Reklama

Siły zbrojne

Rakiety ziemia-powietrze z Arabii Saudyjskiej dla rebeliantów w Syrii

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Szef saudyjskiego MSZ Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir w wywiadzie dla tygodnika „Der Spiegel” zapowiedział w piątek, że jego kraj dostarczy umiarkowanej opozycji w Syrii rakiety ziemia-powietrze, co pozwoli na zmianę układu sił w rejonie walk. Zastrzegł jednak, że decyzję o uzbrojeniu rebeliantów w rakiety powinna podjąć cała międzynarodowa koalicja, a nie jedynie Arabia Saudyjska.

"Tak" - odpowiedział Dżubeir na pytanie "Spiegla", czy opowiada się za wyposażeniem syryjskich rebeliantów w rakiety ziemia-powietrze.

"Uważamy, że dostawa rakiet ziemia-powietrze zmieni układ sił w Syrii. (Rakiety) umożliwią umiarkowanej opozycji wyłączenie z pola walki śmigłowców i samolotów rządu, który ostrzeliwuje powstańców używając broni chemicznej i bombarduje" - wyjaśnił szef saudyjskiej dyplomacji. Jak dodał, w przeszłości rakiety zmieniły układ sił w Afganistanie.

"Należy być jednak bardzo ostrożnym, aby tego rodzaju broń nie dostała się w niepowołane ręce" - zastrzegł Dżubeir. Jego zdaniem decyzję o uzbrojeniu rebeliantów w rakiety powinna podjąć cała międzynarodowa koalicja, a nie tylko Arabia Saudyjska.

Zdaniem saudyjskiego ministra stosunki jego kraju z Rosją są - z wyjątkiem różnicy zdań w sprawie Syrii - "bardzo dobre". "Około 20 milionów rosyjskich obywateli jest muzułmanami" - zauważył Dżubeir, dodając, że oba kraje walczą z terroryzmem.

Zapowiadane działania Arabii Saudyjskiej są niekorzystne z punktu widzenia operacji koalicji przeciwko Daesh, mogą być jednak reakcją na ostatnie straty terytorialnerebeliantów (pozostających w opozycji do Daesh Syryjskich Sił Demokratycznych), poniesione wskutek ataków wojsk rządowych w Syrii.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (21)

 1. dosamolotujuzniewsiadam

  To tylko patrzeć jak zaczną spadać boeingi w regionie, zresztą podobno już był projekt wyposażenia opozycji w wyrzutnie plot i to takie na odciski palców. Daesz podobno kupił część z nich wraz z operatorami hehehe, czego to pieniądze nie załatwią.

 2. grey

  A po chwili znajdą się w rękach IS. Już raz CIA wykupywała Stingery w Afganistanie. Jeśli Amerykanie się zgodzą, będzie to szczyt głupoty.

  1. xxx

   "będzie to szczyt głupoty" lub jawne podpisanie się niejakiego Husaina O. pod swoimi poglądami. Podobno ostatnio ładnie powiedział w meczecie w USA, że muzełmanie to najwięksi patryioci, a sam Tomas Jefferson był zwolennikiem tej religii pokoju, bo miał w swych zbiorach również Koran. Zapomniał tylko dodać, że to była jedna z 6000 książek pana Jeffersona...

 3. totylkoslowa

  Idealny moment by zrobic false flag. Brodacze podstawieni przez Kadyrowa jako ISIS, strzelaja do pasazerskiego podczas startu (pelne zbiorniki) i "wylaczaja" mu jeden silnik. Gleba. Europa w szoku, Wolodia kolejny raz wyciaga reke do pojednania, a druga karzaca wysyla Black Jacki, Kalibry i inne efektowne zabawki na islamistow. Kto zbiera punkty, a kto zbiera gniew?

  1. trw

   Niestety, to nie wygląda już tylko na political fiction. Realny scenariusz!

 4. adhd

  Ciekawe kiedy umiarkowani opozycjonisci przywioza rakiety do UE i odpala gdzies przy lotnisku?

  1. trw

   Wyraźnie tęsknisz do tego, aby tak się stało. Kiedy czytam takie komentarze, to nie mogę się oprzeć wrażeniu, że ruSSkie dołożą wszelkich starań, aby gdzieś w Europie zaatakowali terroryści.

 5. Gość

  No to teraz się przekonamy jakie te wasze ruskie maszyny na MANPADS odporne.

  1. Jah

   Gdzie, w Europie - a czy wszelkie inne są też tak odporne? Gość zastanów się co piszesz!

  2. szwej

   Na 6000 metrów ? śmigłowce może średni ale lotnictwo sobie poradzi precyzja nie jest ich pryiorytetem

 6. obiektywny

  Arabia Saudyjska już dawno powinna być objęta sankcjami za wspieranie terroryzmu.

 7. Tomasz

  Oj coś mi się zdaje że Arabia Saudyjska wraz z Turcją mogą nieunieść na barkach swych decyzji. gdy ruscy zaczną dostarczać przenośną broń przeciwlotniczą i przeciwpancerną dla PPK oraz miny to będzie ostro, a Jemen dostanie od ruskich pociski do Toczek po modernizacji które będą mogły niszczyć infrastrukturę wydobywczą Saudów co zapewne ucieszy także USA niskie ceny ropy dobijają firmy z Usa ze względu na duży koszt wydobycia.

  1. Davien

   Tak i Rosja zacznie zbroić organizację uznaną przez wszystkich za terrorystyczną?. Więcej powagi, Putin idiotą nie jest.

 8. Zdegusto

  Mam nadzieje ze to jakas forma szantazu tylko.

 9. PiotrEl

  Rosjanie od początku latają tak jakby terroryści mieli MANPADS (bo pewnie mają). śmigłowce poniżej 30 metrów nad ziemią, a samoloty ponad 3500 metrów. Mogą im skoczyć... Natomiast pasażerskie, palce lizać...

  1. bender

   Halo, na jakim pulapie lataja samoloty pasazerskie? Ponizej 30 m czy powyzej 3500?

 10. jkl

  I pada kolejny mit zachodniej propagandy jakoby w Syrii mamy wystąpienie narodu przeciw reżimowi.Cała ta wojna nigdy by nie wybuchła bez udziału sił zewnetrznych..

 11. DDw

  A potem będą spadać samoloty z turystami lecące do Egiptu...

 12. Zbee

  Taak. A co będzie z niezwyciężonym lotnictwem Arabii Saudyjskiej :) gdy podobne rakiety otrzymają Huti w Jemenie.?

  1. gh

   Twierdzisz, że Iran do tej pory takich nie dostarczał? Troche powagi.

 13. Prawda Nie?

  No to- to Rosjanie teraz dostarczą więcej takiej broni Huti,Kurdom i Talibom :D

  1. gh

   Talibowie to akurat sojusznicy Saudów, więc trafiłeś jak kula w płot. To Rosja ma więcej problemów na granicach jak Saudowie czy Stany, więc po tym jak przekroczyli pewne niepisane umowy i dostarczą S300 do Iranu, skończy się cackanie z Putinem. Za chwile może mieć Afganistan w Syrii i nieoczekiwaną ofensywę w Doniecku rządu na Ukrainie, a w kasie coraz puściej. Po prostu pomyśl logicznie, kto jest w stanie wydać więcej na dozbrajanie wrogów przeciwnika? Bogate kraje arabskie i ogromne Stany, czy Rosja w ciężkim kryzysie z gospodarką wielkości ...Hiszpanii?

 14. Smutek

  Syria to nie Afganistan. Płasko i nisko, nawet gdyby jakis wariat wysłał tam terrorystom takie reczne rakiety to efekt byłby tylko taki ze samoloty by bombardowały z nieco wiekszej wysokosci.

 15. lolek

  Państwo Islamskie przegrywa z siłami rządowymi i kurdyjskimi wspieranymi przez lotnictwo rosyjskie, przez co wojna mogłaby zblizyc sie bardziej ku koncowi. Rozwiązanie? dać opozycji wobec Asada bron przeciw lotniczą, wszak to tylko "umiarkowana opozycja" (umiarkowana bo używają małych nozy do obcinania głów, a nie duzych) ;) Co z tego , że osłabiaja siły, które jako jedyne dają w kość ISIS, ważne, że Arabia Saudyjska , Turcja i USA mają interes w obaleniu Asada.. a to że Asad to najłagodniejszy władca tam, ze chronił chrześcijan i kobiety to nie ma znaczenia, bo ludzie sie nie liczą tylko interesy mocarstw. To że w ten sposób wzmacnia się dzihadystów, którzy chca szariatu i mordowania niewiernych to tez znaczenia nie ma bo kto by sie tam ludźmi przejmował smkoro liczy sie interes mocarstw. Ba! to nawet lepiej dla mocarstw bo tacy terroryści to zawsze powód by tam wrócić za jakiś czas gdy Kalifat zaatakuje szyicki Iran, wówczas "koalicja antyterrorystyczna" bedzie mogła "pomóc" iranowi tak jak "pomogli" Syrii.

 16. Piotr

  Rosja w odpowiedzi na takie posunięcie "demokratycznego" rządu Arabii Saudyjskiej powinna wydzierżawić kilka swoich okrętów podwodnych wraz z załogami rebeliantom Huti - zaminować porty AS i ogłosić sezon polowań na tankowce Arabii Saudyjskiej. Dostarczyć też w ramach pomocy dla jemeńskiej umiarkowanej opozycji PKK Kornet i inny sprzęt mogący utylizować saudyjskie zabawki. A tak na poważnie to dlaczego świat pozwala aby Saudowie jawnie wspierali terrorystów islamskich?

 17. Vvv

  To była kwestia czasu by stingery zaczęły strącać mi-24 czy su-25

  1. Afgan

   Ty się lepiej módl, żeby nie zaczęły strącać Boeingów i Airbusów nad Londynem, Paryżem, czy Frankfurtem.

 18. jacek

  nie podniecać sie. Żadnych manpadsów dla "umiarkowanych" nie będzie. Wątpie żeby USA im na to pozwoliła.

 19. ryśek

  No teraz są zmuszeni już oficjalnie zbroić terrorystów ,do tej pory zaprzeczali.

 20. kol

  No to Suki będą musiały uważać.

 21. panzerfaust39

  To tylko czekać jak w drodze po niemiecki socjal (umiarkowana opozycja) zacznie strzelać do samolotów pasażerskich

Reklama