Reklama

Siły zbrojne

Raptory z Polski poleciały do Estonii

Samolot F-22 Raptor
Samolot F-22 Raptor
Autor. US Air Force / Tech. Sgt. Ryan Crane

Samoloty F-22 Raptor, które przyleciały do Polski miesiąc temu, udały się do bazy lotniczej Ämari w Estonii w ramach misji NATO Allied Air Command’s Air Shielding. Samoloty będą przez pewien czas działać w ochronie Morza Bałtyckiego – poinformowano w komunikacie United States Air Forces in Europe - Air Forces Africa.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

9 maja United States Air Forces in Europe - Air Forces Africa poinformowało w komunikacie prasowym, że samoloty F-22 Raptor, które miesiąc temu przybyły do Polski w ramach wsparcia na wschodniej flance Sojuszu, udały się do Estonii.

Czytaj też

Samoloty amerykańskie poleciały do bazy lotniczej Ämari, na zachód od Tallina w ramach misji NATO Allied Air Command's Air Shielding. Rozmieszczenie to, określane jako Agile Combat Employment, ma na celu „powstrzymania agresji w regionie Morza Bałtyckiego" – jak czytamy w komunikacie. Tym samym amerykańskie Raptory dołączyły do Eurofighter Typhoon z Royal Air Force, które prowadzą z Amari misję NATO Air Policing.

Reklama
Samolot F-22 Raptor
Samolot F-22 Raptor
Autor. US Air Force / Tech. Sgt. Ryan Crane

Wspomniane F-22 należą do 94. Eskadry Myśliwskiej z Joint Base Langley-Eustis, która zwykle stacjonuje w Newport News w stanie Wirginia. Samoloty te miesiąc temu przybyły do Polski i stacjonowały w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku.

Czytaj też

F-22 Raptor to myśliwiec piątej generacji, pierwsza w historii tej klasy używana operacyjnie. Cechuje się zaawansowanymi sensorami i uzbrojeniem (m.in. do 8 kierowanych rakiet powietrze-powietrze średniego zasięgu w wewnętrznych komorach uzbrojenia), ale też naddźwiękową prędkością przelotową bez użycia dopalacza (supercruise). Myśliwiec produkowany był z uwzględnieniem technologii stealth przez firmę Lockheed Martin do 2011 roku. Z uwagi na wykorzystane rozwiązania oparte na krytycznych, tajnych technologiach, samoloty F-22 nie zostały sprzedane żadnemu innemu państwu. Liczba wyprodukowanych F-22 Raptor wynosi niewiele ponad 180. Chiński balon jest pierwszym statkiem powietrznym zestrzelonym przez Raptora w warunkach bojowych. Maszyny tego typu, choć pierwotnie powstały jako myśliwce przechwytujące, niszczyły też cele naziemne organizacji terrorystycznych m.in. w Iraku i Afganistanie. Uczestniczyły również w operacji przeciwko Grupie Wagnera nad Syrią w 2018 roku.

Reklama

Komentarze (1)

  1. ostatni

    Davienku - moze przydasz sie - kto by wygral F35 czy F22? *mimo roznicy wieku 20 jesli nie 30 lat?

Reklama