Reklama

Siły zbrojne

Rosja i Iran rozszerzają współpracę wojskową

Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons.
Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons.

Przedstawiciele władz Rosji oraz Iranu podpisali porozumienie, dotyczące rozszerzenia współpracy wojskowej obydwu państw.

Jak donosi Times of Israel, zakres podpisanej umowy obejmuje między innymi współdziałanie w zakresie zwalczania terroryzmu, a także rozszerzenie zakresu wzajemnego wykorzystania portów w obydwu krajach przez siły morskie. Planowane jest również przeprowadzenie wspólnych ćwiczeń.

W celu podpisania porozumienia do stolicy Iranu udał się minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu. Podczas spotkania z szefem irańskiego resortu obrony stwierdził, że budowa konstruktywnych relacji pomiędzy Rosją a Iranem jest ważnym czynnikiem dla zapewnienia „międzynarodowego bezpieczeństwa i globalnej stabilności”.

Zgodnie z informacją resortu obrony Federacji Szojgu podkreślił, że Rosja i Iran borykają się z tymi samymi wyzwaniami i zagrożeniami w regionie, które mogą być zwalczane wspólnie. Stwierdził ponadto, że Moskwa popiera kompleksowe rozszerzenie kooperacji z Teheranem, także w sferze obronności.

Zwiększenie zakresu współpracy Iranu i Rosji może być skierowane przeciwko Stanom Zjednoczonym i krajom zachodniej Europy, na co wskazał cytowany przez agencję Associated Press irański minister obrony Hossein Dehghan. Obydwa kraje są bowiem objęte sankcjami USA i państw Unii Europejskiej.

Komentatorzy przypominają, że Federacja na razie nie dostarczyła Iranowi systemu przeciwlotniczego S-300, zakontraktowanego w 2007 roku. Moskwa podjęła decyzję o wstrzymaniu przekazania zestawów z uwagi na sankcje ONZ oraz naciski ze strony Stanów Zjednoczonych i Izraela. Nie jest wykluczone, że Rosja będzie dążyć do szantażowania państw zachodnich możliwością szerszego wsparcia Teheranu (także w obszarze wojskowym) w celu zmuszenia do ustępstw związanych np. z restrykcjami, nałożonymi na Federację w świetle agresywnych działań wobec Ukrainy.

 

  • iran
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (6)

  1. laki

    będadostarczać nowy sprzęt wojskowy midzy innymi -su30,s-400,pansirs-1,t-90sm zato ze arabia saudyjska nie kukuje broni rosyjskiej i blokuje ceny ropy naftoewej ,i popiera wahabitow na kaukazie.

  2. nick

    Jak donosi Times of Israel, zakres podpisanej umowy obejmuje między innymi współdziałanie w zakresie terroryzmu, a także rozszerzenie zakresu wzajemnego wykorzystania portów w obydwu krajach przez siły morskie. Planowane jest również przeprowadzenie wspólnych ataków.

  3. z prawej flanki

    przejawy swoistego ignorowania pozycji Teheranu przez Stany ,to chyba największa pomyłka Waszyngtonu w relacjach z tamtym rejonem świata a skutkuje to jeno przymusem ,który wpycha z konieczności państwo ajatollahów w objęcia FR. Iran ,to wbrew pozorom całkowicie przewidywalny kraj ; antyizraelska propaganda zniknie natychmiast po wyciągnięciu ręki w jego stronę. Warto chyba wysłać w jego stronę wiarygodny balon próbny i poczekać na reakcję. Alternatywa? Bezwarunkowa wspólpraca z Kremlem ,bo co im pozostanie?

    1. kzet69

      mylisz się, negocjacje USA z Iranem się toczą, Iran takimi pustymi deklaracjami z Rosją (ćwiczenia, wizyty, pierdu, pierdu) podbija poprzeczkę, wszyscy czekają na śmierć Chamenei, a to już niedługo, za 5-7 lat Iran będzie sojusznikiem USA i UE w regionie zatoki.

  4. pażdzior

    moskwa straciła około 13 miliardów dorarów przez sankcje nałożone aa iran ,poprzez dostawty uzbrojenia takiego jak,s-300pmu-1,su-30,mig-29smt,mi28,mi-17,okręty podwodne kilo ,t-90smi innego uzbroienia.

  5. Drakowed

    Umocnienie Chin wywołuje poważne obawy u Rosji. Rozwijając partnerstwo z Iranem i Indiami, Rosja chce stworzyć balans w odniesieniu do Chin. Ale zrozumiale jest tez i to, że Moskwa mówiąc o współpracy między Iranem, Chinami, Indiami i Rosją domniemywa konfrontacje z USA. Obecnie Rosja zaniepokojona jest tym, że Chiny z każdym dniem zawojowują co raz to większe pozycje ale…oba te kraje współpracują jeden z drugim w SÓW (Szanghajskiej Organizacji Współpracy). Na tym tle Rosja chce wznowić współpracę z Iranem. Dane geopolityczne partnerstwo Moskwa przedstawia jako korzystne dla republik Centralnej Azji i dało by Kremlowi możliwość wzmocnienia własnego potencjału w rywalizacji z Zachodem i Chinami. Należy zauważyć, że Centralna Azja i Kaukaz nie są tym miejscem, gdzie Rosja mogłaby pomyślnie prowadzić swoją politykę bez uzgodnienia i współpracy z innymi państwami ponieważ dzisiaj w międzynarodowych sprawach można działać wyłącznie wspólnie.

  6. śmiech

    Żadne sankcje ONZ nie zakazują eksportu S-300 do Iranu (sankcje zakazują tylko broni ofensywnej). "Zakazuje" tylko słowo prezydenta Miedwiediewa, który obiecał, że S-300 nie dostarczy. Obserwatorzy jednak wskazują, że to słowo nie zakazuje dostarczenia S-400 albo Antey-2500, nie mówiąc o tym, że prezydent Rosji też może zmienić zdanie, tak jak robią to prezydenci USA.

Reklama