Siły zbrojne
Rakietowa Gwardia w Polsce. Historia zatacza koło
Jak poinformowało US Army, amerykańscy artylerzyści wraz ze swoim ciężkim sprzętem wojskowym w postaci systemów M270 MLRS w ramach kolejnej rotacji dotarli już do Polski. Wcześniej po dotarciu do Europy z USA odbyli cykl szkoleń, w tym w zakresie prowadzenia ognia na terenie Niemiec.
Mowa o wydzielonej baterii "A" z 1 batalionu 142. pułku artylerii polowej "Second Arkansas" z Gwardii Narodowej Arkansas. Poddział ten dołączył do 1 batalionu 82. pułku artylerii polowej "Dragoons" U.S. Army wchodzącego w skład 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej "Iron Horse" 1 Dywizji Kawalerii "First Team". Grupa Zadaniowa "Iron Horse" obecnie zastępuje 2 Pancerną Brygadową Grupę Bojową "Spartans" 3 Dywizji Piechoty "The Rock of the Marne".
Przed przyjazdem do Polski amerykańscy artylerzyści wzięli udział w ćwiczeniach poligonowych na terenie Niemiec, gdzie m.in. prowadzili strzelania z wykorzystaniem armatohaubic samobieżnych M109A6 Paladin oraz gwardyjskich wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M270A1 MLRS.
Citizen Soldiers of the @arkansasguard exercise their MLRS... they have deployed as a part of Task Force #IRONHORSE to DPTA in Poland. Looking forward to showcasing lethality alongside them and our European partners!
— IRONHORSE Brigade (@1BCT1CD) December 4, 2020
@FORSCOM @USArmyEURAF @7thATC @1stCavalryDiv @IRONHORSE6_ pic.twitter.com/Zq3ArRn91D
1 Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa "Iron Horse" jest częścią struktury 1 Dywizji Kawalerii "First Team", która na co dzień stacjonuje w bazie w Fort Hood w stanie Teksas w USA. Grupa ma typową strukturę typu ABCT i składa się z trzech batalionów pancerno-zmechanizowanych, batalionu (szwadronu) rozpoznawczego oraz pojedynczych batalionów: artylerii polowej, saperów i wsparcia.
Jej podstawowym uzbrojeniem są czołgi M1A2B Abrams (wg danych zamieszczonych przez US Army Europe w rotacji ma uczestniczyć ok. 60 czołgów, przy czym jeden z batalionów brygady pobierał już sprzęt w ramach Army Prepositioned Stock, następnie wrócił on do USA), bojowe wozy piechoty M2A3 Bradley (ok. 120 wraz z wozami rozpoznawczymi) oraz haubice samobieżne M109A7 Paladin (ok. 18).
Czytaj też: Amerykańska kawaleria już w Europie
M270 MLRS to amerykańska samobieżna, wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet na podwoziu gąsienicowym zaprojektowana w połowie lat 70. i wdrożona do służby na początku lat 80. System ten znajduje się na uzbrojeniu aż 14 państw w tym U.S. Army, która ma na uzbrojeniu około 220 wyrzutni M270A1, stopniowo uzupełnianych o nowsze M270A2, powstające poprzez przywrócenie do eksploatacji i modernizację starych wyrzutni w wersji M270A0 (docelowo będzie ich 160, a do nowego standardu A2 będą też doprowadzane wyrzutnie M270A1). Systemy te obecnie używają pocisków rakietowych klasy ziemia-ziemia Guided MLRS w maksymalnej donośności ponad 70-85 km oraz MGM-140 ATACMS (Army Tactical Missile System) o zasięgu — w zależności od wersji — od 128 do ponad 300 km. W przyszłości na ich uzbrojenie wejdą pociski GMLRS-ER i PrSM (LRPF).
Rozmieszczenie w Polsce amerykańskich M270 MLRS jest o tyle znaczące, że do tej pory Amerykanie zwykle wydzielali na ćwiczenia w naszym kraju lżejsze zestawy M142 HIMARS, przenoszące jeden (a nie dwa jak w wypadku M270) kontenery z zestawami rakietowymi. Z kolei wyrzutnie M270 uczestniczyły kilkukrotnie w ćwiczeniach Victory Strike w Drawsku Pomorskim, realizowanych po wejściu Polski do NATO i dowodzonych przez stacjonujący wtedy w Niemczech V Korpus. Można więc powiedzieć, że dziś gdy V Korpus jest reaktywowany (z wysuniętym stanowiskiem dowodzenia w Polsce), a w ćwiczeniach w Drawsku Pomorskim uczestniczą "ciężkie" MLRS, historia zatacza pewne koło.