Reklama

Siły zbrojne

Rekordowy strzał HIMARS

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Nowy pocisk GMLRS-ER przeznaczony dla wyrzutni rakietowych HIMARS osiągnął rekordową odległość 150 km. Tego rodzaju rakiety Polska zamierza zakupić w programie artylerii rakietowej Homar-A.

Reklama

Koncern Lockheed Martin poinformował o przeprowadzeniu testu rakiety GMLRS-ER, która osiągnęła odległość 150 km. To najwyższy do tej pory dystans, jaki pokonał tego typu pocisk i zarazem spełnienie wymagania programu.

Reklama

Test przeprowadzono na amerykańskim poligonie White Sands. Według Lockheed Martin zmodernizowany pocisk osiągnął zakładane parametry dotyczące celności i trajektorii lotu oraz integracji z systemem HIMARS.

Czytaj też

Przeprowadzona próba jest krokiem w kierunku wprowadzenia tych pocisków do produkcji, co może mieć miejsce już w roku fiskalnym 2024, zaczynającym się 1 października. Wdrożenie tych rakiet będzie znaczącym wzmocnieniem zdolności bojowych pododdziałów wyrzutni HIMARS i MLRS.

Reklama

Do tej pory mogły one razić cele na dystansach ponad 85 km (zasięg ognia standardowych wersji GMLRS, stanowiących podstawową amunicję) jedynie z użyciem rakiet taktycznych ATACMS o donośności ponad 300 km. Tych jednak jest dużo mniej (zbudowano ich mniej niż 5 tys.) i nie są dostępne dla wszystkich użytkowników MLRS/HIMARS. O ich dostawę od dawna zabiega na przykład Ukraina, ale ATACMS nie kupowały też np. Wielka Brytania, Niemcy czy Francja, choć wszystkie te państwa mają system GMLRS.

Czytaj też

Ponadto, w jednym kontenerze startowym można umieścić sześć rakiet GMLRS lub jedną ATACMS (w przyszłości dwie PrSM), pociski GMLRS są też wielokrotnie tańsze od ATACMS. Przypomnijmy, że lżejsza wyrzutnia HIMARS na podwoziu kołowym przenosi jeden kontener startowy, cięższa M270A1/A2 MLRS – dwa kontenery startowe z rakietami.

Pociski GMLRS-ER są planowane do zakupu przez Polskę w programie Homar-A (obejmującym zakup do 486 wyrzutni HIMARS). Zgoda wydana w trybie FMS dotyczy ponad 3 tys. takich rakiet. Na ich zakup decydują się też inni obecni i przyszli użytkownicy MLRS oraz HIMARS, w tym Litwa, Estonia, Włochy, Wielka Brytania czy Australia.

Dodajmy, że zwiększenie zasięgu ognia to nie jedyny kierunek rozwoju zdolności pocisków GMLRS. Jak wiemy, dziś są one kierowane za pomocą systemu INS/GPS i mają do dyspozycji ładunki odłamkowo-burzące (Unitary) lub przeznaczone do rażenia celów powierzchniowych za pomocą ok. 180 tys. prefragmentowanych odłamków (wolframowych kulek – Alternative Warhead). Pentagon planuje wprowadzenie nowej głowicy Enhanced Alternative Warhead o zwiększonych możliwościach rażenia celów opancerzonych (tak aby w pełni zastąpić głowice kasetowe, w miejsce których do produkcji trafiły GMLRS AW) oraz głowice z nowym systemem naprowadzania.

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

  1. Orel

    Fajnie by było jeszcze nabyć licencję na produkcje (dla siebie i w amerykańskim łańcuchu dostaw), PrSM już można nabyć z półki ale GMLRS i GMLRS-ER już są kluczowe

    1. Golf

      Ależ my nie mamy zadnej licencji na produkcję w Polsce rakiet GMLRS !! Żadnej !! Były rozmowy z Koreańczykami w sprawie produkcji w Polsce koreańskich odpowiedników rakiet GMLRS...a nie wiem czy zakończyły się sukcesem !?

  2. Extern.

    Ciekawe jak technicznie osiągnięto aż takie zwiększenie sprawności bez zmiany proporcji rakiety Przecież to prawie dwa razy tyle. Mam nadzieje że nie kosztem ciężaru głowicy bojowej. Ruskie Tornado-S lata co prawda chyba trochę nawet dalej, ale to i sporo większy kaliber i rakieta znacznie dłuższa.

    1. Al.S.

      Proporcji nie trzeba zmieniać, wystarczy wymienić silnik na nowy. Nie mam danych, ale takie zwiększenie zasięgu mogło tylko spowodować zastosowanie silnika dwu-impulsowego na ulepszone paliwo HTPB o impulsie właściwym ponad 250 sek. Zastosowanie silnika dwuimpulsowego ma tą zaletę, że po wyjściu z gęstych warstw atmosfery pocisk jest wciąż napędzany "sustainerem", podczas gdy silnik monoimpulsowy przestaje działać krótko po starcie i rakieta leci dalej wyłącznie dzięki sile inercji. Impuls właściwy też wpływa na zasięg- pamiętaj że w Równaniu Ciołkowskiego jest mnożony aż przez 10 (G =9,8), a różnica mas przed i po wypaleniu to tylko wyciągnięty z ich ilorazu logarytm naturalny.

    2. Wuc Naczelny

      Oczywiścei że kosztem głowicy bojowej, i co z tego. np zamiast 92kg zrboią 25kg i będzie jak grad, tylko keirowany gps. Z głowicą o masie jak 25 javelinów.

    3. Davien3

      @AIS zmieniono wymiary bo do kontenera wchodzi nie 6 a jedynie 4 pociski GMLRS_ER A silniki wieloimpulsowe sa stosowane w uzbrojeniu od dawna

  3. Sybilla

    Polska zamówiła magiczne 3000 rakiet i aż 500 wyrzutni, a to jest TYLKO jedna salwa 500 Himars. Powtarzam by to dotarło! JEDNA salwa! A potem co? Będziemy prosił USA o dostawę? Wartość Himars to nie ilość wyrzutni ale ilość rakiet. Przy 120 wyrzutniach i 3000 rakietach mamy astronomiczne 4 salwy. Efekt taki sam jak przy 500 wyrzutniach. Ukraina ma ok. 30 Himars i USA mają problem z dostarczeniem odpowiedniej ilości do nich rakiet. A Polska chce aż 500 wyrzutni oprócz kilkaset Chunmoo! Po co?

    1. mick8791

      I po kiego grzyba piszesz bzdury (zresztą jak zwykle)? Po pierwsze Polska nie kupiła, a podpisała umowę ramową (a to zasadnicza różnica) na zakup DO 486 wyrzutni (a nie 500)! Ta umowa nie obejmuje amunicji ani jakichkolwiek wozów towarzyszących, bo te elementy będą przedmiotem kolejnych umów! Tym bardziej, że planowane jest pozyskanie technologii wybranego pocisku rakietowego, który ma być produkowany w Polsce. Wartość Himars to i ilość wyrzutni i ilość rakiet. A USA nie mają problemu żeby dostarczać UA pociski tylko w swoim stylu robią to metoda kropelkową żeby ten konflikt trwał i wykrwawił Rosję. USA niekoniecznie zależy na tym żeby on się szybko zakończył, bo ruscy zachowaliby zbyt duży potencjał militarny. To jest dziewczynko polityka, a nie altruizm!

    2. Wuc Naczelny

      Już raczej 3000 kontenerów z rakietami.. Dześciopaków.

    3. Pucin:)

      @mick8791 - a skąd wiesz czy nie zastosują tego wobec RP????? cytat - "To jest dziewczynko polityka, a nie altruizm!" wizyta Jana Karskiego w USA i rozmowa Rooseveltem >>>> mówi Ci coś!!!! :0 Czyzby Polak głu......... przed szkodą i po szkodzie!!!!! ;)

  4. Pucin:)

    cz. II - Nie no rewelacja ruskie ich położyli w naprowadzaniu systemem INS/GPS - pudło za każdym razem!!!!! Rozrzut to promień 50 m czyli 100 m poza celem!!!!! A głowica słabiutka!!!!! Oj, słabiutka!!!!! I my to kupujemy!!! Australia jak usłyszała o pudłach pocisków ppk Javelin na UA (18-20% nie trafiło w cel) to zagroziła zerwaniem kontraktu jak nie dostaną w tej samej cenie najnowszych ppk - MILMAG - pt. Najnowsza wersja ppk Javelin dla Australii - 08.03.2023r.. HA, HA, HA!!!!! :)

    1. Rusmongol

      Uważasz że złym wynikiem jest rozwalenie 8 czołgów 10 rakietami ppk? Każdy normalnie marzy o takim wyniku 😁

    2. Anty 50 C-cali

      I MY KUPUJEMY 'też" z Korei, BO ruskie nie położyli wsio z odpalonych sztormu/ skalpów!!! Oj zobaczymy czy "słabiutkie " TRZY które przedarły się SPOWODUJĄ ZMNIEJSZENIE ODPALEŃ Kalibrów. Tego criuse russkiego. JAK NOSICIEL (NIET)WYLIŻE SIĘ mimo rozrzutu. W suchym doku na bezpiecznym !!!! ! zapleczu Sewastopola

    3. user_1049282

      Pucin nie wymyślaj NLAV czy Javelin mają ten sam problem akumulatory I wymagaja servisovania. U NLAW 50% czyli co drugi działa. Tak pisza I Ukr I rus. Po prostu jak zrobic I czym servis techniczny na froncie.

  5. Pucin:)

    cz. I - cytat - "Dodajmy, że zwiększenie zasięgu ognia to nie jedyny kierunek rozwoju zdolności pocisków GMLRS. Jak wiemy, dziś są one kierowane za pomocą systemu INS/GPS i mają do dyspozycji ładunki odłamkowo-burzące (Unitary) lub przeznaczone do rażenia celów powierzchniowych za pomocą ok. 180 tys. prefragmentowanych odłamków (wolframowych kulek – Alternative Warhead). Pentagon planuje wprowadzenie nowej głowicy Enhanced Alternative Warhead o zwiększonych możliwościach rażenia celów opancerzonych (tak aby w pełni zastąpić głowice kasetowe, w miejsce których do produkcji trafiły GMLRS AW) oraz głowice z nowym systemem naprowadzania." >>>> cz. II dalej.

  6. user_1049282

    Ja wam gratuluję optymizmu. Jak wam ruscy skrzywią GPS to traficie w stadion. Do tego koszt jeden Ukr wojskowy powiedział że koszt paczki Himarsòw to 900 rakiet do Grada. Ciekawe czy to prawda.

    1. Czytelnik D24

      Pytanie czy te 900 Gradów trafi precyzyjnie w 6 wyznaczonych celów ;-) Idę o zakład że będzie trafione wszystko tylko nie to co trzeba.

    2. majorkom

      @user_1049282 Gratuluję wiary w ruski badziew tawariszcz User. Jak ruscy "skrzywią" GPS, to efekt będzie taki jak ostatnio w Sewastopolu.

    3. C_P_J

      relacja koszt/efekt jest jak sie wydaje porównywalna....

  7. DBA

    No i wyjaśnia się po co to Polsce 400 Himarsów. Przy zasięgu 150 km w całym obwodzie królewieckim i na zach Białorusi nie zostanie cały żaden most, mostek czy nawet przepust o stacjonarnych magazynach, wezłach łacznosci czy logistyce ruscy moga zapomnieć. No i amunicja dla naszych znafców ( czy jej brak) - zakup 3000 GMLRS-ER w USA i produkcja w Polsce GMLRS o zasięgu podstawowym rozwiązuja problem intensywności ostrzału

    1. PszemcioPL

      @DBA Powinniśmy zabiegać o produkcję w PL też GMLRS-ER lub na to byśmy mogli GMLRS sami odpicować i mieć większe zasięgi :P

    2. Franek Dolas

      No tak ale trole już chciały zakupić dziesiątki tysięcy rakiet do nie wyprodukowanych jeszcze wyrzutni. Przy okazji pisali na ile to salw starczą nam zakupione rakiety pokazując przysłowiowo, że nawet potrafią liczyć do dziesięciu. I na tym ich intelektualne możliwości się kończą.

    3. Davien3

      @DBA a to juz kupili licencję na GMLRS czy znowu to tylko twoje marzenia?

  8. Truck

    Chyba jednak Homar-A a nie Homar-K