Siły zbrojne

Rosja: "desantowy" niszczyciel czołgów

Nowy niszczyciel czołgów będzie osadzony na podwoziu wozu BMD-4M (na zdjęciu)
Nowy niszczyciel czołgów będzie osadzony na podwoziu wozu BMD-4M (na zdjęciu)

Rosyjski resort obrony poinformował o prowadzeniu prac nad nowym niszczycielem czołgów, przeznaczonym dla wojsk powietrznodesantowych (WDW) i dostosowanym do zrzutu spadochronowego.

Nowy samobieżny niszczyciel czołgów przeznaczony dla WDW opracowuje Biuro Projektowe KBP (Konstruktorskoje Biuro Priborostrojenia). Tworzyć go będą dwie poczwórne wyrzutnie pocisków przeciwpancernych zestawu Kornet-D1 (D – dalnobojnyj – czyli dalekiego zasięgu) osadzone na podwoziu bojowego wozu desantowego BMD-4M w miejscu dotychczas instalowanej wieży z uzbrojeniem.  

Będzie to zestaw przygotowany do desantowania za pomocą spadochronu i jak podkreślają konstruktorzy, będzie również miał wysokie parametry pod względem uzyskiwanego zasięgu i efektywności prowadzonego ognia. Według Rosjan ma on być skuteczny w zwalczaniu współczesnych czołgów znajdujących się na wyposażeniu armii NATO, a ponadto zapewni zwiększenie zdolności zwalczania innych wozów bojowych przez pododdziały WDW, w tym w trakcie operacji desantowych.

Nowy pojazd będzie przypuszczalnie wykorzystywał system przeciwpancerny podobny do tego, jaki jest na samochodach Tigr z systemem Kornet-D. Fot. Mil.ru
Nowy pojazd będzie przypuszczalnie wykorzystywał system przeciwpancerny podobny do tego, jaki jest na samochodach Tigr z systemem Kornet-D. Fot. Mil.ru

Pocisk Kornet-D1 ma zasięg ok. 10 000 metrów i zdolność penetracji 1100÷1300 mm RHA. Natomiast sam zestaw wyrzutni, obsługiwany przez dwóch operatorów będzie w stanie odpalić dwa pociski w odstępie czasu mniejszym niż sekunda, w każdych warunkach atmosferycznych i porze dnia lub nocy. Jest on przypuszczalnie podobny do wersji ABSz-233116, montowanej na pojeździe 4x4 Tigr-M. 

Planowane do realizacji w tym roku próby państwowe obejmować będą kilka etapów, zgodnych z zatwierdzonymi w ministerstwie obrony Rosji wymaganiami. Jak informował wcześniej dowódca WDW generał Andriej Serdiukow, nowy zestaw samobieżny ma wejść do podległych mu wojsk w ciągu dwóch lat.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.