Reklama

Siły zbrojne

Rosja: Katastrofa "agresora" MiG-29SMT. Pilot nie żyje

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Na poligonie Aszułuk w obwodzie astrachańskim rozbił się podczas lotu szkolnego rosyjski myśliwiec MiG-29SMT. Pilot nie zdołał się katapultować i zginął na miejscu. Jest to druga w ostatnich dniach katastrofa rosyjskiego samolotu. 17 sierpnia pod Moskwą rozbił się prototyp samolotu transportowego Ił-112W.

Zdarzenie miało miejsce w środę 18 sierpnia na poligonie wojsk obrony powietrznej i rakietowej Aszułuk. Samolot miał runąć na ziemię krótko po starcie ze znajdującego się w obrębie obiektu lotniska, podczas próby wykonania manewru na małej wysokości. Maszyna rozbiła się w lesie na terenie poligonu. Pilot nie zdążył się katapultować i zginął na miejscu.

Jak informują służby prasowe Południowego Okręgu Wojskowego, maszyna odbywała lot szkolny bez uzbrojenia. Okoliczności i przyczyny zdarzenia bada komisja Naczelnego Dowództwa Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej.

Jak informuje dziennik „Izwiestia” katastrofie uległ samolot MiG-29SMT należący do eskadry szkolnej ośrodka, symulującej przeciwnika, a więc pełniącej podobną rolę, jak amerykańskie jednostki "agresorów". Maszyny te mogły być dość intensywnie eksploatowane w ramach funkcjonowania poligonu Aszułuk, który służby przede wszystkim szkoleniu jednostek przeciwlotnicznych, personelu stacji radiolokacyjnych oraz pilotów myśliwskich.

Jest to kolejny wypadek w rosyjskim lotnictwie w ostatnich tygodniach i druga tragiczna katastrofa w tym tygodniu. 17 sierpnia rozbił się na podejściu do podmoskiewskiego lotniska w Kubince prototyp samolotu transportowego Ił-112W. Zginęła cała trzyosobowa załoga. 31 lipca na wyspie Sachalin rozbił się Su-35S, który przeleciał kilkaset kilometrów po katapultowaniu się pilota chwilę po starcie. W marcu zginęło 3 z 4 członków załogi samolotu Tu-22M3 w wyniku nieprawidłowego zadziałania katapulty podczas postoju na lotnisku.

Reklama
Reklama

Komentarze (29)

 1. SAS

  Szkoda dzielnego człowieka. Niestety rdzewiejące post-mocarstwo reanimujące przestarzałe technologie, będzie pociągać za sobą coraz więcej ofiar, swoich, a być może i obcych.

  1. Kryll

   Dzielny człowiek szykował towarzyszy do ewentualnej napaści na Polskę czy inną Ukrainę. Tak więc zdemaskowałeś się „Alosza”…

  2. SAS

   XD Tak, szykował się do napaści na Suwałki za tydzień.

  3. Davien

   Był w wojsku, więc nie on decydował czy i kogo napadnie to po pierwsze.

 2. ktr

  Tak jak spadające z nieba samoloty tak cała Rosja za chwilę uderzy z impetem o ziemię. Tak duży kraj z tak zacofaną gospodarką, korupcją i brakiem innowacji i wolności musi prędzej czy później upaść, podobnie jak ZSRR.

  1. HeHe

   Opis pasuje jak ulał do Ukrainy :)

  2. Davien

   Akurat idealnie do Rosji, zwłaszcza z jej korupcja sporo wyzsza niz na Ukrainie Heheszku.

 3. ubawiony

  znow zawiodlo szkolenie czy moze silnik wysiadl , widac zla passa trwa nadal i bedzie tego typu wydarzen coraz wiecej , brak kasy odbija sie czkawka rusom , trupow coraz wiecej zwyciestw coraz mniej

  1. Davien

   Rosyjskei MiG-29SMT to głownei odrzut z Algierii powstałę na uzywanych maszynach. A co nawaliło to zobaczymy.

 4. Veritas

  Od 2012 roku odnotowuje się stopniowy spadek gotowości operacyjnej amerykańskiego lotnictwa wojskowego. Określane jest to zdolnością poszczególnych typów samolotów do natychmiastowego wykonywania zadań bojowych (MCR - Mission Capable Rate). W 2012 roku tylko (lub aż) 77,9 % maszyn było zdolnych do wykonywania zadań operacyjnych. W 2017 roku średnia dla amerykańskiego lotnictwa wojskowego spadła do 71,3 %. W 2018 roku wskaźnik MCR osiągnął najniższy poziom 69,97 %. Warto przy tym zaznaczyć, że w przypadku myśliwców F-16 gotowość operacyjna dotyczy tylko maszyn należących do jednostek liniowych. Oznacza to, że spośród około 940 samolotów F-16 będących w tym okresie na wyposażeniu USAF, pułap operacyjny osiągnęło tylko około 450 egzemplarzy...

  1. GB

   Od 2018 roku wskaźniki gotowości amerykańskiego lotnictwa się podnoszą. Masz nieaktualne dane.

  2. Valdore

   No cóz porównujac to do gotowosci bojowej waszego rosyjskiego lotnictwa to w USA jest doskonale. jak tam, dalej tylko latają 2-3 Tu-160?? Bo ił-112 już żaden, podobnie Su-57.

 5. kibic

  Rosja ma dużo samolotów i dużo lata, więc takie wypadki nie są rzadkością. Pilotem takiego samolotu raczej nie zostaje byle kto. Szkoda człowieka. Fakt, że Rosja nie wykazuje wobec nas przyjaznych zamiarów, to zupełnie inny temat.

  1. Co takiego? Niedawno był artykuł o tym że najbardziej doświadczeni rosyjscy piloci mają po kilkanaście godzin nalotu rocznie więc nie rozśmieszaj forumowiczów.

  2. inż.

   A jak miałbyś wybierać między przymusową islamizację Polski w ramach działań UE lub okupacje Rosji to co wybrałbyś?

  3. To był niedoświadczony młody pilot w randze porucznika, który szkołę lotniczą skończył w 2019. Nie mógł mieć dużego nalotu na tym myśliwcu.

 6. Miki

  Uwaga. Obstawiamy co spadnie następne. Ja stawiam Mi-28.

  1. Ernst Stavro Blofeld

   Ja F-35

  2. s

   przegrałeś

  3. Monkey

   @Miki @Ernst Stavro Blofeld i @s: Człowiek zginął, więc dlaczego równocześnie nie założycie się o to ilu ludzi straci życie w następnej katastrofie??? To by dopiero był „ciekawy” zakład, czyż nie???

 7. ddd

  i jak tu teraz żyć.... gdy bieda podcina nam skrzydła - jak mawiali starożytni rosjanie.

 8. ajo

  Nie druga katastrofa tylko trzecia nie można zapominać o samolocie pożarniczym, który o ironio sam spłonął po lądowanie bez analogów.

  1. Gnom

   Kolejny geniusz! Zainteresuj się zjawiskami jakim podlegają samoloty w takim obszarze. Chwilę wcześniej spadł Dromader, bo mocnych na podmuchy i dziury w takiej sytuacji nie ma. W Stanach tez często spadają samoloty pożarnicze i tez często własnie z tych powodów. Kto nie wie o co idzie myśli, że latanie samolotem pożarniczym jest proste i bezpieczne, ale to wojna.

  2. Takie fakty

   Dromader był stary , bardzo stary . Ruski nietanalog prosto z fabryki

  3. I co z tego? Masz pojęcie o lataniu? Bo o lataniu na pożarem na pewno nie. To ze Dromader był iwkowy o czymś świadczy? To doskonałe maszyny.

 9. CCCP

  Ruskie zawsze mieli wysokie standardy - wszystkiego. Począwszy od kibla, przez samoloty na łodziach podwodnych kończąc

  1. Wyrobnik

   Nie zapominajmy o zegarkach...

 10. GB

  Wedle wojskowego anonimowego źródła są rozważane dwie przyczyny katastrofy. Jedna to oczywiście błąd pilota. Za to druga jest ciekawa... Katastrofa miała być w czasie ćwiczeń OPL. Czyżby przypadkowe zestrzelenie???

  1. Gruszwik

   Byłby to trzeci przypadek zadziałania rosyjskiego systemu plot w ostatnim czasie. W Syrii i nad Ukrainą zestrzelili duże powolne samoloty: pasażerski i walki elektronicznej. Gdyby zadziałał rosyjski system plot to brawo. Czego nie zrobi Rosja, żeby wypromować swoje systemy s-400... Ludzi u nich mnogo a system sam się nie sprzeda.

  2. GB

   Jest jeszcze rosyjski (w rękach obsługi irańskiej) system TOR, ktory zestrzelił pasazerskiego Boeinga nad Teheranem.

  3. Jaro

   amerykanie też są w tym dobrzy, ale jakoś o tym się nie mówi

 11. Kacperek

  Zbliżają się ćwiczenia Zapad czy tam napad. Mam nadzieję, że Rosja utrzyma dobrą passę i jeszcze coś spadnie

 12. mac

  Od 6 lipca: An-24, an-28, Mi-8, Be-200, lL-112, Mig-29, Su-35...

  1. Gnom

   Nie wszystko wojskowe.

  2. viper

   A w pierwszej połowie roku: Mi-35M, Ka-32A, Mi-8.

 13. dimitris

  Trzecia katastrfa w ostatnich dniach, proszę nie zapominać o pożarniczym Be 200, w Turcji, razem jego z 8-osobową załogą. A w Grecji lokalne newsy podają, że "cudem" uniknął zderzenia ze śmigłowcem rosyjski, pożarniczy IŁ-76. Coś dzieje się w Rosji. Czynnik ludzki ? Możliwe, niemniej za wiele byłoby tych wypadków naraz, jak na normalną sytuację.

  1. viper

   A co tu nienormalnego? Od 2015 r. stracili oficjalnie ponad 90 samolotów i śmigłowców bojowych. W zdecydowanej większości w wypadkach lotniczych.

 14. Niedoszłą ofiara pilota

  "I jeszcze jeden, i jeszcze raz..." Samolotu szkoda.

 15. Monkey

  Następna ofiara wypadku. Samolotu nie szkoda, im mniej ich Rosjanie będą mieli, tym Polska bezpieczniejsza. Ale pilota już tak.

  1. Leo

   Ale o pilota w warunkach bojowych trudniej niż o nowy samolot. Szkolenie lotników jest długie i drogie.

  2. Monkey

   @Leo: Niemniej jednak był to człowiek, miał zapewne rodzinę. A poza tym jak na razie nie jesteśmy z Rosją w stanie wojny.

  3. certy

   wlasnie na odwrot

 16. Fokker

  Czarna seria.

 17. imperium onucy

  Dobry news. Im mniej sprzetu u Ruskich, tym lepiej u nas

 18. Razparuk

  Lepiej dać sobie spokój z awiacją tam na wschodzie.Kiepski sprzęt i kiepscy piloci.

 19. R

  Slabiuto, szkoda pilota.

 20. USA

  Reżim Nowiczoka rozpada się jak domek z kart

  1. Bo USA już upadło teraz czas nadszedł Chin

  2. Jahiramać

   Tak ty to wiesz amebozo

 21. rex

  szkoda pilota ale trzeba pamiętać że brał udział w ćwiczeniach pt. jak zrzucać nam bomby na głowę

 22. GB

  W runecie podają że pogoda była dobra. Ciekawe czy zwalą winę na pilota, czy jednak awaria samolotu. Pilot miał być młody, porucznik, skończył szkołę w 2019.

  1. Gnom

   A skąd wiesz, ze chłop nie chciał się popisać? Nie masz danych ale od razu sugestia "zawiódł sprzęt a i tak powiedzą, że pilot". Popatrz na "leśne lądowanie" MiGa z Mińska - to tez był sprzęt. Daj sobie szansę na zebranie informacji. Pojeździsz na nich później.

  2. GB

   W nocy chciał się popisać? Przed kim?

  3. GB

   No i ja się wie jak w Rosji postępują w takich przypadkach to właśnie tak jest: "zawiódł sprzęt, a i tak powiedzą że wina pilota". A jakby przeżył to by jeszcze zapłacił za samolot. Takie tam są standardy.

 23. Olgino

  Jest już wyjaśnienie przyczyn? Poprzednio wystarczyło kilka godzin i było wiadomo.

  1. Gruszwik

   Tu też wiadomo, że będzie jak zawsze: błąd pilota. Rosyjski sprzęt w końcu się nie psuje.

 24. Bojarskie dziecię w każdym powiecie

  Rosjanie w tych ćwiczeniach są bardzo realistyczni, i nie bawią się w jakieś udawane strzelania ! Igrzyska śmierci ku uciesze Cara Władimira :D

 25. Jerzy

  Rosjanie mają ostatnio złą passę. Zastanawia mnie tylko, czy zwiększona liczba katastrof nie stanowi odbicia zwiększonej aktywności.