Reklama

Siły zbrojne

Przetarg na holowniki dla polskiej floty rozstrzygnięty

Inspektorat Uzbrojenia opublikował informację o rozstrzygnięciu przetargu na budowę sześciu holowników dla polskiej Marynarki Wojennej. 

Zwycięską ofertę złożyła stocznia Remontowa Shipbuilding S.A. z Gdańska, która jako jedyna spełniała wszystkie wymagania określone w SIWZ oraz uzyskała 100 punktów za spełnienie kryteriów (cena - 70 pkt, gwarancja - 15 pkt, serwis -15 pkt).

Postępowanie prze­tar­gowe pn. Zabezpieczenie techniczne i prowadzenie działań ratowniczych na morzu pk. „HOLOWNIK” (Nr IU/243/XI-81/ZO/NZO/DOS/Z/2014) zostało ogłoszone 22 grudnia 2014 r. Poza zwycięzcą uczestniczyły w nim jeszcze dwie stocznie Damen Shipyards Gdynia S.A. oraz Stocznia Remontowa „Nauta” S.A. również z Gdyni, jednak ich oferty w toku postępowania zostały odrzucone.

Według założeń przetargu nowe holowniki mają być przeznaczone do prowadzenia prac holowniczych, ratowania uszkodzonych jednostek pływających, prowadzenia akcji poszukiwawczych i ratowniczych, przewożenia zaopatrzenia i ludzi, podejmowania z wody oraz transportu uzbrojenia torpedowego, a także mieć możliwość neutralizacji skutków zanieczyszczeń olejowych. Zwycięzca będzie miał na dostawę jednostek 60 miesięcy od momentu udzielenia zamówienia, zaś jako miejsce dostawy określono Komendę Portu Wojennego w Gdyni.

AN

Reklama

Komentarze (21)

 1. BUBA

  Przydadzą się do holowania ORP Kościuszko i ORP Puławski... W Australi stał HMAS „Sydney” zmodernizowany, nowszy i w pełni bojowy. Zamiast zakupić ta jednostkę nasi spece kupują holowniki bez znaczenia dla działalności bojowej MW czy będą to stare statki czy nowe. HMAS Sydney po rozbrojeniu zostanie zatopiona jako atrakcja dla nurków a Polacy dalej będą pływać na bezwartościowych niezmodernizowanych i niesprawnych OHP za to będą mieli holowniki. Tak buduje się Polska Marynarkę Wojenną...tylko po co nam taka Marynarka? "Nowoczesna fregata do wzięcia" - Defence24

 2. xyz407

  Fajnie, ale zróbcie poważniejsze kroki w kierunku okrętów podwodnych oraz złóżcie zamówienie na kolejne dwa KORMORANY. Pieniądze się znajdą, chociażby ze zmiany podejścia do programu WISŁA. Te 8 baterii Patriota za 40-50 mld. zł to jak markowe trampki za 500 zł.

  1. X

   Spoooko :)))

 3. Kamik

  Cieszę się, że coś ruszyło w naszej marynarce wojennej, ale jednak Kormoran II i holowniki to jednak za mało. Brakuje nam jednostek do obrony naszego wybrzeża i okrętów podwodnych.

  1. X

   Aha

 4. cezary

  Może ktoś wrzucić coś jak mają wyglądać te holowniki

 5. romek

  róbcie cokolwiek aby wyrwać ten przemysł z marazmu i zastoju.. szkoda oddawać naszą kasę za granicę..

 6. kar

  Jaka cena za te 6 holowników?

 7. antek

  Brawo! brawo!!! jeszcze tylko ze 4 zbiornikowce i można się brać za dwa pływające dźwigi, potem pływajacy hotel dla kadetów i koniecznie pływające centrum konferencyjno szkoleniowe...za 20 lat dokńczy sie Ślązaka w najbardziej uproszczonej wersji...a za 50 lat pomyslimy o jakiś uzbrojonym trój masztowcu...brawo brawo!...a zapomniałem, za chwile pojawią sie tutaj zwollennicy rojów dronów....tak....roje dronów będa nad tym wszystkim latały....miliony małych pszczółek a każda z podwieszoną torpedą...miliardy rojów....

 8. Wtajemniczony

  Ogłoszenie ogłoszeniem. Trza poczekań do uprawomocnienia wyboru. Remonty trałowców dwa razy ogłaszali i dwa razy unieważniali. Inne okręty nie lepiej. Jak będzie podpisana umowa można strzelać szampana. Może się okazać, że przegrani będą wygranymi i na odwrót. Może być też tak, że będzie przetarg unieważniony. Poczekamy 10 dni to zobaczymy. Wiem co mówię.

 9. 3miasto

  Znacząca decyzja zwiększająca naszą siłę i zdolności obronne. Może chociaż niech po jakimś Spiku zainstalują na tych holownikach.

 10. AA

  Mogli by do Świnoujścia dać coś nowego a nie tylko Gdynia i Gdynia

 11. kim1

  Brawo, w końcu jakiś przetarg rozstrzygnięty. Teraz tylko pozostaje rozstrzygnąć przetarg na okręty typu "Miecznik", "Czapla", "Orka", "Żuraw" i "Kormoran".

 12. ppp

  Ale po co nam holowniki, skoro za kilka lat, przy obecnym tempie zakupu okrętów MW nie będzie miała nic oprócz holowników, motorówek i jak dobrze pójdzie 1 kormorana.

  1. bv

   Czymś trzeba te wraki holować.

  2. Bartek

   Kormoran już jest gotowy, przechodzi właśnie próby morskie - akurat on jest przykładem tego jak te przetargi powinny wyglądać, czyli półtora roku po podpisaniu umowy jednostka już była gotowa i zaczęły się testy i chwała MON'owi za wybór i tym razem Remontowej a nie np. SMW w Gdyni.

  3. Antoni

   mamy sprytny plan: holowniki się uzbroi

 13. krzysiek84

  Coś czuję, że wkrótce 90% naszej floty będzie składać się z holowników

 14. Kriss

  Fajną robotę mają ci marynarze wojenni z holowników. Nic nie robią bo nie ma co holować, tylko czasem jakaś rundka po porcie dla zabawy, raz na dwa lata przypłynie jakiś niszczyciel z Chin czy USA.. Bezpiecznie bo jakie niebezpieczeństwo może im grozić? I emeryturka wojskowa po 15 latach. Miodzio.

  1. alf

   zapraszam są wolne etaty 15 lat migiem panu na leżeniu minie i będzie emeryturka

 15. KM

  Trafny zakup. Przy stanie naszej floty holowniki są niezbędne. Śmieszne i tragiczne niestety :-(

 16. Eques76

  60 miesięcy ??? Przystępując do przetargu potrzebują takiego czasu? Czy oni lotniskowiec budują? 5 lat na holowniki

  1. MONdrala

   5 czy 10. Co za różnica. I tak pewnie nie zrobią w terminie ;)

  2. Ad_summam

   Może będą dostarczać 1 na 10 miesięcy. To pokazuje siłę naszego przemysłu stoczniowego.

  3. chyba w 3d!

   Przepraszam, chciałeś zbudować 5 holowników w miesiąc????????

 17. Znaczy Kapitan

  czyli zamiast nowych okrętów, stare będą ciągali holownikami po bałtyku

  1. Thorsten

   To będą nowe okręty i też są potrzebne.

 18. As

  A co one będą hodować? Lepiej przykręcić do pokładu wyrzutnie Grom i oświadczyć światu, że mamy kutry rakietowe

 19. pleban

  Teraz flota baltycka może nam skoczyć....

 20. xcv

  Chyba same siebie będą holować.

 21. Apollo

  Ok kolejna cegielka ulozona ale chcemy wiecej

Reklama