świata, ale wokół bieguna północnego. Przy tej okazji Siergiej Szojgu przypomniał o innych ekspedycjach tego rodzaju, jakie Rosjanom już udało się zorganizować, w tym o wyprawach na wyspy Szumszu i Matua, oraz o badaniach dna morskiego w rejonie archipelagu Kuryli. W ich trakcie znaleziono wrak amerykańskiego okrętu podwodnego USS „Herring” zatopionego wraz z sześćdziesięcioosobową załogą 1 czerwca 1944 roku przez japońską artylerię przybrzeżną oraz myśliwiec Mitsubishi Zero utracony przez Japończyków w 1942 roku.

W ekspedycjach tego rodzaju bardzo duży udział mają rosyjskie siły zbrojne. Świadczy o tym chociażby nagroda wręczona przez ministra Szojgu w kategorii „Najlepsza wyprawa po Rosji” uczestnikom projektu „Główna fasada Rosji. Historia, wydarzenia, ludzie”. Otrzymali ja bowiem: starszy pracownik naukowo-badawczy laboratorium podstawowych problemów geofizyki ekologicznej i wulkanologii Instytutu Fizyki Ziemi Rosyjskiej Akademii Nauk Rusłan Żostkow oraz starszy specjalista oddziału awaryjno-ratunkowego Floty Północnej, komandor porucznik Denis Krec. To bowiem właśnie Flota Północna jest najbardziej zaangażowana w badania geograficzne na Północy Rosji i w Arktyce.

Pomoc wojska będzie na pewno potrzebna, ponieważ wyprawy do bieguna północnego stają się coraz bardziej trudne i niebezpieczne. I nie chodzi tu wcale o niską temperaturę, ale o coraz gorsze warunki lodowe. Ilość arktycznego lodu morskiego w marcu 2015 r. była najmniejsza od 1981 roku, a więc od momentu, gdy zaczęto realizować pomiary. Szacuje się, że najstarszy lód znika w tempie 15,1 proc. na dziesięć lat.

Lód jest więc coraz cieńszy, nieregularnie pęka i może się załamać nawet pod ciężarem namiotu. Zmniejsza się więc liczba wypraw na biegun północny, co nie oznacza, że Rosja zmniejszyła swoje zainteresowanie Arktyką. Korzystając z ocieplenia klimatu Rosjanie starają się już teraz przygotować do zagospodarowania rejonów północnych, w tym do korzystania bogatych złóż surowców naturalnych z dna Oceanu Arktycznego.

To zainteresowanie Rosjan dotyczy również Antarktydy, gdzie za zgodą Szojgu ma powstać nowa, zimowa stacja badawcza. Prace nad całą infrastrukturą już są prowadzone w Rosji i w przyszłym roku kompleks ma być przeniesiony na Antarktydę. Jedyna stacja śródlądowa Federacji Rosyjskiej na Antarktydzie „Wostok” została zbudowana w 1957 roku, a jej remont przeprowadzono w 1979 roku.

Reklama
Reklama

WIDEO: Szef Sztabu Generalnego dla Defence24: Musimy móc uderzać na odległość nawet 3000 km
Reklama

Komentarze (5)

  1. Niuniu

    Jak wspomniał autor podobne wyprawy są organizowane przez Rosję praktycznie co roku. Oczywiście we wszystkich uczestniczy rosyjska armia. W trakcie ostatnich wypraw dokonano spektakularnych odkryci - choć nie zauważonych przez polskie media. Odkryto kilka niewielkich wysp - wcześniej znajdujących się pod lodem. To jest niezwykłe, że na Ziemi w XXI wieku, w dobie wszechobecnej obserwacji lądów i oceanów z kosmosu można odkryć nowe lądy - choćby to były tylko skaliste niewielkie wysepki. Oczywiście dane gromadzone w trakcie tych ekspedycji mają olbrzymie znaczenie praktyczne dla Rosji aktywnie rozwijającej w tym rejonie wielkie projekty wydobywcze, transportowe i militarne. Dodatkowo są prowadzone prace geologiczne dna morskiego które pomagają w dowodzeniu tezy, że szelf morski ma ten sam rodowód geologiczny co Syberia co z kolei pozwoli Rosji objąć 1/3 arktyki swą wyłączną strefą ekonomiczną. Tak więc wydawało by się mało znaczące dla nas badania naukowe kolejny raz mogą mieć olbrzymie reperkusje.

  2. gosc

    a u nas wokol kosciola proceje nasze dzielnej armii.

    1. Tak!

      Naucz się pisać po polsku! I popatrz na zdjęcia popów święcących uzbrojenie Twojej Czerwonej Armii!

    2. carter

      Jak będziesz taką polszczyzną operował towarzyszu, to prowadzący szybko cię zwolni.

  3. Biegunnasz

    Te pingwiny są nasze!

  4. Wania

    I to jest prawdziwy minister obrony. Zajmuje się wszystkim. Ostatnio zajmował się zasiedleniem Syberii 5 milionami Rosjan. Wcześniej był zaangażowany w wybranie ładunku dla rakiety Angara po wystrzeleniu samochodu Tesla przez SpaceX. Trzeba pamiętać, że w publicznym głosowaniu na obiekt do wystrzelenia w kosmos trzecie miejsce zajął czołg t-14 Armata, drugie miejsce Putin, a na pierwszym miejscu był Putin w czołgu...

  5. PSSRJAC

    USS „Herring” zatopionego wraz z sześćdziesięcioosobową załogą 1 czerwca 1944 roku przez japońską artylerię przybrzeżną oraz myśliwiec Mitsubishi Zero utracony przez Japończyków w 1942 roku. ...Daty się rozjechały.

Reklama