Reklama

Siły zbrojne

Rosja buduje potencjał atomowy. Amerykanie redukują i tracą przewagę

Fot. USAF
Fot. USAF

Potencjał atomowy USA zmniejszył się zgodnie z układem START, natomiast rosyjski nadal rośnie. Taki obraz wyłania się z dorocznego raportu Departamentu Stanu USA. We wrześniu 2014 roku oba mocarstwa miały po 1642 głowice jądrowe na gotowych do użycia nośnikach. Rok wcześniej jednak USA posiadało ich 1688, natomiast Rosja około 1400.

Zgodnie z podpisanym w 2010 roku nowym traktatem START do 2018 zarówno USA jak i Rosja powinny zredukować swoje arsenały do 1550 głowic jądrowych i 700 czynnych nośników międzykontynentalnych, do których zaliczają się zarówno pociski balistyczne jak i ciężkie bombowce.

Amerykanie systematycznie redukują swój potencjał, choć trzeba przyznać, że głównie poprzez wycofywanie uznanego za nieperspektywiczne uzbrojenia, takiego jak bombowce B-52G czy rakiety Peacekeeper. Jednak w tym samym czasie Rosjanie systematycznie zwiększają swój arsenał głowic i środków do ich przenoszenia.

W październiku 2014 roku nominalny rosyjski arsenał głowic jądrowych był o jedną sztukę większy niż amerykański. Rosjanie systematycznie modernizują środki przenoszenia, wprowdzając nowe pociski, takie jak odpalane z okrętów podwodnych rakiety Buława. Znaczące są też możliwości systemów nieobjętych traktatem a dedykowanych do użycia głowic jądrowych, takich jak Iskander. Ich zasięg oficjalnie nie przekracza traktatowych ograniczeń, podobnie jak bombowce naddźwiękowe Tu-22M, uzbrojone w pociski manewrujące z głowicami jądrowymi, które mogą operować na dystansie ponad 2400 km.

Jak widać przyjęta przez prezydenta Obamę polityka samoograniczania się i jednostronnego rozbrojenia nie skłania do podejmowania redukcji inne państwa dysponujące bronią nuklearną. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.