Reklama

Siły zbrojne

Rafale wylądowały w Grecji

Autor. Dassault Aviation

Dassault Aviation poinformowało o przeprowadzonej dostawie pierwszej partii wielozadaniowych myśliwców Rafale. Jest to element szerszego zamówienia, dokonanego przez stronę grecką na początku ubiegłego roku. Grecy zakupili 18 maszyn, lecz liczba ta w późniejszym czasie została zwiększona do 24 samolotów.

Reklama

W środę 19 stycznia 2022 roku sześć Rafali, pilotowanych przez pilotów Polemikí Aeroporía, wystartowało ze znajdującej się pod Marsylią francuskiej bazy Istres. Celem formacji była baza sił powietrznych Tanagra w środkowej części Grecji. zorganizowano tam uroczyste powitanie, z udziałem premiera kraju Kiriakosa Mitsotakisa, ministra obrony narodowej Nikolaosa Panajotopulosa a także prezesa Dassault Aviation Érica Trappiera. Samoloty będą służyły w 332. eskadrze, która najprawdopodobniej wycofa posiadane Mirage 2000 na rzecz aktualnie dostarczanych Rafali.

Reklama

Francuski producent poinformował, że następne Rafale trafią do Grecji pod koniec bieżącego roku. Taki czas oczekiwania na kolejne samoloty wynika między innymi z nieustannie trwającego na terenie Republiki Francuskiej procesu przeszkalania greckich pilotów, którzy w tym celu muszą udawać się do ośrodka treningowego Mérignac na zachodzie kraju. Przewiduje się także, że pełna gotowość operacyjna greckich myśliwców zostanie osiągnięta jeszcze przed latem 2023 roku.

Czytaj też

Zabieg polegający na sprzedaży używanych myśliwców Rafale i uzupełnieniu stanu własnego lotnictwa przez nowe maszyny francuski rząd stosował już kilkukrotnie. Pozwala to na zaoferowanie partnerom i sojusznikom nowoczesnych myśliwców za nieco niższą cenę niż w wypadku zupełnie nowych maszyn, a jednocześnie umożliwia utrzymanie linii produkcyjnej i zaproponowanie własnemu lotnictwu myśliwców w najnowszej konfiguracji.

Reklama

Od 45 lat Dassault Aviation zajmuje się dostawą swoich produktów na potrzeby greckiego komponentu powietrznego. Rok temu, w styczniu 2021 roku Grecja zdecydowała się na zakup używanych, pochodzących częściowo z zapasów francuskiego lotnictwa myśliwców Dassault Rafale. Ateny pierwotnie podjęły decyzję o kupnie 18 myśliwców Rafale za kwotę niespełna 2,5 mld euro (ok. 11,5 mld zł), spośród których 12 ma być używane, a sześć pozostałych fabrycznie nowe . W lipcu ubiegłego roku nastąpiło uroczyste przekazanie pierwszej maszyny Grekom, zaś we wrześniu zadecydowano o zwiększeniu zamówieniu z 18 do 24 egzemplarzy.

Zakup francuskich maszyn ma szczególne znaczenie wobec agresywnej polityki Turcji w regionie. Kością niezgody w stosunkach obu państw jest Cypr, e ale spór dotyczy również i innych pomniejszych wysp, do których Turcja rości sobie prawa oraz złóż surowców naturalnych we wschodniej części Morza Śródziemnego. Co ciekawe, podczas ubiegłorocznych ćwiczeń Anatolian Eagle-2021 tureckie i pakistańskie lotnictwo przeprowadzało manewry związane ze zwalczaniem Rafale – potencjalnie odpowiednio greckich i indyjskich.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (2)

 1. Tani35

  Nie z zapasu tylko te 14 sztuk kanibalizowane na części aby inne utrzymac w locie Grecy dali kasę xa którą te maszyny znowu będą latały. To jest zakup używek taki sam jak Etiopia czy Angola kupowała ex hinduskie Su-30MKI u Suchoja. Ja nie kumam po co tworzyc fikcję Jakieś zerowanie. Nie ma zerowania tylko producent po przegladzie daje kazdej maszynie gwarancję techniczną.

 2. DIM

  40 sztuk Rafale (deklarują łącznie) - duża decyzja. Kto nie wie - Grecy zwrócili się także do USA o F-35, choćby i uzywane, aby szybko. Co stałe się niemal równolegle ze zwróceniem się o Rafale. Ale USA nawet nie raczyły oficjalnie odpowiedzieć. Wspomniał coś tylko US ambasador, w stylu "prawdopodobnie nie wydaje się możliwe". A co Polska ? A Polska nie ma dość cojones nawet o zwrócenie się o licencję na działko 30mm do kilku firm naraz. I proszę nie mówić więcej o suwerenności.

  1. Valdore

   I znowu DiM plujeszjadem na Polskę jak zwykle. Ale jak widac my bedziemy mieli F-35 wy uzywane Rafale:)

  2. DІM

   Czy w razie wojny będziemy mieli kody źródłowe tych F-35 po to, żeby przerobić je do używania nawigacji Galileo, Beidou albo Glonass zamiast kontrolowanego przez USA GPS?

  3. Valdore

   Dim, wy nie będziecie mieć bo ja widać Grecja nei ma F-35. Ale, ale a wy macie kody żródłowe do Rafałe?? Oj chyba nie:)) Ale jak widac nie masz juz się o co przyczepić biedny trollu.

Reklama