Geopolityka

Kontrakt na chorwackie Rafale podpisany

Fot.  ERIC SALARD/Flickr/CC BY 2.0
Fot. ERIC SALARD/Flickr/CC BY 2.0

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Chorwacji Andrej Plenković podpisali w czwartek w Zagrzebiu kontrakt, na mocy którego strona chorwacka kupi 12 francuskich używanych myśliwców Rafale - poinformował Pałac Elizejski.

To pierwsza wizyta prezydenta Francji w Chorwacji od 1991 roku. Prezydent Macron podpisał z premierem Plenkoviciem umowę o strategicznym partnerstwie, w ramach której Chorwacja potwierdziła zakup Rafali francuskiego koncernu Dassault Aviation. Jej zawarcie Zagrzeb zapowiadał już w maju.

Francuskie Rafale o wartości 1 mld euro zastąpią samoloty MiG-21 w ramach modernizacji chorwackich sił powietrznych. Rafale mają zostać dostarczone do Chorwacji w dwóch transzach w 2023 oraz w 2025 roku.

Zakupione mają zostać dwie maszyny dwumiejscowe i 10 jednomiejscowych. Zakup ten pozwoli na wymianę eksploatowanych obecnie przestarzałych i będących w złym stanie technicznym MiG-ów-21. Maszyny te nie były w stanie konkurować z siłami powietrznymi państwa uznawanego przez Chorwatów za zagrożenie czyli Serbii. Państwo to od pewnego czasu pozyskuje zmodernizowane MiGi-29 od Rosji i Białorusi. Obecnie posiada ich kilkanaście plus zbliżoną liczbę Soko J-22. Wydaje się, że kupno 12 Rafale najnowszej wersji pozwoli nie tylko na wyrównanie balansu sił, ale sprawi że Chorwacja w ewentualnej walce w powietrzu osiągnie przewagę.

Chorwacja stara się o zakupienie samolotów bojowych od kilkunastu lat. W 2018 roku zdecydowała się na używane izraelskie F-16, jednak transakcję zablokowali Amerykanie. Waszyngton prawdopodobnie liczył na sprzedaż Chorwatom własnych F-16 – fabrycznie nowych bądź używanych. W obecnym przetargu były one oferowane, podobnie jak szwedzkie JAS-39 Gripen. Ostatecznym beneficjentem tej polityki okazali się jednak Francuzi, których Rafale święci w ostatnich miesiącach trumfy eksportowe. 18 maszyn kupiła na początku tego roku Grecja, pozyskanie 36 zadeklarował Egipt, co doprowadzi do podwojenia jego floty tych maszyn. Pojawiają się też pogłoski o wyborze Rafale przez Indonezję. Obok tych państw oraz oczywiście Francji Rafale są też używane w Indiach i Katarze.

image
Reklama

Podczas trwającej dwa dni wizyty Macrona w Zagrzebiu zostaną również podpisane umowy handlowe, które umożliwią chorwackim firmom udział w konserwacji maszyn oraz szkoleniu chorwackich pilotów.

Wizyta Macrona jest również okazją do przygotowania francuskiej prezydencji w Unii Europejskiej, która rozpoczyna się 1 stycznia – pisze dziennik „Les Echos”.

Chorwacja stara się o wejście do strefy euro. Zdaniem Pałacu Elizejskiego „spełnia teraz kryteria” przyjęcia wspólnej waluty w nadchodzących latach.

Zagrzeb chce również dołączyć do strefy Schengen. Paryż „przygląda się tym planom z życzliwością” – podaje „Les Echos”, cytując otoczenie prezydenta Macrona.

PAP/MSZ

Komentarze