Reklama

Siły zbrojne

Raptory na straży Bliskiego Wschodu przeciwko Rosji

Jeden z samolotów F-22 biorących udział w operacji Inherent Resolve w Syrii (zdjęcie z 29 sierpnia 2017 r.). Fot. USAF

Siły Powietrzne USA wysłały samoloty F-22 Raptor na Bliski Wschód w celu pokazu siły- by ostrzec Rosję przed podejmowaniem niebezpiecznych działań w tym regionie – Informuje U.S. Central Command.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W wyniku niebezpiecznych manewrów rosyjskich samolotów na Bliskim Wschodzie w szczególności nad Syrią, gdzie rosyjskie lotnictwo jest bardzo aktywne, USAF postanowiło rozmieścić swoje „symboliczne" samoloty F-22 Raptor. Samoloty zostały przeniesione na początku czerwca, wcześniej stacjonowały w Europie i zostały przeniesione do strefy odpowiedzialności CENTCOM. Raptory pochodzą z 94. Eskadry Myśliwskiej z Bazy Sił Powietrznych Langley w Wirginii. Na razie nie jest wiadome ile F-22 zostało rozmieszczonych na Bliskim Wschodzie.

Czytaj też

W udostępnionych materiałach w mediach społecznościowych widać co najmniej dwa F-22 lądujące i lecące obok dwóch samolotów F-16C Viper, które przenoszą pociski AIM-120AMRAAM, AIM-9X Sidewinder, bomby GBU-39/B i JDAM. Z analizy portalu The Drive wynika, że Raptory znajdują się obecnie w bazie lotniczej Muwaffaq Salti w Jordanii. Baza ta jest głównym węzłem operacji powietrznych USA w regionie, zwłaszcza dla operacji w sąsiedniej Syrii, i została rozbudowana w ostatnich latach.

Reklama

W ostatnich miesiącach amerykańscy urzędnicy byli zaniepokojeni dużą liczbą przypadków,agresywnych manewrów rosyjskich maszyn zbierających istotne informacje wywiadowcze w pobliżu amerykańskich samolotów i baz USA na Bliskim Wschodzie, takich jak Al Tanf. Niebezpieczne przeloty wokół amerykańskich samolotów czy baz jak opisują władzę USA wyglądały tak, jakby samoloty rosyjskie zamierzały walczyć. Dlatego zdecydowano się na rozmieszczenie Raptorów. W kwietniu tego roku Siły Powietrzne USA odtajniły dwa nagrania wideo, które pokazywały niebezpieczne przechwycenia przez rosyjskie Su-35. Na pierwszym nagraniu z 2 kwietnia rosyjski Su-35 przeprowadził "niebezpieczne przechwycenie" amerykańskiego F-16 Fighting Falcon, który działał w przestrzeni powietrznej kontrolowanej przez koalicję nad Syrią. Na drugim z nagrań wideo, pochodzącym z 18 kwietnia, rosyjski samolot Su-35 wykonywał misję przechwytywania, i zbliżył się na odległość 600 metrów do niezidentyfikowanego samolotu amerykańskiego.

Czytaj też

Gen. broni Alexus Grynkewich, dowódca Centralnych Sił Powietrznych (Air Forces Central- AFCENT) zwracał uwagę, ze tego typu akcje mają miejsce od 2019 roku, a ich nasilenie nastąpiło w marcu bieżącego roku, od tego czasu obserwuje się niebezpieczne działania ze strony rosyjskich pilotów w przestrzeni powietrznej nad Syrią, które łamią wypracowane zasady działania w przestani powietrznej. Dlatego e działania tego rodzaju mogą prowadzić do eskalacji. W maju USA oskarżyły Rosję o 85 naruszeń protokołów od 1 marca. Spośród nich 26 to zbrojne przeloty. Z kolei Rosja oskarża amerykańskich pilotów o naruszanie porozumień, które oddzielają przestrzeń powietrzną Syrii. Generał Grynkewich przytoczył także niebezpieczny przykład z marca, kiedy rosyjski myśliwiec Su-27 doprowadził do zniszczenia amerykańskiego drona MQ-9 Reaper nad Morzem Czarnym. Był to bardzo niebezpieczny incydent, który groził eskalacją i tak napiętej sytuacji między oboma państwami. Pokazał też do czego w swych prowokacjach mogą posunąć się Rosjanie . Co ciekawe, rosyjscy piloci zostali potem nagrodzeni medalami przez rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu. Pokazuje to, że Rosjanie nie liczą się z życiem ludzkim – pilot rosyjski mógł przecież zginąć w wyniku niebezpiecznego incydentu – ale też, że Rosja nagradza za eskalowanie napięcia.

Czytaj też

F-22 latały już nad Syrią, a głównym ich celem była walka z ISIS. Stany Zjednoczone rozmieściły także swoje F-22 Raptor wzdłuż wschodniej flanki NATO, aby przeciwdziałać agresywnym działaniom rosyjskiego lotnictwa. W kwietniu USA wysłały 12 F-22 Raptor do polskiej bazy lotniczej w Powidzu, aby chronić wschodnią flankę NATO. Następnie w maju samoloty F-22 Sił Powietrznych USA zostały wysłane do Estonii w celu wsparcia trwającej operacji NATO Air Policing.

Czytaj też

F-22 Raptor to myśliwiec 5. generacji, pierwsza w historii maszyna tej klasy używana bojowo. Cechuje się zaawansowanymi sensorami i uzbrojeniem (może przenosić m.in. do ośmiu kierowanych pocisków powietrze-powietrze średniego zasięgu w wewnętrznych komorach uzbrojenia), ale też naddźwiękową prędkością przelotową bez użycia dopalacza (supercruise). Myśliwiec powstał z uwzględnieniem technologii stealth. Konstruktorem F-22 jest firma Lockheed Martin, która produkowała te maszyny do 2011 r. Z uwagi na wykorzystanie wielu tajnych technologii o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa USA, F-22 nie sprzedano żadnemu innemu państwu, choć o pozwolenie na eksport ubiegała się m.in. Japonia. Produkcja F-22 zakończyła się na 180 maszynach.

Czytaj też

Samolot F-22 brał udział w zestrzeleniu chińskiego balonu, który latał nad USA w lutym bieżącego roku. Aerostat ten był pierwszym statkiem powietrznym zestrzelonym przez Raptora w warunkach bojowych. Choć F-22 pierwotnie powstał jako czystej krwi myśliwiec przechwytujący, maszyny te niszczyły też cele naziemne, m.in. w konfliktach w Iraku i Afganistanie. Uczestniczyły również w operacji przeciwko Grupie Wagnera nad Syrią w 2018 r.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

 1. Admirał Gawrona

  Syria to ten kraj gdzie amerykanie nieproszeni kradną ropę. Tak dla przypomnienia.

 2. ostatni

  Davien (lub inni techniczni) - kto by wygral F22 czy F35?

  1. Monkey

   @ostatni: Raczej nie będą mieć możliwości walki ze sobą. Pytanie na tym forum raczej retoryczne. Ale zapewne USAF jakieś porównania czy testy przeprowadziły. Sam jestem ciekawy😃

  2. Czytelnik D24

   Zrobiono takie ćwiczenia w Norwegii i podobno wygrały F-35 ze względu na bardziej zaawansowane sensory i możliwośc wymiany danych między sobą.

  3. ostatni

   No walki raczej nie bedzie - ale kto wie - teaoertcznie - np Singapur gdyby przestal byc neutraly i dolaczyl do Chin, ALbo po zakupie Arabia Saudyjska pokucila sie z Izeaem np. Kilka mozliwosci oczywiscie teaoeretcznie/

 3. Sorien

  Nie znam się ale się wypowiem. F-22 to samolot przewagi powietrznej f-35 wielozadaniowy. F-22 został stworzony jako myśliwy który poluje na inne samoloty a f-35 z myślą o wielozadaniowości . 1vs1 wydaje mi się na logikę że f-22 ale czort tak naprawdę wie co one za bebechy mają f-22 starszy ale za to pewnie tak samo ulepszany. Szczerze to bym był zaskoczony gdyby wygrał f-35

  1. ostatni

   Dzieki....= choc na moj gust to lepiej by bylo gdybys odpowiedzial pod zadanym postem:) Na logike;)

Reklama