Siły zbrojne
Rheinmetall: Chcemy zbudować strategiczne partnerstwo z Polską
Rheinmetall Defence jest partnerem strategicznym polskiego Ministerstwa Obrony i polskiego przemysłu zbrojeniowego. (…) Chcemy inwestować pieniądze, zasoby i czas, w celu tworzenia produktów odpowiednich, by sprostać polskim potrzebom, ale także takich, które byłyby przeznaczone na rynki zagraniczne. - mówi w rozmowie z Defence24.pl Dr Michael Kara, Członek Zarządu Rheinmetall Landsysteme GmbH. W wywiadzie poruszane są też kwestie dalszej modernizacji czołgów Leopard 2 z udziałem Rheinmetall, czy produkcji amunicji w Polsce.
Jakub Palowski: Jakie są główne cechy zmodernizowanego czołgu Leopard 2PL, w zakresie siły ognia i świadomości sytuacyjnej?
Dr Michael Kara, Członek Zarządu Rheinmetall Landsysteme GmbH: Jeżeli chodzi o przeżywalność, czołgi otrzymają systemy noktowizyjne trzeciej generacji, podwyższony zostanie także stopień ochrony, z nowymi, dodatkowymi modułami pancerza i wykładzinami przeciwodłamkowymi. Ponadto, modernizacja zakłada także usunięcie komponentów łatwopalnych, np. układu hydrauliki napędu wieży i głównego systemu działa, zainstalowanie nowego układu przeciwpożarowego, a także unowocześnienie wbudowanego wyposażenia monitorowania i testowego czołgu. Jeżeli chodzi o siłę ognia, decydujące znaczenie będą mieć tutaj dwa nowe typy amunicji: programowalny pocisk DM11, i światowej klasy amunicja DM 63.
Na czym polegają szczególne zdolności pocisków DM-63 i DM-11? Czy firma Rheinmetall jest gotowa na ustanowienie w Polsce niezależnych zdolności produkcyjnych, w zakresie amunicji czołgowej?
DM11 to pocisk odłamkowy, z zapalnikiem funkcjonującym albo przy uderzeniu w cel, albo z opóźnieniem czasowym czy też z opóźnieniem, którego czas mierzy się od uderzenia w cel. Pocisk jest sprawdzony, i szeroko używany w wielu armiach na całym świecie. DM 63 jest pierwszą na świecie, niezależną od temperatury, amunicją czołgową APFSDS, o wysokich osiągach. Pozwala na osiągnięcie bardzo wysokiej precyzji, przy użyciu najnowocześniejszych technologii.
W chwili obecnej trwają rozmowy z polską firmą Mesko, która miałaby produkować amunicję w Polsce na licencji, żeby sprostać zapotrzebowaniu związanym z czołgami Leopard 2PL używanymi przez polską armię. Mimo iż dyskusje są na bardzo wczesnym etapie, jesteśmy zobowiązani do realizacji powyższego celu poprzez dostarczanie komponentów z Niemiec, podczas gdy inne będziemy kupować bezpośrednio, jednak finalny proces produkcji amunicji będzie odbywać się w Polsce.
Z drugiej jednak strony zaoferowaliśmy także opcję kwalifikacji polskich pocisków dla czołgów Leopard 2PL, pod warunkiem, że spełnione zostaną wszystkie kryteria techniczne i wymogi w zakresie osiągów amunicji produkowanej w Polsce, a w toku kwalifikacji nie pojawią się żadne problemy związane z bezpieczeństwem.
Czy firma Rheinmetall będzie gotowa na produkcję innych typów amunicji na licencji w Polsce, w tym także amunicji 35 mm AHEAD dla systemów obrony przeciwlotniczej?
Nie mam pełnego obrazu sytuacji w tym temacie. Mogę jedynie stwierdzić, że między Rheinmetall Air Defence, MON i PGZ toczą się, na wysokim szczeblu, dyskusje, na temat potencjalnego transferu technologii dla Polski, dotyczącego 35 mm działka KDG najnowszej generacji, w ramach szerszej umowy o współpracy. Kooperacja dotycząca 35 mm amunicji AHEAD mogłaby być rozważana jako element inicjatywy związanej z tym modelem uzbrojenia, jednak nad szczegółami trzeba jeszcze popracować.
Pod koniec ubiegłego roku, Rheinmetall ujawnił koncepcję głęboko zmodernizowanego czołgu Leopard, wyposażonego w 130 mm armatę. Czy firma rozważa zaoferowanie takiego rozwiązania Polsce, jako części porozumienia o współpracy przemysłowej?
Rheinmetall Defence jest partnerem strategicznym polskiego Ministerstwa Obrony i polskiego przemysłu zbrojeniowego. Jeżeli będzie dostępne rozwiązanie, zostanie ono zakwalifikowane, a Polska poprosi o modernizację z użyciem tego rozwiązania, oczywistym jest, że będziemy podejmować kroki, mające na celu usatysfakcjonowanie naszego klienta. Obejmuje to również inne rozwiązania, takie jak 120 mm armata L/55, system ostrzegania o opromieniowaniu wiązką laserową czy aktywny system ochrony – także z zaangażowaniem polskiego przemysłu zbrojeniowego w ewentualny program modernizacyjny.
Niemieckie Ministerstwo Obrony zleciło rozpoczęcie prac nad nowym czołgiem podstawowym, czasami nazywanym „Leopard 3”. Czy jest Pan w stanie wyobrazić sobie, że polski przemysł zbrojeniowy odgrywa jakąś rolę w procesie badawczo-rozwojowym, odnoszącym się do tego nowego pojazdu?
W chwili obecnej musimy oddzielić modernizację Leopardów 2 od projektu „Leopard 3”. Ogólne prace rozwojowe związane z czołgiem podstawowym nowej generacji są na bardzo wczesnym etapie. Trwają rozmowy, jednak w chwili obecnej nie mogę zdradzić szczegółów. Projekt nowej generacji czołgu podstawowego jest przedmiotem rozmów dwustronnych między rządami Francji i Niemiec. Jakikolwiek udział polskiego rządu, lub polskiego przemysłu zbrojeniowego w tym programie będzie więc musiał być rozważony na poziomie rządowym.
Polska właśnie nabyła ponad 100 czołgów podstawowych Leopard 2A5. Nie możemy wykluczyć, że w przyszłości nie zostanie podjęta decyzja o ich modernizacji. Czy Rheinmetall oferuje pakiet modernizacyjny dla Leoparda 2 w wersji A5?
Jeżeli zostanie uruchomiony program modernizacyjny Leopardów 2A5, bez wątpienia będziemy w stanie zaoferować polskiemu Ministerstwu Obrony efektywny pakiet modernizacyjny, a jego wdrożenie, ponownie realizowalibyśmy we współpracy z polskim przemysłem zbrojeniowym. W przypadku projektu Leopard 2PL modernizujemy czołgi Leopard 2A4 do standardu „2A5+”, który spełnia bieżące wymogi postawione przez polski MON. Jakakolwiek potencjalna modernizacja wozów Leopard 2A5 prawdopodobnie skupi się na dwóch aspektach: sile ognia – w chwili obecnej opartej na 120 mm armacie L/55; a także na zwiększonym stopniu digitalizacji czołgu, w tym na instalacji nowego układu kierowania ogniem i systemów zarządzania walką/łączności. Rheinmetall Defence jest w stanie dostarczyć wszystkie wymienione powyżej elementy, działając jako „jedno okienko zakupowe” dla polskiego przemysłu zbrojeniowego.
Firma Bumar Łabędy ma stać się „Centrum Kompetencji” Rheinmetall, w dziedzinie opancerzonych wozów ewakuacji technicznej. Jak duży jest potencjał w tym obszarze? Czy planujecie zaoferować pojazd Bergepanzer 3 „Büffel” dla polskiej armii, wraz z zakładami w Łabędach?
Większa ilość czołgów Leopard na wyposażeniu Sił Zbrojnych Polski oznacza, że zaistnieje konieczność posiadania większej liczby platform ewakuacyjnych. Z uwagi na wyższą masę pojazdu, używane obecnie w Polsce pojazdy ewakuacyjne, takie jak „Bergepanzer 2”, nie nadają się do holowania zmodernizowanych czołgów Leopard 2PL, lub do podnoszenia wież czołgów Leopard 2. W ramach programu modernizacyjnego, Bumar i Rheinmetall sformowały sojusz strategiczny dotyczący pojazdów Bergepanzer 3, w przypadku których Bumar będzie dla Rheinmetall realizować proces produkcyjny. Dodatkowo, Rheinmetall będzie wspierać Bumar, w roli partnera technologicznego i podwykonawcy, w dowolnym przetargu w Polsce dotyczącym nowych pojazdów ewakuacji pola walki, w tym także w zakresie transferu wiedzy produkcyjnej do Polski.
Jakie są inne obszary potencjalnej współpracy między Rheinmetall i Bumar Łabędy? Czy planujecie rozwój rozwiązań na rynki eksportowe?
Polska sama w sobie jest istotnym dla firmy Rheinmetall rynkiem. Polski przemysł zbrojeniowy jest dojrzały, i bardzo doświadczony. Dlatego, firma Rheinmetall chciałaby rozszerzyć zakres współpracy z polskim sektorem obronnym, w szczególności z PGZ, to kwestia ciągu nadchodzących kilku lat. Chcemy inwestować pieniądze, zasoby i czas, w celu tworzenia produktów odpowiednich, by sprostać polskim potrzebom, ale także takich, które byłyby przeznaczone na rynki zagraniczne. Współpracę z firmą Bumar traktujemy jako sojusz strategiczny, który nie jest ograniczony wyłącznie do modernizacji Leopard 2PL, czy rynku polskiego.
Jak ocenia Pan kompetencje polskiego przemysłu, który ma przyjąć rolę partnera firmy Rheinmetall w projektach realizowanych w przyszłości?
Polski przemysł zbrojeniowy posiada długoletnie tradycje w zakresie doskonałości, a także wiele lat doświadczenia operacyjnego. Odnoszę się tutaj na przykład do firmy Bumar, polskiego centrum kompetencji w obszarze ciężkich pojazdów gąsienicowych. Możemy zwrócić także uwagę na firmę Rosomak, czyli dom dla platformy KTO Rosomak 8x8. W przyszłości będzie ona produkować także nowy pojazd 4x4, czy też działać jako centrum kompetencji w zakresie rozwiązań ochrony balistycznej. Inne przedsiębiorstwa, takie jak PCO, HSW, czy WZM Poznań, również oferują szeroki zakres kompetencji, który jest dla nas wysoce interesujący, jeżeli chodzi o realizację naszych projektów w przyszłości.
Bieżąca sytuacja polityczna wywołała znaczące zainteresowanie w zakresie regionalnych kwestii związanych z obronnością, nie tylko w środkowej Europie, ale także w Niemczech. Jakie szanse rozwojowe widzi Pan dla firmy Rheinmetall w Europie Środkowo-Wschodniej?
Zmiany geopolityczne na wschodzie Europy, a także nowe zagrożenia na Bliskim Wschodzie, faktycznie zmieniły podejście do wydatków obronnych, na przestrzeni ostatnich 24 miesięcy. Jesteśmy świadkami zwiększania wydatków, powstawania nowych projektów i programów. W szczególności, zwiększyły się wymogi w zakresie użycia na współczesnym polu walki nowych, wysoce mobilnych, dobrze chronionych czołgów podstawowych, przeznaczonych do działań konwencjonalnych i gotowych do szybkiego transportu. Potrzeba utrzymania równowagi sił, będącej podstawą stabilności i bezpieczeństwa narodowego, jest dziś ważniejsza, niż w trakcie ostatnich dekad.
Dziękuję za rozmowę.
Gość
Zakupiona modernizacja 2PL jest prototypem. Polska płaci więc firmie RLS za opracowanie prototypu który później RLS z powodzeniem będzie sprzedawać. Jedno okno zakupowe oznacza że RLS kupuje rozwiązania RDE czy Jenoptika dodaje 50% marży i sprzedaje Polsce. Do projektu budowy czołgu nowej generacji RLS nie został zaproszony, a producentem czołgów Leopard jest Krauss Maffei Wegmann. Opancerzenie w 2PL nie ma badań kwalifikacyjnych i nie jest nigdzie wdrożone. Eksport dla Bumaru został umiejętnie przemilczany. Produkcja amunicji dla Mesko po spełnieniu warunków niemieckich czyli nigdy. Partnerstwo strategiczne RLS zawiązał na spotkaniach z przedstawicielami IU chociaż nie jest stroną umowy na modernizację. Ale lobby buduje doskonale i pieniądze z polskiego budżetu też wyciąga doskonale.
Kamil
Czym różnią się wersję Leoparda 2NG, Leoparda 2 A7, Leoparda 2 A7+ i Leoparda 2 Revolution? Pogubiłem się już po prostu..
Lucek
Partnerstwo byłoby gdybyśmy z turkami modernizowali czołgi a tak będziemy przykręcać śrubki według ich schematu
Ron
Przynajmniej będą dobre czołgi bez wielokrotnych opóźnień.
dag
Z turkami ? chyba cie pogięło, chcesz dozbrajać i modernizować uzbrojenie państwa bandyckiego dash wpieranego i finansowanego przez turcję, morderców Ormian i Kurdów. wole jednak współprace z mocarstwem przemysłu pancernego jakim są Niemcy.
dropik
i myślisz że Turcy zrobią lepszy czołg niż Niemcy ? hehe , zabawne
Teodor
Polska jest dla Niemiec tylko rynkiem zbytu. Oczywiście współpraca z polskimi podmiotami w zakresie badań polega na zlecaniu tychże badań i patentowaniu ich jako niemieckie. Klient płaci, klient wymaga!
dropik
Równie dobrze można ująć to tak: Niemcy to dla Polski tylko rynek . Sprzedaliśmy tam więcej o 5mld $ w okresie I-VII 2015. Nawet gdyby było odwrotnie to i tak lepiej niż gdyby Polska była dla Niemiec tylko obszarem ziemie do przyłączenia do Rzeszy.
REMP
Polska musi się całkowicie uwolnić spod niemieckiej okupacji ekonomicznej!!! Dotyczy to także Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego. Nie możemy zawierać jakichkolwiek umów z „partnerem” dla którego jesteśmy odwiecznym wrogiem i celem do zniszczenia… Poza tym jestem przekonany, że Polska powinna produkować znacznie więcej sprzętu wojskowego zaprojektowanego przez Polskich Inżynierów. Byłoby to bardzo korzystne zarówno dla Polskich Sił Zbrojnych jak i ewentualnych kontraktów zagranicznych. W dodatku bardzo bym chciał, żeby BWP „Borsuk” był CAŁKOWICIE Polską konstrukcją i liczę, że Polskie Władze obejmą swym „patronatem” ten projekt.
Hammer
Musi nie musi ale na pewno nie uzależniać się od nikogo! A to oznacza albo nabycie licencji i klepanie u nas albo opracowanie własnego MBT co jest niestety raczej marzeniem
WojtekMat
"był CAŁKOWICIE Polską konstrukcją " Jedna z większych bredni wypisywanych na tym forum. Proszę pokazać jakikolwiek zaawansowany technicznie wóz bojowy (poza państwami które muszą próbować bo kupić nie mogą) , który jest całkowicie krajową konstrukcją i jest produkowany przez państwo o wielkości i potencjale porównywalnym z Polską?
RR
Zero konkretów. Równie dobrze tego wywiadu mogło by nie być. "Jesteśmy [RM] zainteresowani współpracą", która w dużej mierze jest sprzedażą. Nie wiadomo jednak czego i kiedy. OK. Trzeba czekać, rozmowy w toku a i tak na koniec okaże się, czy nas na to stać. Jest jednak jedna rzecz interesująca. Zdjęcie przedstawiające WIZUALIZACJĘ CZOŁGU LEOPARD 2PL. Niestety wieża odbiega od MBT Revoluton... Obawiam się, że to de facto Bieda Revolution... Od początku wiadomo, że pewnych rzeczy nie będzie. Mam obawy, że sam proces zamówienia, gdzie poszła najpierw kwota na czołg, a potem dopiero będzie opracowany pakiet (w domyśle bazujący na modułowych elementach MBT Revolution) jest patogenny. Dlaczego? Ano kiedy Bumar dostanie więcej kasy? Gdy włoży mniej w czołg. Czyli teraz opracują tańszy Bieda Revolution. Pancerz dodatkowy wieży? Tak, jest, a że cieńszy lub tańszy? Jesteśmy na plusie, itd... Obym się mylił.. No chyba, że MON wyspecyfikował, taką, a nie inną minimalną ochronę balistyczna (konkret), itd. O ile tak zrobił.
Jaksar
MBT Revolution to następująca po A7 daleko idąca wersja, z tego co czytałem wcześniej Leopard 2PL to ograniczona modernizacja czwórek do wersji 5a a więc słabszej od standardowych szóste czy siódemek. Zresztą M. Kara wymienił komponenty przeznaczone do wymiany. Revolution to kompleksowa modernizacja na którą obecne MON nie jest stać.
dropik
wręcz przeciwnie . wszak jest mowa o produkcji dm63,11 w Mesku. Zapewne nie będzie to transfer całej niezbednej technologii , ale to jest konkret. Całość wygląda bardzo ciekawie , ale jeszcze trzeba poczekać chwilę
Kamil
Jestem kompletnie zielony jeżeli chodzi o siły pancerne, ale czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć pewną rzecz? Otóż najpierw zaczynamy modernizację czołgów Leopard 2A4 ze względu na to, że po prostu tego wymagamy. Jest to dla mnie całkowicie zrozumiałe, ale czy oba typu czołgów po modernizacji będą identycznie wyposażone i będą posiadać jednakowe zdolności bojowe? Rozchodzi się np o to, że w Leopardzie 2A5 dokonano wymiany hydraulicznych mechanizmów sterowania na elektryczne. Wieża jest też cięższa ze względu na lepsze opancerzenie, czołg posiada kamerę umożliwiającą obserwację tego co dzieje się z tyłu.
Dzejson
Identyczne nie będą. Ale bardzo do siebie zbliżone. Według Rheinmetal i Bumaru Leo 2PL ma nieznacznie przewyższać Leo 2A5, coś pomiędzy A5 a A6, niestety bez zmiany działa na L/55 ale z przystosowaniem obecnego L/44 do strzelania wspomnianą amunicją DM11 i DM63, w szczególności DM63 powinien znacznie zwiększyć siłę ognia Leo 2PL. Ale jak będzie na prawdę, zobaczymy
gromek
nie mozna wyobrazic sobie lepszego partnera do wspolpracy przy modernizacji czolgow, niz firme ktora zrobila jeden z najlepszych czolgow XX wieku jakim jest leopard 2. swietna okazja by sie nauczyc czegos od prawdziwych fachowcow
Morfeusz
RM był tylko dostawcą niektórych komponentów - m.in. armaty. Integratorem in podstawowym wykonawcą było KMW (Krauss-Martel-Wegmann).
Krzysiek
Pytanie czy oni naprawdę chcą współpracować. Według mnie to trochę boją się Koreańskiej konkurencji na rynku europejskimi dlatego mieszają bo nie widzę konkretnych propozycji.
Sobieswał
Przecież to nie Rheinmetall zrobił Leoparda, tylko KMW.
fefe
A co oni się tak dobrze wypowiadają na temat BUMARU ?? Wystarczająco dużo agentów tam wysłali czy co . Powiem tak nie znam się, ale z tego co słyszę i widzę to HSW bije na głowę BUMAR
RR
Kurtuazja. Z drugiej strony niech Bumar buduje kompetencje i odbudowuje renomę. Wsparcie i kontrola RM daje nadzieję, że i w tym "łez padole" coś dobrego zacznie się dziać. Kibicuję, bo to w naszym, polskim interesie...
jurek
Jak się nie znasz to nie komentuj , chyba ze jesteś z HSW
olidf
Petro Poroszenko zapowiedział także, że w środę w Charkowie odbędzie się przekazanie armii ukraińskiej nowych typów uzbrojenia. Według niego, możliwości państwowego koncernu zbrojeniowego „Ukroboronprom” znacznie wzrosły dzięki cofnięciu w marcu br. przez Stany Zjednoczone ograniczeń na współpracę z ukraińską „zbrojeniówką”.
TankistaPL
Zero konkretów Lelum polelum bicie piany bez pokrycia. Nie dla Niemieckiego Rheinmetalla podobnie jak nie dla rosyjskiego T-90. W interesie Polski jest kooperacja z kimś spoza tej dwójki np. Koreańczykami -K2 Black Panther- i nie tylko MBT- nowy BWP Korzyści i dla armii i dla Polskiego Przemysłu Zbrojeniowego! Musimy być niezależni od naszych sąsiadów! Przykład Ukrainy dobitnie to potwierdza! Koreańczycy chętnie wejdą w kooperację. Użytkowanie przez nas ich 247 Leo nie powinno być wytyczną by iść z nimi na współpracę bo jeżeli tak mamy na to patrzeć to mamy najlepsze zaplecze by wejść we współpracę z Rosją;) Modernizujmy PT91 -stabilizacja-lepsza kostka-amunicja-starczy- bo mamy ku temu możliwości a nowe czołgi to dalsza przyszłość a co za tym idzie nic nie zrobienie lub ich pozbycie się jest tylko na rękę Moskwie. O Polskim BWP&WWB zapomnijmy!
Gosciu
Jak nie masz pojęcia o czym piszesz to lepiej siedz cicho i nie kompromituj się więcej. Jesli jestesmy w NATO to jaka wspolpraca z Rosja??? A PT91 to zmodernizowany T72 o ograniczonych mozliwosciach.
Zolnierz Generala Szarona
Niech Polska lepiej kupi od Izraela nisz drogi Niemiecki Grat
hiena
Na żadne z pytań nie została udzielona konkretna odpowiedz !!! "partnerstwo" ja rozumię inaczej ale może się nie znam...!!!
Marek
Jest odpowiedz konkretna - w kwestii ewentualnej modernizacji polskich A5 w przyszłości w grę wchodzi wymiana armaty na L55. W przypadku moderki A4 do Leo2PL to NIE wchodzi w grę.
Piotrek
Czy Leopard 2PL jest tym samym co Leopard2NG?
wewiór
Piotrek -niestety nie i nie będzie.
fggf
Taa partnerstwo...właśnie widać te partnerstwo w UE....
123
Masz cos do partnerstwa Patri Oy z Rosomak SA?
dropik
słusznie. My preferujemy teraz partnerstwo w stylu: 1. Nie wtrącajcie się w nasze sprawy 2. Przyślijcie tu swoje wojska
Fredo
Trzeba sie zwiazac z jakims silnie technologicznie partnerem ale na zasadach parterstwa a nie jako parias ktory bierze cos co mu oferuja.Swoja droga w firmie Reinmetall pracuje wielu Polakow ze starej ale i nowej emigracji.Dlatego wspolpraca z nia moze byc latwiejsza.
rcicho
A dlaczego modernizowane czołgi L2 a4 nie będą miały aktywnego systemu ochrony?
Gen65
Będą miały to co MON chce, a tego nie chce...
123
Bo nie ma $?