Siły zbrojne

Raport ONZ: ataki dronów łamią prawo międzynarodowe

Francja kupuje drony MQ-9 Reaper – fot. USAF
Francja kupuje drony MQ-9 Reaper – fot. USAF

Raport sporządzony przez specjalnego sprawozdawcę ONZ ds.  praw człowieka i zwalczania terroryzmu Bena Emmersona, mówi o co najmniej 33 atakach dronów, które mogły być przeprowadzone z naruszeniem prawa międzynarodowego. Ich ofiarą padło ponad 400 cywilów. Dokument powstał na kanwie zbliżającej się debaty o używaniu bojowych samolotów bezzałogowych. Ma się ona odbyć podczas zgromadzenia ogólnego ONZ w najbliższy piątek. 

Raport liczy 22 dwie strony i opisuje ataki dronów podczas działań w Afganistanie, Jemenie, Iraku. Libii, Somali, Strefie Gazy i Pakistanie. Ten ostatni kraj dostarczył Emmersonowi najbardziej obszerną dokumentację. Obejmowała ona raporty z 220 ataków dronów na granicy Pakistańsko-Afgańskiej, w których zginęło 2200 osób, a ponad 660 zostało rannych. 

Ze względu na brak pełnych danych oraz odmowę dostępu do dokumentacji Stanów Zjednoczonych, końcowe liczby są, zdaniem ONZ, zaniżone. Zgodnie z raportem pojazdy bezzałogowe są często używane na granicy, lub wręcz z naruszeniem prawa międzynarodowego.

Dotyczy to zwłaszcza maszyn amerykańskich, wykorzystywanych podczas operacji CIA. Zgodnie z raportem, to właśnie udział służb specjalnych i związana z nim tajemnica, stanowią istotną przeszkodę  w uzyskaniu precyzyjnych danych. Emmerson chwali natomiast przejrzystość operacji z wykorzystaniem dronów należących do Royal Air Force, które jego zdaniem brały udział tylko w jednym incydencie, w wyniku którego śmierć poniosło 4 cywilów w Afganistanie.

Mimo wielu krytycznych wniosków na temat stosowania dronów w operacjach wojskowych, w raporcie czytamy - Jeśli są używane w ścisłej zgodności z zasadami międzynarodowego prawa humanitarnego, zdalnie sterowane samoloty są w stanie zmniejszyć ryzyko ofiar cywilnych w konfliktach zbrojnych poprzez znaczącą poprawę dostępu dowódców wojskowych do aktualnych danych sytuacyjnych.

Wśród wniosków na temat stosowania pojazdów bezzałogowych w działaniach ofensywnych Emmerson wzywa przede wszystkim do szczegółowej ewidencji skutków ich użycia, oraz ofiar cywilnych tego typu ataków. Wraz z analizą metodologii działania, ma to wpłynąć na skuteczność i bezpieczeństwo użycia dronów podczas działań wojennych i antyterrorystycznych.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.