Reklama

Siły zbrojne

Republika Cypru otrzymuje pierwszy w historii pełnomorski patrolowiec

Pierwszy pełnomorski patrolowiec cypryjskiej marynarki wojennej „Commodore Andreas Ioannides” (P61). www.mod.gov.cy
Pierwszy pełnomorski patrolowiec cypryjskiej marynarki wojennej „Commodore Andreas Ioannides” (P61). www.mod.gov.cy

Cypryjska marynarka wojenna uroczyście wprowadziła do służby swój pierwszy, pełnomorski okręt patrolowy „Commodore Andreas Ioannides” (P61), który ma chronić cypryjską wyłączną strefę ekonomiczną jak również pomóc w zwalczaniu przemytu i nielegalnej imigracji.

Ceremonia wprowadzenia nowego patrolowca została zorganizowana 15 stycznia br. w bazie morskiej Evangelos Florakis w południowym Cyprze. Jest to pierwszy okręt tego rodzaju w historii Republiki Cypru i ze względu na wagę tego wydarzenia wziął w nim udział cypryjski prezydent Nikos Anastasiadis oraz minister obrony Christopher Fokaidis.

Uroczystość przyjęcia do służby pełnomorskiego patrolowca cypryjskiej marynarki wojennej „Commodore Andreas Ioannides” (P61). www.mod.gov.cy

Patrolowiec został zbudowany w izraelskiej stoczni Israel Shipyards Ltd w Zatoce Hajfy w ramach kontraktu wartego 44 miliony dolarów podpisanego pomiędzy rządem Syrii i Izraelu w grudniu 2015 r. Umowa przewidywała opcję zwiększenia zamówienia o kolejną jednostkę tego typu. W rzeczywistości cypryjski minister obrony poinformował, że planuje zamówienie jeszcze dwóch patrolowców, ale oferty na te jednostki są oddzielnie rozpatrywane.

Budowa „Commodore Andreas Ioannides” trwała tak naprawdę niecałe dwa lata, ponieważ gotowy już okręt po próbach morskich przybył do portu Larnaka 2 stycznia 2018 r. Było to możliwe, ponieważ Izraelczycy projektując patrolowiec oparli się na sprawdzonym już projekcie szybkich okrętów rakietowych typu Saar 4,5. Powstała jednostka o długości 62 m, wyporności 420 ton i poruszająca się z prędkością 32 w. Standardowa załoga liczy 30 osób, ale przewidziano również miejsce dla zaokrętowania komandosów oraz grup abordażowo – inspekcyjnych.

Jak na razie głównym uzbrojeniem nowego patrolowca są dwie stabilizowane, zdalnie sterowane armaty kalibru 23 mm Rafael Typhoon zintegrowane z dwiema głowicami optoelektronicznymi Rafael TopLite. Coraz głośniej mówi się jednak o zamontowaniu na okręcie opracowanego przez izraelski koncern Rafale systemu rakietowego MLS-NLOS (octuple missile launching system) pozwalającego na wystrzelenie ośmiu rakiet kierowanych Spike-NLOS. Na pokładzie patrolowca są dodatkowo przenoszone dwie motorowe łodzie sztywnodenne klasy RIB (rigid inflatable boats), które mają być wykorzystywane do prowadzenia operacji abordażowo – inspekcyjnych.

Pierwszy pełnomorski patrolowiec cypryjskiej marynarki wojennej „Commodore Andreas Ioannides” (P61). www.mod.gov.cy

Marynarka wojenna i Cypr jako państwo ma jeszcze skuteczniej pomagać w zwalczaniu nowych rodzajów zagrożeń, takich jak terroryzm i nielegalny handel bronią, przyczyniać się do promowania bezpieczeństwa morskiego i energetycznego we wschodniej części Morza Śródziemnego, we współpracy z naszymi partnerami i przyjaznymi sąsiadami oraz odgrywać kluczową rolę jako centrum operacji humanitarnych i misji ratunkowych

Prezydent Cypru Nikos Anastasiadis

Anastasiadis podkreślił też, że już obecnie cypryjski rząd przeznacza na wydatki obronne 1,92%PKB, aby w ciągu najbliższych lat osiągnąć 2% PKB. Jednocześnie zaznaczył, że prace nad zwiększeniem bezpieczeństwa nie byłyby możliwe, gdyby nie pomoc zaprzyjaźnionych państw – w tym przede wszystkim Grecji. To m.in. właśnie w greckich szkołach wojskowych szkolą się żołnierze i marynarze służący w cypryjskich siłach zbrojnych i Gwardii Narodowej.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. Rain Harper

    23 mm? No proszę.

    1. Marek L.

      Absolutnie NIE jestem pewien, że akurat kaliber tych automatycznych działek jest podany prawidłowo. (Czyli, sowiecki kaliber 23 mm.).... Standardowa morska instalacja Rafaela tego typu, to obejmuje działka automatyczne kalibru 25 mm, względnie podobne, nieco cięższe działka, wtedy kalibru 30 mm.

  2. koko

    Panie Maksymilianie, uprzejmie proszę o źródło tej informacji.

  3. dim

    Nazwa okrętu, przetłumaczona na polski (a nie język trzeci...), brzmi \"Admirał M.W. A.Joannidis\" a Izraelczycy informują o zamówienie łącznie czterech takich.

  4. kmq

    \"w ramach kontraktu wartego 44 miliony dolarów podpisanego pomiędzy rządem Syrii\" [??????] \"i Izraelu w grudniu 2015 r.\"

    1. Zbys

      Bo Izrael planuje przejac Cypr wraz z przejeciem Syrii. I to ma sens.

Reklama