Reklama

Geopolityka

Kontrakt na chorwackie Rafale podpisany

Fot.  ERIC SALARD/Flickr/CC BY 2.0
Fot. ERIC SALARD/Flickr/CC BY 2.0

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Chorwacji Andrej Plenković podpisali w czwartek w Zagrzebiu kontrakt, na mocy którego strona chorwacka kupi 12 francuskich używanych myśliwców Rafale - poinformował Pałac Elizejski.

To pierwsza wizyta prezydenta Francji w Chorwacji od 1991 roku. Prezydent Macron podpisał z premierem Plenkoviciem umowę o strategicznym partnerstwie, w ramach której Chorwacja potwierdziła zakup Rafali francuskiego koncernu Dassault Aviation. Jej zawarcie Zagrzeb zapowiadał już w maju.

Francuskie Rafale o wartości 1 mld euro zastąpią samoloty MiG-21 w ramach modernizacji chorwackich sił powietrznych. Rafale mają zostać dostarczone do Chorwacji w dwóch transzach w 2023 oraz w 2025 roku.

Zakupione mają zostać dwie maszyny dwumiejscowe i 10 jednomiejscowych. Zakup ten pozwoli na wymianę eksploatowanych obecnie przestarzałych i będących w złym stanie technicznym MiG-ów-21. Maszyny te nie były w stanie konkurować z siłami powietrznymi państwa uznawanego przez Chorwatów za zagrożenie czyli Serbii. Państwo to od pewnego czasu pozyskuje zmodernizowane MiGi-29 od Rosji i Białorusi. Obecnie posiada ich kilkanaście plus zbliżoną liczbę Soko J-22. Wydaje się, że kupno 12 Rafale najnowszej wersji pozwoli nie tylko na wyrównanie balansu sił, ale sprawi że Chorwacja w ewentualnej walce w powietrzu osiągnie przewagę.

Chorwacja stara się o zakupienie samolotów bojowych od kilkunastu lat. W 2018 roku zdecydowała się na używane izraelskie F-16, jednak transakcję zablokowali Amerykanie. Waszyngton prawdopodobnie liczył na sprzedaż Chorwatom własnych F-16 – fabrycznie nowych bądź używanych. W obecnym przetargu były one oferowane, podobnie jak szwedzkie JAS-39 Gripen. Ostatecznym beneficjentem tej polityki okazali się jednak Francuzi, których Rafale święci w ostatnich miesiącach trumfy eksportowe. 18 maszyn kupiła na początku tego roku Grecja, pozyskanie 36 zadeklarował Egipt, co doprowadzi do podwojenia jego floty tych maszyn. Pojawiają się też pogłoski o wyborze Rafale przez Indonezję. Obok tych państw oraz oczywiście Francji Rafale są też używane w Indiach i Katarze.

image
Reklama

Podczas trwającej dwa dni wizyty Macrona w Zagrzebiu zostaną również podpisane umowy handlowe, które umożliwią chorwackim firmom udział w konserwacji maszyn oraz szkoleniu chorwackich pilotów.

Wizyta Macrona jest również okazją do przygotowania francuskiej prezydencji w Unii Europejskiej, która rozpoczyna się 1 stycznia – pisze dziennik „Les Echos”.

Chorwacja stara się o wejście do strefy euro. Zdaniem Pałacu Elizejskiego „spełnia teraz kryteria” przyjęcia wspólnej waluty w nadchodzących latach.

Zagrzeb chce również dołączyć do strefy Schengen. Paryż „przygląda się tym planom z życzliwością” – podaje „Les Echos”, cytując otoczenie prezydenta Macrona.

PAP/MSZ

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (19)

  1. Dropik

    Drogo jak za używane samoloty. Pakiety raczej podstawowe, poza symulatorem. Słowacy zamówi.i 14 f16v z bodaj 1,5 mld lub euro, nie pamiętam. A moze jednak nie tak drogo...

  2. 60 rafali lub 250 Abramsow...no co tu dużo mówić...Ameryka zrobiła obowiązkowy Black week matters... Ehhh smucą takie newsy.

  3. Lott

    Cena jednego Rafale wychodzi blisko połowy ceny F-16V. Możliwości również duże

    1. Stary Grzyb

      100 mln USD za samolot to jest "połowa ceny F-16V"? 100 mln USD to jest 115% ceny za F-35 w docelowej wersji 4, przy możliwościach którego możliwości Rafale są, powiedzmy grzecznie, poprzedniej generacji.

  4. maciek

    Podziwiam Chorwatów za to że odważyli się wyłamać spod dominacji USA i kupili sprzęt w Europie we Francji. Tylko Polska jest trzymana na smyczy USA. Kupujemy od nich broń dla armii za mld dol, dzięki czemu w USA kilka tys osób i ich rodzin ma pracę. A w zamian za to w ramach wdzięczności w kongresie organizują wysłuchania na temat braku praworządności w Polsce bo wygrała nie ta partia co powinna wygrać. To chyba jakaś kpina z Polski. Czemu my jeszcze kupujemy od nich broń a nie w Europie we Francji czy Wielkiej Brytanii czy nawet Turcji?

    1. Driver25

      Bardzo słuszne uwagi. Nie musimy być ślepo uzależnieni od jednego głównego dostawcy! Wtedy dopiero nas będą bardziej szanować kiedy to my będziemy decydować co i gdzie pozyskać.

    2. maciek

      Dziękuję za udział w dyskusji. Pozdrawiam

    3. mk

      Twój komentarz jest wynikiem niedoinformowania. Sojusz z USA nas kosztuje, ale zyskujemy także bardzo dużo, tylko większość tego jest tajna. Gdyby oprzeć się tylko na sojuszach europejskich, doczekalibyśmy Polskiej Republiki Radzieckiej i ,,zaniepokojenia" UE, a to ostatnie też nie byłoby pewne. Być może w Polsce byłaby montownia MIG-a lub T-80.

  5. Ech

    Warto dodac ze w czasei wojny Chorwaci mordowali tez Serbow, a czasami tez Bosniakow. Bywalo tez tak ze Bosniacy razem z Serbami Chorwatow. Sojusze sie zmienialy. Generanie my na zachdzie mamy zly obraz wojny w ktorej to prowodurem jest Serbia a inne repubiki miluja pokoj. Nie bylo tak. Zrszta Serbka mniejszosc mieszkala w wielu prowincjach np w CHorwacji ok 25% mieszkancow tobyli Serbowie (trzeba bylo ich sie pozbyc) w Bosni i Hercegowinie az 55% procent to Serbowie,25% to CHorwacji a Bosniacy tylko 15%. Jakim Codem Zachod uznal ze Bosni nalezy sieniepodlegosc to w sumie nikt chyba nie wie. Wiadomo ze interesy mieli tez wielcy tego swiata. Wywiad Niemiecki BDM - wspoerach Chorwacje (juz od lat 80 tych) a USa wspieralo Bosnie. Po zamachach na WTC w NY - USa inaczej spojrzalo na Bosniakow - podnoszno ze maja uzbroienie kupowne z Iranu, Arabi Saudyjskiej, wspierani przez AlKaide itp. Wczesiej widziano ich jako "intektualistow walczacych o wolnosc". Tak czy siak - nam podawano falszywy obraz tej wojny.

  6. Ech

    Czranogora jest ciekawa- jest poza UE - a maja Euro

  7. Naiwny

    Serbowie kupili używane ruskie migi to Chorwacja będzie jeszcze lepsza i kupi sobie używane Rafaele. Brawo Paryż - szykuje się nowa piękna wojenka w Sarajewie? A przy okazji drogi Panie "Myślenie nie boli" to zna Pan osobiście jakiegoś Włocha lub Greka który nie chce u siebie w kraju Euro? Zastanowił się Pan kiedyś co by się stało z Grecją po gigantycznych malwersacjach i oszustwach finansowych gdyby nie miała Euro? Ktoś by im pomógł wyjść z bagna w które sami wleźli? Może też Pan wyjaśni dla czego za kawę we Włoszech płaci się tak z połowę mniej niż za dużo gorszą w Polsce? Kelnerki tam mniej zarabiają? A jeśli Pan kawy nie pije to pokaż Pan jakiś kraj posiadający Euro za walutę gorszy od Polski. Jest choć jeden? Przypomnę Panu, że mimo fantastycznej sytuacji polskiego budżetu nadal pożycza on kasę i to właśnie w Euro i dolarach. A te długi cały czas rosną. i te stare zaciągaliśmy wymieniając 1 euro za 4,2 zł. Dziś aby je spłacać NBP musi za te oddawane euro zapłacić 4,7 zł. Plus odsetki. A są to miliardy rocznie. Co takiego pięknego Pan widzi w walucie która jest jednym z głównych hamulców rozwoju gospodarczego Polski?

    1. Paweł

      Porozmawiaj z jakimkolwiek Grekiem i przestań pleść bajki. Zapytaj o czasy drachmy, zdziwisz się.

    2. mgr. Econ.

      Własna polska waluta to podstawa bezpieczeństwa i suwerenności, do tego coroczny zysk z działalności NBP.

    3. Davien

      Te rafale Panie naiwny sa lepsze od dowolnych rosyjskich myśliwców wiec jak Serbia znowu zacznie to antyczne MiG-29 długo nie polatają.

  8. Dalej patrzący

    Relatywnie największym stratnym jest Izrael - który oferował swoje F-16 - ale USA zablokowały sprzedaż -i....same zaoferowały F-16 Block 72 - a Chorwaci nie zaakceptowali tej "jedynie słusznej" oferty USA i kupili...francuskie Rafale. Polska winna się uczyć od Chorwacji. Nie tylko zresztą od Chorwacji - zdecydowana większość państw kieruje się racją stanu, pragmatyzmem i pilnowaniem swojego statusu PARTNERSKIEGO - a nie ślepym klientelizmem za nic - jak Polska.

    1. Enter

      Mądrze napisane. Może dosc już ślepej służalczości dla jedynie słusznego " przyjaciela", trzeba trzymać dobre stosunki z USA ale nie za cenę naiwnego chłopca do bicia, są na szczęście inni partnerzy do wielu kontraktów i sojuszy.

    2. Enter

      Mądrze napisane. Może dosc już ślepej służalczości dla jedynie słusznego " przyjaciela", trzeba trzymać dobre stosunki z USA ale nie za cenę naiwnego chłopca do bicia, są na szczęście inni partnerzy do wielu kontraktów i sojuszy.

  9. Artur

    "Chorwacja stara się o zakupienie samolotów bojowych od kilkunastu lat. W 2018 roku zdecydowała się na używane izraelskie F-16, jednak transakcję zablokowali Amerykanie. Waszyngton prawdopodobnie liczył na sprzedaż Chorwatom własnych F-16 – fabrycznie nowych bądź używanych." No, to się Amerykanie przejechali. Mogliby zarobić na utrzymaniu, serwisie i częściach a tak, nie zarobią na niczym. Chciwość, panie. Cieszy sukces Rafale. To dobry sprzęt. Długo nie mogli go Francuzi przepchnąć na rynku, ale w końcu się udaje.

    1. Enter

      Tak jest

  10. Hektor

    Brawo Chorwaci. Tak trzymać. Nie można ulegać szantażowi USA.

    1. grzesiek

      Jestem także pod wrażeniem Chorwacji. Okazuje się ze mozna a nie tak jak Polska ktora całkowicie uzalezniła się od zakupu bronii od USA.

    2. Enter

      Dokładnie! Może nie całkowicie ale w zdecydowanej większości uzależniamy się od USA w zakresie zakupu skomplikowanych systemów tak jakby zapomnieli że są jeszcze inne kraje jak Wielka Brytania, Francja, Korea Południowa, Szwecja, Japonia, Węgry, Włochy, Turcja itd. a także brakuje porządnego rozwoju własnego przemysłu w wielu dziedzinach.

  11. Q

    "Wydaje się, że kupno 12 Rafale najnowszej wersji pozwoli nie tylko na wyrównanie balansu sił, ale sprawi że Chorwacja w ewentualnej walce w powietrzu osiągnie przewagę."- Wydaje się? Przecież Rafale wyprzedzają dosłownie pod każdym względem wszystko co ma Serbia.

  12. Arek

    Polska powinna wysłać do Chorwacji okręt ORP Kontradmirał Xawery Czernicki, zabrać Chorwatom te Rafale i wcielić je do PSP bo akurat w 2025 skończą się resursy SU-22

    1. Hektor

      Przestań pisać takie głupoty, bo jak nie to na chatę wjadą ci chłopaki z miasta i zabiorą ci laptopa, telefon, telewizor i inne łatwe do wyniesienia sprzęty żeby wcielić je do zaprzyjaźnionego pasera.

  13. Polska w UE albo w Rosji

    A pomyśleć, że mogliśmy mieć prawdziwą walutę (euro) a nie słabą i chwiejną złotówkę zależną od różnorakich kaprysów politycznych

    1. Myślenie nie boli

      Tak np na takiej Litwie też się bardzo cieszą że mają silne euro nawet z tej okazji jest mowy sport narodowy (wyprawa do polskiej biedronki) o a jacy Włosi i grecy są zadowoleni...

    2. ...

      Stolice też możemy mieć w Brukseli według kolegi ?

    3. Ach

      Rosjanie nie mają euro a lubią zakupy w biedronce :)

  14. Ślązak

    Francja doskonale to rozegrała używane, ale zmodernizowane Rafale pokonały nowe F-16, Gripeny.

    1. Tani

      Niestety to zapłata za poparcie ,samoloty nie mają tu nic do znaczenia. Autor artykułu napisał dokładnie o co Chorwacji chodzi.

    2. Ślązak

      Rafale wygrał bo zmodernizowany do najnowszej konfiguracji jest realną alternatywą do nowego F-16.

    3. Davien

      Rafale jako mysliwiec jest lepszy od najnowszej wersji F-16, zwłaszcza po modernizacji do wersji F3R

  15. zimny kubek

    Powinniśmy kupić Rafale z offsetem zamiast tą nieszczęsną skarbonkę bez dna F-35. Do tego leosie w celu unifikacji sprzętu i rozwijać swój przemysł najlepiej w kooperacji z każdym co ma coś do powiedzenia. I pomyśleć, ze jeszcze sześć lat temu byliśmy filarem UE i prawą ręką Niemiec.

    1. H

      Leopardy są gorsze i mniej bezpieczne dla załogi o której zapominasz.

    2. LMed

      No cóż, "wstawanie z kolan" będzie kosztować sporo. Ile na przykład przez 30 lat eksploatacji sprzętu? Pewnie jeszcze tego nikt nie policzył.

    3. Kosa

      Filarem EU i prawą ręką Niemiec, muszę przyznać, że już dawno się tak nie uśmiałem! To jest właśnie myślenie typowego Leminga! To, że Donald Tusk robił za marionetkę Pani Merkel, nie oznacza, że byliśmy prawą ręką Niemiec! Chyba że, Pani Merkel pociągała za sznurki prawą ręką;-)

  16. vvv

    i bardzo dobrze. swietne mysliwce i znacznie lepsze niz wypatroszone izraelskie BAZ do poziomu f-16 block 32.

  17. Herr Wolf

    To już teraz Polska ma lepsze lotnictwo jedynie od bałtow...

  18. Patrzący z boku

    I tak trzeba byłoby zawsze traktować Amerykanów. Jeśli nie chcą skorzystać z szansy, znajdzie się ktoś inny. A w razie W i tak wyrażą co najwyżej stanowcze oburzenie, jak wszyscy inni nasi "przyjaciele".

  19. R

    Bye, bye F-16.

Reklama