Siły zbrojne

Raptory w Katarze. Sygnał dla Iranu

Fot. USAF
Fot. USAF

12 amerykańskich myśliwców 5. generacji F-22A Raptor po raz pierwszy w historii stacjonuje w Katarze. Maszyny pojawiły się w bazie lotniczej Al Udeid w odpowiedzi na zwiększenie napięcia w regionie, związanego z zestrzeleniem przez Iran bezzałogowca RQ-4 Global Hawk.

Myśliwce 5. generacji, należące do 149th Fighter Squadron ze składu 192nd Fighter Wing lotnictwa Gwardii Narodowej Wirginii, przyleciały 27 czerwca do Al Udeid w Katarze z bazy Moron w Hiszpanii, gdzie dotarły 25-26 czerwca w towarzystwie samolotów do tankowania w powietrzu.

Baza Al Udeid jest jedną z najważniejszych amerykańskich baz lotniczych na Bliskim Wschodzie. Operuje z niej większość samolotów-tankowców USAF wykorzystywanych podczas działań w tym rejonie oraz około stu samolotów bojowych z różnych krajów, operujących nad Syrią i Irakiem.

Ostatnio, gdy F-22 były obecne w tej części świata, były to maszyny z 94th Fighter Squadron (podobnie jak 149th Fighter Squadron stacjonującej na stałe w bazie lotniczej Langley-Eustis). Samoloty zakończyły dyżury nad Syrią w listopadzie 2018 roku, po wykonaniu 590 misji bojowych z bazy Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ich głównym zadaniem było odstraszanie syryjskich i rosyjskich maszyn. Obecnie F-22 stanowią amerykańską demonstrację siły wobec Iranu, a ich pojawienie zbiegło się z zestrzeleniem amerykańskiego bezzałogowca dalekiego zasięgu RQ-4 Global Hawk.

Komentarze (8)

 1. R

  A dlaczego nie wyslono cudownych F-35?

  1. JW

   Po prostu dlatego, że od 15 kwietnia w bazie Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich stacjonują już myśliwce F-35A należące do 388. i 419. Skrzydła US Air Force z bazy Hill.

 2. czytelnik

  Mam pytanie. Czy ktoś wie co z Raptorami uszkodzonymi ( zniszczonymi?) w bazie w USA w czasie huraganu?

  1. JW

   W czasie sztormu ucierpaialo 17 z 55 Raptorów przebywających w bazie Tyndall. Zostały szybko naprawione i ostatnie trzy F-22 opuściły bazę 16 listopada 2018r. "Tyndall airmen were able to fly out just 38 of the 55 Raptors prior to the storm. The remaining 17 jets -- nearly a tenth of all F-22s -- rode out the wind and rains in hangars. Some suffered damage. Airmen quickly repaired many of the jets. Official photos depicted small numbers of F-22 departing Tyndall on Oct. 21 and 24, 2018. The last three F-22s left Tyndall on Nov. 16, 2018."

  2. Czytelnik

   Dziękuję

 3. Charlie

  te Raptory to osłona dla B 52 ?

 4. Matt

  Były też w Warszawie w zeszłym roku!

 5. mobilny

  Jeny na ten tkwiacy w XXw Iran Raptory wysyłają. Jeszcze im padają po drodze te cuda. Ależ oni sie ich boją

  1. Davien

   Mobilny jak padaja to jakim cudem wszystkie 12 doleciało bez przeszkód do al Udeid ?? Pisałem juz panu że Sputnik to nie ejst zródło informacji ale wręcz przeciwnie:)

 6. Obywatel

  Idealny cel dla broni strategicznej, która chce użyć Iran w przypadku agresji że strony Amerykanów.

  1. Davien

   Panie obywatel, tyle ze zapomniał pan że USA ma tej broni kilkaset razy więcej niz Iran i po czyms takim to Iran wróciłby do epoki kamienia łupanego.

 7. Rzyt

  Też ma cel holowany i flary jak global Hawk? Idealny na talibów, ale czy na S 125 m jest wystarczający?

  1. ale jaja

   niema celu holowanego po za tym to nie na SAMy tylko na samolioty

 8. fan_club_Daviena

  Dowództwo US Air Force (wojsk lotniczych Stanów Zjednoczonych Ameryki), przebazowało, po raz pierwszy w historii, samoloty wielozadaniowe samoloty bojowe F-22A Raptor do Kataru. Jak donosi portal The Aviaitionist, do Azji wysłano 12 F-22A ze składu 149th Fighter Squadron (eskadry myśliwskiej) 192nd Fighter Wing (Skrzydła Myśliwskiego) Gwardii Narodowej Wirginii, stacjonujących w Joint Base Langley-Eustis. 25 i 26 czerwca Raptory wylądowały w bazie Moron w Hiszpanii, skąd wyruszyły na Bliski Wschód, w asyście co najmniej 4 tankowców KC-10 i jednego KC-135. W sobotę zdolnych do lotu było tylko 9 F-22A. Dwa inne wróciły do bazy po starcie, a trzeci w ogóle nie wzbił się w powietrze. Raptory wylądowały w bazie Al Udeid 27 czerwca. --- jak tak będzie to żaden na misję nie wyruszy :-)

  1. Navigator

   Nikt nie dał kasy dla F22 na MLU

  2. Marcin

   To bardzo odważna decyzja USAF , a pomyślec że są osoby uważające te cud maszyny za najlepsze myśliwce na świecie , nie rozumiem ich zupełnie.

  3. JW

   Cytat: "12 amerykańskich myśliwców 5. generacji F-22A Raptor po raz pierwszy w historii stacjonuje w Katarze. ". To w końcu ile ich jest w bazie w Katarze? Co ciekawe USAF wszystko trzyma w tajemnicy to jakim cudem ktoś twierdzi, że doleciało tylko 9 z 12 wyslanych? TNI twierdzi że będący na miejscu w Katarze fotografowie naliczyli 12 maszyn F-22.