Siły zbrojne
Rosja buduje nową jednostkę do badań głębinowych
19 marca w stoczni Jantar oficjalnie rozpoczęto budowę oceanicznej jednostki badawczej „Jewgienij Gorigledżan” proj. 02670 pod numerem stoczniowym 08766, zamówionej przez rosyjskie ministerstwo obrony.
Do jej konstrukcji wykorzystany został, w celu obniżenia kosztów o 40 %, kadłub holownika ratowniczego „MB-305” zbudowanego w latach 1982-83 w stoczni szczecińskiej jako zaopatrzeniowiec platform wiertniczych „Nieftiegaz-4” (numer stoczniowy B 92/4).
Projekt konwersji został opracowany przez CMKB Ałmaz z Sankt Petersburga. Jednostka przeznaczona będzie do prowadzenia badań mórz i oceanów w tym badań dna przy użyciu załogowych pojazdów głębinowych typów Rus i Konsuł, a także będzie miała możliwość uczestniczenia w podwodnych akcjach ratunkowych dzięki zaokrętowaniu pojazdów ratowniczych typu Biestier. Okręt ten będzie miał 4000 t wyporności i wymiary 81x16 m. Jego autonomiczność określono na 30 dni, zaś załoga składać ma się z 32 ludzi oraz 25 osób dodatkowego personelu.
„Jewgienij Gorigledżan”, który nosi imię konstruktora rosyjskich pojazdów podwodnych bazował będzie w Sewastopolu. Jego obszar operacyjny obejmować ma Morze Czarne i Śródziemne oraz Ocean Atlantycki. Harmonogram prac przy jego budowie jest bardzo napięty ponieważ ma on zostać przekazany odbiorcy już w przyszłym roku, zaś czas jego służby po rekonstrukcji określono na 20-25 lat.
(AN)
Łużyce
Czyli okręcik służący do podsłuchiwania kabli , światłowodów , ich cięcia itp. Na szczęście na Bałtyku do przecięcia Nord Stream wystarczy nieopatrznie wleczona kotwica. Na to stać nawet pribałtykę , bez konieczności budowania specjalnych okrętów.