Siły zbrojne
Racjonalizacja sprzętu w armii. Szkolenie dla kadr irackiego resortu obrony
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że Ministerialny Wydział Doradczy (MAD – Ministerial Advisory Division) Misji NATO w Iraku (NMI - NATO Mission Iraq) pracuje nad zwiększeniem zdolności Irackich Sił Bezpieczeństwa. Dodano także, że logistyka jest kluczowym elementem w tym zakresie.
Jak czytamy w komunikacie Dowództwa Operacyjnego RSZ, Zespół Doradców Logistycznych na czele z polskim przedstawicielem z Wkładu Narodowego do Dowództw i Sztabów XIII zmiany PKW Irak przeprowadził 20 marca br. warsztaty dla kadry wyższego szczebla w Ministerstwie Obrony Iraku. Poinformowano także, że tematem warsztatów była „Racjonalizacja sprzętu w armii irackiej", a celem wydarzenia była analiza używanego obecnie sprzętu i zapoznanie z podejściem do racjonalizacji sprzętu w państwach NATO z uwzględnieniem obowiązujących standardów i doktryn.
Dowództwo Operacyjne podkreśliło, że cel końcowy, jaki chciano osiągnąć, to przede wszystkim stworzenie warunków do racjonalizacji wyposażenia w przyszłości poprzez redukcję liczby typów sprzętu w Wojskach Lądowych. Warsztaty otworzył ppłk Piotr Pytel, który był odpowiedzialny za ich przygotowanie. Generał brygady AL-IZZI Yousif Jihad, Dyrektor Departamentu Operacyjnego w Zarządzie Logistyki wygłosił krótkie wprowadzenie i podkreślił znaczenie standaryzacji i ujednolicenia sprzętu. Ppłk Piotr Pytel wraz z płk. Ahmetem Ozel (TUR) i ppłk. Gokhanem Tekin (TUR) omówili szereg tematów, w tym przegląd irackiego sprzętu, kierunki modernizacji, wspólną platformę dla pojazdów lądowych itp.
Czytaj też
Warsztaty dały NMI lepszy wgląd w ogólne zrozumienie i współpracę w zakresie sprzętu używanego przez armię iracką, zwłaszcza Wojska Lądowe. Ponadto omówiono Standardy NATO w środowisku logistycznym oraz przygotowanie planów dalszych prac nad racjonalizacją sprzętu wojskowego w Iraku. Temat przygotowania wymagań logistycznych do zamówienia publicznego cieszył się dużym zainteresowaniem. Utrzymanie sprzętu na polu walki zgodnie z doktryną ALP-4.2B (Land Forces Logistic) i STANAG 2633 (Maintenance Support of Land Operation) okazało się zbliżone do procedur irackich.
Dowództwo Operacyjne opisuje, że wspólnie zwrócono uwagę na trudne zadanie dla Grupy Ewakuacyjno-Remontowej (RTF – Recovery Task Force), która musi działać w sytuacji, gdy na polu walki użyto bardzo różnorodnego sprzęt niespełniającego interoperacyjności. Końcowa prezentacja dotyczyła oprogramowania do zarządzania magazynami o nazwie CoreIMS (The Core Inventory Management System), które ma wspierać wdrażany program kodyfikacji NATO (NCS – NATO Codification System) prowadzony przez wspólny zespół.
Czytaj też
W części końcowej rozgorzała dyskusja na temat konieczności podjęcia kolejnych kroków, których celem będzie stworzenie uszeregowanej pod względem ważności listy przyszłych zadań. Ta praca będzie bezpośrednio wspierana przez grupę roboczą Planowania Strukturalnego Sił Zbrojnych (FSPWG - Force Structural Planning Work Group). Na zakończenie MG Jousif Jihad podziękował za wielki wkład w budowanie potencjału i zbliżenie armii irackiej do standardów NATO. Podkreślił wysoką wartość merytoryczną warsztatów. To milowe działanie wywarło pozytywny wpływ na naszych rozmówców i jest mierzalne w długoterminowym planie celów NMI.
Źródło: Dowództwo Operacyjne RSZ
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie