Reklama

Siły zbrojne

Rekonwersja, czyli jak wykorzystać wiedzę i doświadczenie byłych mundurowych

Fot. Mariusz Urbaniak
Fot. Mariusz Urbaniak

W tym roku Defence24 Day, największa w Polsce konferencja poświęcona bezpieczeństwu militarnemu, organizowany jest w dwudniowej formule.  Drugi dzień, za sprawą międzynarodowej konferencji SOFEAST (Special Operations Forces East) poświęcony będzie głównie siłom operacji specjalnych. Jednym z tematów poruszanych w trakcie tego wydarzenia będzie również rekonwersja byłych żołnierzy i funkcjonariuszy.

O rekonwersji i projekcie Rekrut24 rozmawiamy z Mariuszem „Mańkiem” Urbaniakiem, dyrektorem generalnym Rekrut24, byłym operatorem JW Grom (21 lat czynnej służby w wojsku, w tym 13 w Gromie), odznaczonym w 2013 roku przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego.

Mateusz Multarzyński Defence24: Mieliśmy okazję poznać się w trakcie SOFmed Poland 2018 zorganizowanej w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie, której byłeś jednym z inicjatorów. Wtedy byłeś jeszcze w czynnej służbie, czy myślałeś już o tym co będziesz robił „pod drugiej stronie muru”? Planowałeś swoją przyszłość w cywilu?

Mariusz „Maniek” Urbaniak: Tak już wtedy miałem zarys tego co chcę robić, jak odejdę z GROMu. Już wtedy patrzyłem na rynek i widziałem tam swoje miejsce. Wiedziałem, że nie będzie to łatwe, ale wiedziałem też, że kompetencje jakie mam, zresztą nie tylko ja, ale i inni mundurowi pomogą mi w realizacji planów już poza jednostką. 

D24: A skąd pomysł, aby zając się tematem rekonwersji byłych żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek/służb specjalnych?

MU: Bo szkoda zmarnować taki potencjał. Państwo wydało ogromne środki na szkolenie żołnierza czy funkcjonariusza sił specjalnych. Nie jesteśmy już w służbie, ale w inny sposób możemy jeszcze „oddać” to co w nas zainwestowano. Tak dzieje się w wielu krajach na świecie, że byli „specjalsi” realizują się będąc na emeryturze a jednocześnie wspomagają swój kraj w różnych aspektach. 

image
Fot. Mariusz Urbaniak

 

D24: Obecnie w Polsce nie ma rozwiązań systemowych w zakresie wykorzystania odchodzących ze służby specjalistów z dużą wiedzą i doświadczeniem, w których szkolenie zainwestowaliśmy jako podatnicy spore sumy pieniędzy. Jak dużo przez to tracimy jako państwo?

MU: Jak dużo to nie wiem. Ale wiem, ile może zyskać jeszcze państwo. Przecież tej wiedzy czy umiejętności jaką posiadają chociażby byli operatorzy jednostek specjalnych nie można zdobyć na rynku cywilnym. To są wyjątkowe umiejętności, wyjątkowa wiedza, która powinna i zapewne będzie spożytkowana we właściwy sposób. Przecież z reguły chłopaki odchodzą na emeryturę w wieku ok 40-45 lat a to jest wiek pozwalający jeszcze na wiele lat pracy na rynku cywilnym. Chciałbym zaznaczyć, bo słyszałem opinie, że powinniśmy w takim razie pozostać w służbie, bo 45 lat to przecież młody jeszcze człowiek. Tak, ale nie w jednostkach specjalnych. Na całym świecie jest to wiek, gdzie operatorzy odchodzą, po wielu latach ciężkiej służby przechodzą na emeryturę.  

D24: Czy są jakieś wzorce rozwiązań, które warto by przenieść na polski grunt?

MU: Tak, w wielu krajach byli żołnierze/ funkcjonariusze tzw. SOF zatrudniani są w organizacjach rządowych lub samorządowych. I właśnie tam doradzają i przekazują swoją wiedzę. Poza tym wiele prywatnych firm z sektora bezpieczeństwa zatrudnia byłych operatorów, choć u nas w kraju to też już jest praktykowane.  Chcielibyśmy w naszym kraju pomyśleć o systemowych rozwiązaniach. Pracujemy nad tym i już w drugiej połowie roku przedstawimy swoje propozycje. 

image
Fot. Mariusz Urbaniak

 

D24: Rekonwersja to na tyle istotny temat, że znalazł on swoje miejsce także w trakcie konferencji SOFEAST organizowanej przez Defence24. Jaki zagadnieniach związane z rekonwersją będą poruszane w jej trakcie?

MU: Tak podczas konferencji SOFEAST będzie panel poświęcony rekonwersji. Oprócz mnie zaproszono prezesa firmy, który od wielu lat współpracuje w ramach swojej firmy z byłymi żołnierzami wojsk specjalnych, byłego dowódcę DKWS, weterana Amerykańskich Sił specjalnych.
Jak widzisz będą to specjaliści, każdy w swojej dziedzinie jest ekspertem. Będziemy dyskutować o rozwiązaniach oraz w jaki sposób wykorzystać potencjał nie tylko specjalsów ale całej rzeszy emerytów mundurowych. Gdzie widzi rynek takich ludzi i jak się do tego powinny przygotować obie strony.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze