Reklama

Siły zbrojne

Przeciwlotniczy Spyder z Izraela dla Wietnamu

Fot. Ereshkigal1/Wikipedia
Fot. Ereshkigal1/Wikipedia

Wietnam podjął decyzję o pozyskaniu izraelskich systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Spyder. Liczba kupowanych wyrzutni ani cena zakupu nie są w tej chwili znane.

Wietnam podjął decyzję o pozyskaniu systemów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu Rafael Spyder. Izraelczycy pokonali konkurujących z nimi Rosjan, którzy oferowali wyrzutnie Pancyr-S1. Z dostępnych nieoficjalnych informacji wynika, że Wietnam najprawdopodobniej zdecydował się zakupić wersję Spyder-SR, nieznana jest jednak ani liczba kupowanych wyrzutni, ani ich cena. Wraz z wyrzutniami do Wietnamu trafią także montowane na ciężarówkach izraelskie systemy dowodzenia i kontroli oraz radary Elat EL/M 2106 ATAR 3D. Mają one zostać zintegrowane z rosyjskimi radarami 36D6. Nowe rakiety krótkiego zasięgu zastąpią używane przez Wietnamczyków S-75M i 9K35 Strieła-10 oraz uzupełnią rosyjskie systemy dalekiego zasięgu S-300PMU1 (Wietnam posiada dwie baterie takowych) i S-125-2TM (40 wyrzutni).

SPYDER (Surface-to-air PYthon and DERby) to system przeciwlotniczy krótkiego i średniego zasięgu oparty na rakietach typu Python 5 lub Derby. Produkowany jest w dwóch wersjach: SR o zasięgu do 15 km na pułapie do 9 km i MR o zasięgu 35 km i pułapie przechwycenia do 16 km. Pociski naprowadzane są elektrooptycznie i na podczerwień (w przypadku rakiety Python 5) lub aktywnie radarowo (w przypadku rakiety Derby, bazującej na Python 4). Z systemem Spyder-SR mają być także zintegrowane nowe rakiety I-Derby ER. Rakieta tego rodzaju wyposażona jest w nową, lżejszą głowicę naprowadzającą, a także zaawansowany radar SDR (Software Defined Radar) bazujący na technologii użytej w pociskach Tamir stosowanych w Iron Dome. W rakiecie zastosowano zespół napędowy z drugim trybem pozwalającym na przyśpieszenie rakiety, zwłaszcza w fazie zbliżania się do celu.

Warto wspomnieć, że Rafael Advanced Defense Systems to jedna z dziewięciu firm biorących udział w dialogu technicznym w ramach programu „Narew” i izraelska oferta dla Polski będzie najprawdopodobniej bazować na systemie Spyder. 

Reklama

Komentarze

    Reklama