Reklama

Siły zbrojne

Odpalenie pocisku Tamir z amerykańskiej wyrzutni MML. Fot. John A. Hamilton/US Army.

Przeciwrakietowa „Żelazna Kopuła” na eksport

Siły zbrojne Azerbejdżanu zostaną wyposażone w system obrony przeciwrakietowej Iron Dome („Żelazna Kopuła”) – pisze Jerusalem Post.

Jak donosi „Jerusalem Post”, po dojściu do porozumienia w sprawie zakupu systemu Iron Dome miał poinformować minister przemysłu obronnego Azerbejdżanu Yaver Jamalov. Na razie nie jest znany szczegółowy zakres transakcji. Wiadomo jednak, że Baku już wcześniej pozyskiwało w Izraelu zaawansowane uzbrojenie, jak pociski przeciwpancerne Spike-LR czy bezzałogowce – w tym amunicję krążącą Harop.

Czytaj więcej: MSPO 2016: Iron Dome i SPYDER. „Dolne piętro” obrony powietrznej z Izraela

System przeciwrakietowy Iron Dome został opracowany przez przemysł izraelski (koncern Rafael), we współpracy między innymi z amerykańskim Raytheon. Został wdrożony do służby w Siłach Obronnych Izraela w 2011 roku i był od tego czasu wielokrotnie i z powodzeniem używany bojowo. Jego głównym zadaniem jest przechwytywanie pocisków artyleryjskich, rakietowych i moździerzowych o zasięgu od kilku do 70 km. 

„Żelazna Kopuła” służy przede wszystkim do ochrony terytorium Izraela przed ostrzałem, może być również wykorzystywana do zwalczania klasycznych celów aerodynamicznych jak samoloty i śmigłowce. Pociski przechwytujące systemu oznaczone Tamir były też testowane przez Stany Zjednoczone. Odpalano je z wyrzutni MML, która ma stanowić podstawę przyszłego systemu przeciwrakietowego/przeciwlotniczego krótkiego zasięgu US Army IFPC Inc-2-I, bazującego na module dowodzenia obroną powietrzną IBCS.

Czytaj więcej: Amerykanie wracają do "klasycznej" obrony przeciwlotniczej

Maksymalny zasięg systemu Iron Dome wynosi od 5 do 10 km dla celów aerodynamicznych i od 10 do 15 km przy zwalczaniu pocisków rakietowych i artyleryjskich. Oferowane są również wyrzutnie samobieżne czy przeznaczone do wykorzystania na okrętach nawodnych. Nie jest więc wykluczone, że to Azerbejdżan będzie pierwszym eksportowym użytkownikiem tego systemu.

 

 

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (7)

  1. Gran

    Iron Dome jest jednym z kandydatów na Narew.

    1. .

      Nie ma najmniejszych szans, ponieważ nie dostanie certyfikatu NATO. pytanie, dlaczego ...? ;)

    2. vvv

      nie narew bo to nie to pietro i ani zelazna kopula ani proca dawida nie startuja w przetargu. narew ma wieksze wymagania niz 10km vs samolotom. obecnie jest to 20km z opcja do 40km.

  2. Afgan

    No proszę, nawet Azerbejdżan kupuje, a u nas Kubiki i Newy chyba będą bronić nieba do końca świata i jeden dzień dłużej. Ogólnie Iron Dome oraz równolegle SPYDER uważam za najlepsze rozwiązanie obrony p-lotn niższego piętra. Przy czym SPYDER jako "Narew" a Iron Dome jako jego uzupełnienie do obrony punktowej celów położonych blisko Kalinki, mam tu na myśli w szczególności bazę morską w Gdyni i rafinerię z naftoportem w Gdańsku, jak i bazy wojskowe w Braniewie, Malborku i Elblągu.

    1. kim1

      Masz rację, ale nie kupią bo uważają, że obronę punktową załatwia kupno zestawów pl Poprad i Pilica. Też jestem za kupieniem Iron Dome.

  3. Artemis

    my nie potrzebujemy rakiet do zwalczania pocisków artyleryjskich a Noteci 35mm z CRAM zintegrowanej z Liwcem. Da radę trzeba tylko chcieć.

    1. rydwan

      a czemy niby nie potrzebujemy rakiet zwalczajacych pociski artyleryjskie? wiesz co robi z ziemia jedna salwa ośmiu 155

  4. Eryk

    To Rosja już bedzie psiadać dokładne plany tej kopuły i widzę jak ją zneutralizować i obejść

    1. dimitris

      E tam ! W izraelskich renomowanych fabrykach elektronicznych i tak ciągle słychać rosyjski. Nawet gdy tylko dzwonię tam spytać o coś (po angielsku), zwykle słychać rosyjskie rozmowy inżynierów w tle.

    2. Afgan

      A czy ty myślisz, że Izrael sprzeda im ten system z takimi samymi algorytmami, z jakimi mają w swoich zestawach u siebie?

  5. Sumienny

    "Maksymalny zasięg systemu Iron Dome wynosi od 5 do 10 km dla celów aerodynamicznych i od 10 do 15 km przy zwalczaniu pocisków rakietowych i artyleryjskich." Czy dałoby się wstawić to na podwozie Jelcza z radarem i 2x KDA 35mm na zasadzie Pancyra? I dajmy na to na podwozie K9 w wersji rakietowej? Cały czas zapominamy o bezpośredniej obronie przeciwlotniczej dla lekkich i ciężkich zgrupowań. Narew wszystkiego nie załatwi.

    1. antonlraf

      Masz rację. Dawno postuluję jelcza z co najmniej jedna armata Hydra jako pojazd ogniowy. $ szt jako bateria z radarem Soła Bystra. Najtańszy sposób w tej chwili na zapewnienie ochrony dla wojsk zmech. ( i w całości produkowany w Polsce)

  6. Aim

    My takie podobne powinniśmy opracować.

    1. dropik

      niby jak ? na podstawie gromów ? czy zupelnie z powietrza wiedzę zaczerpniemy ?

  7. .

    Starsi bracia w wierze ,chyba świadomie pożegnali sie z rynkiem europejskim .

    1. Extern

      I tak nie mieli specjalnej szansy na jego sprzedaż na rynku europejskim. Ten system jest szyty na miarę, przeciwko prostemu uzbrojeniu w sytuacji gdy nie można sobie pozwolić aby na małym terenie spadły jakieś proste balistyczne bomby czy rakiety. W europie raczej nie ma zagrożenia ze strony prostej broni, a jeśli i nawet to i tak nikogo nie byłoby stać aby na dłuższą metę zestrzeliwać tanie balistyczne pociski drogimi rakietami, już prędzej ewakuuje się gdzieś ludzi z zagrożonego obszaru.

Reklama