Reklama

Siły zbrojne

Rakiety powietrze – powietrze AMRAAM dla Turcji

W siłach powietrznych Turcji rakiety AMRAAM będą docelowo stanowić uzbrojenie zarówno samolotów F-16, jak i F-35. Fot. Matthew Short/Lockheed Martin via USAF.
W siłach powietrznych Turcji rakiety AMRAAM będą docelowo stanowić uzbrojenie zarówno samolotów F-16, jak i F-35. Fot. Matthew Short/Lockheed Martin via USAF.

Amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na zakup przez Turcję partii 145 pocisków powietrze – powietrze średniego zasięgu AIM-120 C-7 AMRAAM.

Zakres ewentualnej transakcji miałby objąć dostarczenie 145 rakiet AIM-120 AMRAAM w wariancie C-7 wraz z dodatkowymi systemami naprowadzania oraz wyrzutniami LAU-129 przeznaczonymi między innymi do odpalania pocisków AMRAAM. Wartość potencjalnego kontraktu szacowana jest na 320 mln USD, a jego głównym wykonawcą będzie koncern Raytheon.

Rakiety AIM-120C-7 będą stanowić uzbrojenie myśliwców F-16 należących do tureckich sił powietrznych. W perspektywie będą one także przenoszone przez samoloty typu F-35, które mają zostać zakupione przez Turcję. W komunikacie agencji DSCA podkreślono, że realizacja transakcji pozwoli na utrzymanie zdolności sił zbrojnych Turcji w zakresie ochrony przestrzeni powietrznej. Zakup nowej partii rakiet AMRAAM umożliwi ponadto zwiększenie stopnia interoperacyjności tureckiego lotnictwa z siłami USA i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Według dostępnych informacji AIM-120C-7 to najnowszy wariant pocisków powietrze – powietrze średniego zasięgu AMRAAM, który został dopuszczony do sprzedaży na rynki eksportowe. W porównaniu do poprzednich wersji posiada on między innymi zmodernizowany układ naprowadzania. Co więcej, konstrukcja systemów elektronicznych wykorzystywanych przez pociski AIM-120C-7 umożliwia wprowadzanie modyfikacji w przyszłości. Należy pamiętać, że opublikowanie przez agencję DSCA notyfikacji o możliwej transakcji sprzedaży uzbrojenia nie jest równoznaczne z podpisaniem kontraktu.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. rcicho

    Cholernie drogi ten sprzet.

  2. zniesmaczony

    Czyli jakieś 2.2 mln$ za sztukę. Warto zapamiętać tę liczbę i porównać z ceną ew. polskich zakupów. Będziemy wtedy wiedzieć w jakiej wysokości u nas biorą łapówki...

    1. Hefajstos

      na wartosc kontraktu sklada sie nie tylko cena jednostkowa tych rakiet ale np tez serwis wiec cena pojedynczej rakiety jest nizsza niz Pan podaje

Reklama